MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 5 sierpnia
im. Mariana, Marii, Stanisława

Ludzie nie wiedzą, co czyni władza

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 10 lipca 2008, 15:30
Aktualizacja: 15:31
Autor: Angela
Czyurząd przy ulicy Sudeckiej jest przyjazny dla jeleniogórzan, aby móc go zapamietać tylko z dobrych stron?
Fot. TEJO
Czy mieszkańcy Jeleniej Góry znają radnych i urzędników miasta i co wiedzą o ich pracy? Nie. Włodarze są niedostępni i okryci mrokiem tajemnicy. To wnioski z ankiety przeprowadzonej przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych.

O barierze, na którą petent napotyka w wielu urzędach, przekonał się niejeden mieszkaniec stolicy Kotliny Jeleniogórskiej. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych to jedna z szesnastu organizacji pozarządowych w Polsce, która została powołana do opracowania strategii zmniejszania izolacji informacyjnych, w tym przypadku, w Jeleniej Górze.

Akcja odbyła się w ramach programu „Masz głos, masz wybór”. Jednym z elementów strategii przygotowanej wspólnie z urzędnikami jeleniogórskiego magistratu było przeprowadzenie wśród mieszkańców ankiety. W badaniach wzięło udział niemal trzystu respondentów, którzy byli przedstawicielami różnych grup społecznych.

Wśród nich znaleźli się studenci, przedsiębiorcy, pracownicy, bezrobotni, emeryci i renciści i inni. Pytania dotyczyły komunikowania się samorządu z mieszkańcami. Co wynikło z badań?
– 85 procent ankietowanych napisało, że komunikowanie się samorządu z mieszkańcami jest dalece niewystarczające – mówi Stanisław Szubert, prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze.
Co to oznacza? Według mieszkańców nie mają oni dostępu do samorządu, nie mogą się z nim kontaktować, nie otrzymują informacji na temat pracy radnych oraz planów jakie szykują oni dla miasta.

Jeleniogórzanie podali też propozycje rozwiązania tych problemów. Wśród nich znalazły się m.in. zwiększenie liczby tablic informacyjnych nie tylko w budynku urzędu miasta, rozsyłanie ulotek do domów mieszkańców oraz lepsze wykorzystanie mediów do celów informacyjnych o pracy samorządu.

Za dwa lata ankieta zostanie przeprowadzona ponownie. Czy do tego czasu władzom miasta i radnym uda się nawiązać kontakt, z tymi, w mieniu których mają zarządzać miastem? Czas pokaże.

Ogłoszenia

Czytaj również

Objazd na singletracku

Radośnie i bezpiecznie

Co nowego w Gryfowie?

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~interesant 10-07-2008 16:15
Nie utyskiwać.Ten prezydent jest potwornie "zapracowany".Jest to powszechna opinia. Natomiast jeden z zastępców nadal poznaje adresy, ludzi, kontakty,problemy,zaszłości i ustalenia z poprzednich lat,a te są inne niż w Świeradowie. Drugi z zastępców "obija sie po ścianach", bo kierowanie organizmem miejskim,to całkiem inna sprawa,niż wygłaszanie przez 8 lat płomiennych teorii na sesjach.
~dziws 10-07-2008 16:35
dziwne .. w ankiecie wzieldzial tylko 268 osob, widziałam ankiete i była skonstruowana na nie dla władzy... nie oszukujmy sie to nie miało nic z ankietą wspólnego... poprostu ktos w KSOnie proboje sie lansować.dz
~Do KSON-u 10-07-2008 17:15
Słyszałam ,że organizujecie w m-cu sierpniu w kinie LOT debate z Prezdentem wielce szanownym P.M.Obrebalskim. czy podacie ludziom dokładny termin ?
~znam z autopsji 10-07-2008 17:47
Co to za badania, gdy na prawie stutysięczne miasto wytypowano jako grupę reprezentatywną zaledwie 300 osób. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, a zwłaszcza P.Szubert tak zmanipulują aby utrzymać sie na stołku.
~obywatel 10-07-2008 18:06
Panie Szubert , mniej mówić , więcej pracować. A w zachowaniu i działaniu proszę uważać , bo mogą pana postrzec jako kameleona ?.
~XXX 10-07-2008 18:10
Badania będą bardziej wiarygodne kiedy zrobi to firma specjalistyczna , ale bez pana Szuberta.
~popo 10-07-2008 19:29
bo radni nie reprezentują mieszkańców tylko interesy swoich kolesi i partii politycznych myślą tylko co tu sprzedac i jaki stołek obsadzic
~prorok 10-07-2008 20:33
Ja dla odmiany wiem,co robi i co palnuje władza. Dlatego ostrzegam, że planowane wydanie 300 000 zł za godzinne widowisko dla gawiedzi na Wzgórzach Dziwiszowskich, z okazji 900-lecia miasta, jest pomysłem karkołomnym, by nie powiedzieć bezczelnym. Czuję się w obowiązku ostrzec przed gniewem mieszkańców.
~<<<ade>>> 10-07-2008 21:06
proponuję przeprowadzić ankietę za pośrednictwem internetu.
~Jagoda 11-07-2008 0:08
No cóż jak jest coś zrobione, to zawsze jest możliwość skrytykowania pracy innych. Firmy specjalistyczne tez często maja rozbieżne wyniki. a przecież tu nie o to chodzi, kto przeprowadzał ankietę, ale o jej wynik.
~j22 11-07-2008 10:02
Zamiast krytykować ankietę należy sobie samemu zadać pytanie czy uważam,że posiadam dostateczne informacje o zamierzeniach pana Prezydenta.Jeżeli odpowiedż będzie na tak to znaczy,że jesteś pracownikiem urzędu;jeżeli nie to szarym mieszkańcem miasta.Pomyśl...
~jelgór 11-07-2008 17:37
powiedzcie niedoinformowanym, że wystarczy jelonka- i już wiemy, co robi władza - a bardziej, czego niestety nie robi:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie ma rady na wandali?

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Wstrzymane prace przy oczyszczalni ścieków

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
828
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%