MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Ludzie napiszą listy. W obronie praw człowieka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 7 grudnia 2010, 9:17
Aktualizacja: 9:18
Autor: RED
Jak co roku z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka odbędzie się w Jeleniej Górze Maraton Pisania Listów. Zaplanowano go w najbliższy piątek i sobotę w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1.

W czasie Maratonu przez 24 godziny pisane są ręcznie listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa zostały złamane. Indywidualnie wyrażony sprzeciw przeciwko łamaniu praw człowieka ma szczególną moc.

– Maraton nie jest zwykłą zbiórką pieniędzy, ale konkretnym przykładem działania. Te listy są naprawdę skuteczne. Wiele osób biorących udział w Maratonie otrzymuje odpowiedź na swoje listy, a osoby, które dzięki tym listom zostały uwolnione przyznają, że dodawały im one otuchy i pocieszenia. Nasze listy solidarności okazują się często ostatnią nadzieją dla prześladowanych i więzionych.
W ubiegłym roku, w ponad 170 miejscach w całej Polsce napisano 108 026 listów. Jest to największe w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą ilość ludzi w obronę praw człowieka – informuje Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.

Maraton Pisania Listów ma na celu podniesienie świadomości Polaków i ich edukację na temat praw człowieka, a także oferuje im unikalną możliwość realnego wpływu na sytuację osób, które cierpią w wyniku łamania praw człowieka. – Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje nam się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób, których prawa człowieka zostały złamane – dodaje M. Kokotowski.

Akcja odbędzie się w gmachu I LO w nadchodzący piątek (10. XII) w Dzień„ Praw Człowieka, oraz nazajutrz – w sobotę. W piątek w godzinach od 8:00 do 16:30, a w sobotę – od 9:00 do 14:00.

Jak napisać taki list?
To jest bardzo proste. Przede wszystkim należy kierować się 5 podstawowymi zasadami: piszemy krótko, jesteśmy uprzejmi, opieramy się na faktach, mamy pozytywne nastawienie i nie ukrywamy się - tzn. warto napisać kim jesteśmy, czym się interesujemy. Dzięki temu możliwe jest, że szybko otrzymamy odpowiedź. Nasz list będzie również bardziej autentyczny. Znajomość języków obcych też nie jest wymagana – można pisać po polsku. Wówczas jednak warto podkreślić w treści nazwisko bohatera / bohaterki, żeby ułatwić adresatowi przyporządkowanie listu do konkretnej sprawy. Następnie warto zapoznać się z opisem sylwetki osoby, w sprawie której chcemy pisać i skorzystać z przygotowanych przez nas wskazówek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Wakacje czas zacząć!

Uzupełniający egzamin do cieplickiego „Plastyka”

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~nniu 7-12-2010 10:18
a moze by w Jeleniej zrobic dzien pisania listow w obronie praw Jeleniogorzanina, ktory na co gzien boryka sie z tepota urzednicza, i ktora to pomimo zmiany ustroju z komuny na demokracje pomiata obywatelem jak pomiatala przykladem moga byc naruszenie prawa do godnego bytu, np prawo do niezaciekajacych dachow, do calych rynien , prawo do odsniezonych miejcs platnych postojowych np parkingi,,Piszcie ludzie listy do nowego prezydenta, moze to zadziala
diablica 7-12-2010 18:16
w ludziach już nie ma tyle woli walki o własne prawa co kiedyś... zamiast walczyć wolą odpuścić albo stąd wyjechać. Jakoś się nie dziwie.. bo cały rok czekać na takie święto żeby coś komuś pomogło to jak walka z wiatrakami...
~matmoska 8-12-2010 8:29
kopanie się z koniem, bym rzekła raczej

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Egzaminy zawodowe uczniów kowarskiego Lema

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Lwóweccy zwycięzcy "Wielkiej Ligi Czytelników"

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2251
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%