MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

LWT: Marsz na ziemie odzyskane

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 5 sierpnia 2009, 14:41
Aktualizacja: Czwartek, 6 sierpnia 2009, 7:40
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Scenę tułaczki pionierów jeleniogórskich do miasta po zakończonych działaniach wojennych ćwiczyli dziś uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze”, które odbywają się na scenie Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Młodzież dopracowywała także piosenkę "Nim wstanie dzień”. Były też odwiedziny w garderobie teatralnej i wybór kostiumów.

Ważną częścią spektaklu „Pamieć” będzie scena marszu repatriantów, w których wcielą się uczestnicy „Lata w teatrze”. Dziś pod kierunkiem Grażyny Tabor i Jacka Paruszyńskiego młodzież wczuwała się w marszowy rytm, w którym wkracza na scenę przy dźwiękach dumki śpiewanej przez cztery dziewczęta.

Układanie tej sceny poprzedziły ćwiczenia ruchowo-relaksujące prowadzone przez panią Grażynę. Doświadczona instruktorka zna tysiące układów pozwalających na ćwiczenie poszczególnych części ciała. Dziś warsztatowicze skupili się na „czyszczeniu” aparatu mowy poprzez rozumne oddychanie. Grażyna Tabor szczegółowo objaśniała, czemu służą poszczególne zadania.

Adepci sceny coraz lepiej śpiewają – pod kierunkiem Tadeusza Wnuka – piosenkę „Nim wstanie dzień” z filmu "Prawo i pięść". Wykonają ją z walizkami w ręku dłonią wystukując rytm. Podniszczone tekturowe walizki, które uczestnicy wygrzebali w domowych magazynach, są ważnym rekwizytem „Pamięci”. – Podobnie stare i starte, zdezelowane buty – podkreślił Jacek Paruszyński prosząc uczestników warsztatów, aby przejrzeli w domu szafki z obuwiem. Mile będzie widziany każdy element stroju z 40. 50. lat.

Jednak część kostiumów jest do dyspozycji w teatralnej garderobie. Młodzież odwiedziła pracownię krawiecką, gdzie spośród sterty rozmaitej odzieży charakterystycznej dla lat powojennych, wybrała części odzienia. Po wyczyszczeniu będą to ich osobiste stroje, w których wystąpią podczas spektaklu.

Trzeci dzień warsztatów zakończyła prowadzona przez Jacka Paruszyńskiego czytana próba wiersza Tuwima „Lokomotywa”. Ponieważ wielu repatriantów dotarło na ziemie zachodnie pociągiem, parowóz będzie pewnym motywem przewodnim „Pamięci”.

Bogdan Koca, dyrektor Teatru Norwida, zaznacza, że „Lato w teatrze” jest wstępem do stałej współpracy placówki z młodzieżą. – Wszystko w ramach działalności edukacyjnej placówki – mówi B. Koca, który chciałby w przyszłym roku zorganizować międzynarodowe warsztaty teatralne młodzieży z Polski, Czech i Niemiec.

Organizatorem „Lata w teatrze” jest Instytut Teatralny im. Raszewskiego z Warszawy, a impreza odbywa się także dzięki wsparciu Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Uczestnicy mają zapewnione obiady oraz opiekę wyspecjalizowanej kadry pedagogicznej. Patronem medialnym LWT jest portal i tygodnik Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Pościg na Zabobrzu

Ogromne zainteresowanie

Osiedle zmienia się

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~pochwalający 5-08-2009 19:42
Brawo młodzi i P.Dyrektorze Bogdanie Koca . Tak trzymać !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wiele się dzieje u Młodych Duchem

Biegacze narciarscy apelują do pieszych

Nowy dyrektor WORD

Pół wieku twórczości niezwykłego artysty

Premiera “Pułapki na myszy” u Norwida

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
145
Tak
19%
Nie
76%
Nie wiem
6%