MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Łowcy nagród z trzeciej klasy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 14 grudnia 2008, 9:35
Aktualizacja: 9:36
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Piotr Grosman jest chyba jedynym nauczycielem w klasach I – III, stereotypowo kojarzonych z kobiecą obsadą pedagogiczną. Choć trzyma swoich uczniów twardo, po męsku, nie brakuje mu daru, aby wyzwolić w dzieciach twórczą wenę, odkryć talenty i łowić nagrody. Nawet w Danii!

Łowcy nagród to na co dzień roześmiane, nie zawsze bardzo grzeczne, dzieci. Talentów jednak im nie brakuje. Piotr Grosman szuka, gdzie tylko to możliwe, sposobu, aby młodzi ludzie mogli zaistnieć nie tylko w szkolnej rzeczywistości dość szarawego jeleniogórskiego śródmieścia. Nauczyciel prowadzi klasowy teatrzyk, uczniowie wydają gazetę szkolną, rysują, malują. I wysyłają swoje prace, jeśli tylko jest jakiś konkurs. Jeżdżą też ze spektaklami na różne festiwale. Na sukcesy długo nie trzeba czekać.

14 grudnia przypada 350. rocznica wydarzenia, które uwiecznił Józef Wybicki w pieśni Legionów Polskich we Włoszech, pierwowzoru polskiego hymnu narodowego „Mazurka Dąbrowskiego”. Ponieważ Hetman „Czarniecki rzucił się przez morze dla Ojczyzny ratowania po szwedzkim zaborze” i wylądował w Danii wezwany na pomoc przez tamtejszego króla, duńskie czasopismo polonijne „Informator Polski” ogłosiło konkurs konkurs dla dzieci do 14 roku życia na rysunek, ilustrację lub obrazek zainspirowany tym wydarzeniem.

I to właśnie nie kto inny, jak uczeń Piotra Grosmana, Dawid Bojko, zdobył w tych zmaganiach pierwszą nagrodę! Jego praca trafiła na okładkę Informatora. Takiego debiutu plastycznego może Dawidowi pozazdrościć znacznie bardziej dojrzały twórca. – Tak właściwie najbardziej lubię sport, a mój ulubiony przedmiot w szkole to matematyka. Chociaż też lubię plastykę. Mam dwa sukcesy w konkursach rysunkowych. Gdy byłem w pierwszej klasie zdobyłem wyróżnienie w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Znam zabytki mojego miasta” organizowanym przez Muzeum Karkonoskie, a kiedy chodziłem do klasy drugiej zostałem wyróżniony w Szkolnym Konkursie Plastycznym „Zabytki Jeleniej Góry”. Teraz bardzo się ucieszyłem, kiedy usłyszałem, że udało mi się zająć pierwsze miejsce w konkursie w Danii – mówi nam Dawid.

Podobnie znaczącym sukcesem może pochwalić się Liwia Pierzchała. Spośród gigantycznej ilości ponad 3300 prac plastycznych nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Mój kot inny niż wszystkie” z ponad 120-u miejsc w całym kraju, jury postanowiło przyznać wyróżnienie dla rysunku wykonanego właśnie przez Liwię, uczennicę Piotra Grosmana. Konkurs organizowany był przez krakowski Teatr Maski Lalki i Aktora Groteska

– W klasie pierwszej zwyciężyłam w międzyszkolnym konkursie plastycznym podczas rekolekcji wielkopostnych zachęcającym do uczęszczania do kościoła na msze święte. A za rysunek Dworu Czarne zajęłam pierwsze miejsce w Regionalnym Konkursie Plastycznym „Znam zabytki mojego miasta” – mówi dziewczyna.

I choć to nie pan Piotr jest autorem nagrodzonych dzieł, tylko dzieci, wiadomo, że gdyby nie nauczyciel, tego sukcesu by nie było. Pedagog trafia do dziecięcej duszy jak mało kto. Zna swoich uczniów na wylot i trafnie nimi kieruje odkrywając przed nimi wielkie rzeczy świata tego. W tym roku szkolnym utalentowana klasa Piotra Grosmana (bo przecież oprócz wspomnianych nagród jest znacznie więcej pucharów, dyplomów i wyróżnień), kończy przygodę z nauczaniem początkowym i „awansuje” w szkolnej hierarchii. Nauczyciela to jednak nie smuci. – Przyjdą następne dzieci, a niemal w każdym drzemie ukryty talent. Trzeba go tylko „złowić” – mówi Piotr Grosman.

Ogłoszenia

Czytaj również

Tajemnice Książa

Jesienne remontowanie – jakich fachowców potrzebujemy?

Stop marginalizacji średnich miast

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~TeeBezNicka (dawniej Tee) 14-12-2008 10:13
Gratulacje dla tych dzieci i Pana Piotra Grosmana! Dobrze, że mają takiego nauczyciela, który ma dla nich wielkie serce. A może on "awansuje" razem ze swoją klasą? Byłoby fajnie, gdyby "przeszedł" do następnej klasy razem ze swoimi podopiecznymi.
~ 14-12-2008 11:38
brawo !!! z której to jeleniogórskiej szkoły oni są???
~Pyzdra 14-12-2008 13:28
To mi się bardzo podoba!!! Szkoda, że wcześniej nie było takich szkół i takich nauczycieli z pasją i oddaniem. Bynajmniej ja na takich nie trafiłem. Bo raczej leciały wyzwiska typu "Durniu!". A prym wiodły grzeczne dziewczynki ze wstążeczką we włosach. A ci, co przeszkadzali, wylatywali z klasy.
~Brunner 14-12-2008 19:41
Gratulacje dla dzieci i szkoły za takiego nauczyciela! Niestety większośc nauczycieli ze szkół podstawowych ogranicza się wyłącznie do zadawania i oceniania i nic oprócz tego co każe minimum...szkoda!
~ 15-12-2008 20:15
Jestem pełna podziwu dla pana - tak świetnego nauczyciela - to Pan przypomina mi moje lata szkolne - 1960 i 1970. Miałam szczęście do takich ludzi, trzymali nas krótko ale to było cudowne i do dzisiaj jest miłym wspomnieniem.
~Jooordanek 25-12-2008 3:43
szkoła nr.7 Dawidek cycu Ty wymiatasz z tym picasso..xD
~xD 26-02-2009 12:32
SP7 :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Gala Senioraliów

Energetyczny prolog!

Manewry: pościg, strzały, 30 rannych

Po Koronę Gór Polskich

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
742
Tak
15%
Nie
65%
Nie wiem
21%