MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 25 września
im. Aurelii, Władysława

LWT: Przerwa na reklamę „Marysieńki”

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 lipca 2009, 15:24
Aktualizacja: Czwartek, 30 lipca 2009, 7:45
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Pozostawienie uczestnikom warsztatów „Lato w teatrze” pewnej swobody w realizacji zadań aktorskich przynosi świetne efekty. Dzieci, które już 11 dzień pracują nad realizacją przedstawienia „Pluskanie, chlapanie, Cieplic odwiedzanie”, do sztuki włączyły opracowane przez siebie „reklamy”.

To proste, ale bardzo pomysłowe etiudki. – Dzieci same wymyśliły scenopisy. Pomogliśmy im ustawić to aktorsko i opracować muzycznie – mówią Lidia Lisowicz i Bogna von Woedtke, aktorki ZTA i jednocześnie prowadzące warsztaty LWT.

Najmłodsi adepci sceny na tapetę wzięli, co w kontekście sztuki oczywiste, wodę: cieplicką Marysieńkę. W spektaklu cudownie uspokaja złośliwego dinozaura (Weronika Tobolewska) i uzdrawia staruszkę, w którą wcielił się… Mirek Zagulski. Szkoda, że o właściwościach wody na co dzień nie mogą się przekonać miejscowi i turyści: Marysieńka jest tylko w pijalni, nie ma jej w butelkach, w sklepach. Uczestnicy warsztatów popijają wodę innej marki, choć dosłownie chodzą po podskórnych źródłach.

Dziś trwały kolejne próby przed premierą. To najbardziej mozolny element przygotowań. Tu już jest mniej czasu na zabawę. – Normalne próby aktorskie trwają cztery godziny bez przerwy i wszyscy muszą być skoncentrowani – mówi Bogdan Nauka, dyrektor ZTA i reżyser przedstawienia. Dzieci traktuje nieco inaczej, choć na scenie dla nikogo nie ma taryfy ulgowej.

Od jutra warsztatowicze i instruktorzy skupią się nad dopracowywaniem szczegółów „Pluskania, chlapania, Cieplic odwiedzania”, aby widzowie mieli naprawdę powody do oklasków. Już teraz – nie zdradzając wszystkich efektów – zdradzić można, że ta dziecięca „śpiewogra” ma kilka świetnych elementów muzycznych i tanecznych. Swoje możliwości pokazuje też znana z parkietów para: Klaudia Rabenda i Mirek Zagulski. Niemały wpływ na ustawienie choreografii miała Dorota Bąblińska-Korczycka, aktorka ZTA.

Sukces sceniczny też jest ważny, ale znacznie ważniejsze jest „terapeutyczne” działanie „Lata w teatrze”. Dzieci, które na początku turnusy były zamknięte w sobie i bojaźliwe, już o tych cechach zapomniały. Taka pożyteczna lekcja ze sztuką przyda im się w codziennym życiu.

Zdrojowy Teatr Animacji już dziś zaprasza na pokaz przedpremierowy w sobotę, o godz. 15. Premiera odbędzie się w niedzielę, 2 sierpnia, o godz. 16. Wstęp wolny.

Imprezę wspiera Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie oraz Urzęd Miasta w Jeleniej Górze pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzieci codziennie same relacjonują przebieg „LWT”, a można się o tym przekonać odwiedzając blog http://www.teatr.jgora.pl/lwt/

Ogłoszenia

Czytaj również

Wkrótce zegar wróci na "Majówkę"

Kolejne komputery dla rodzin zastępczych

Minister z wizytą w KPSW

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~OLa 29-07-2009 16:51
;) Fajne zdjęcia ;)
teessi 29-07-2009 17:58
zdjęcia fajne ;-)
piipi 29-07-2009 19:19
~DLACZEGO ... ten Jelonek ma krotki ogonek ? (..patrz.zdj.nr.2)
~ 29-07-2009 22:57
może jakiś film będzie z prób i oczywiście z przedstawienia?
~barni 29-07-2009 23:13
Się, kurdę, dom kultury zrobił z Teatru Animacji ...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Sprzątanie świata 2020 w wykonaniu uczniów z SP 7

Dyskutowali w KPSW o zawodach medycznych

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
859
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%