MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Louvre w miniaturze w Kamiennej Górze

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Poniedziałek, 15 września 2008, 13:49
Aktualizacja: 13:50
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Po latach udało się w końcu wyremontować Muzeum Tkactwa Dolnośląskiego, które pod względem możliwości wystawienniczych wysuwa się na czołówkę w Jeleniogórskiem.

Porównanie z paryskim Louvrem jest oczywiście bardzo na wyrost, ale rozwiązania zastosowane w muzeum w mieście nad Zadrną pachną nowoczesnością.

Jak poinformowało Polskie Radio Wrocław najważniejsze elementy modernizacji to szklany dach nad podwórzem i odratowana przed kompletnym zdewastowaniem oficyna. – Muzeum w niczym nie przypomina zrujnowanego budynku z cieknącym dachem – to słowa dyrektorki placówki Barbary Skoczylas-Stadnik. Wyremontowane sale mają wiele możliwości aranżacyjnych.

Formalności przed remontem trwały kilka lat ze względu na zawirowania na lokalnej scenie politycznej w Kamiennej Górze. Ogłoszono pięć przetargów, poczym je anulowano. Wreszcie udało się sfinalizować roboty. Całość kosztowała sześć milionów złotych. Muzeum ruszy 26 września. – W wyremontowanym muzeum znajdzie się też miejsce na stałą prezentację "Skarbu z Dębrznika" (XV i XVI-wieczne monety) oraz znaczących zbiorów malarstwa, które do tej pory zalegały w muzealnych magazynach – podało PRW.

W Jeleniej Górze – póki co – nie zanosi się na remont i rozbudowę największego w regionie Muzeum Karkonoskiego. Przygotowywano się do tego jeszcze za czasów dyrektora Stanisława Firszta, ale – jak wiadomo – odszedł ze stanowiska. Nie wiadomo, jakie będą losy zamierzeń. W stolicy Karkonoszy większa część bezcennych zbiorów, które mogłyby być chlubą w gablotach, zalega wciąż w muzealnych magazynach z braku miejsc wystawienniczych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komputery dla szkół

Znaleziono niewybuch

Gra Miejska w Piechowicach – 3 października

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~gość 15-09-2008 14:27
Chyba tu jakaś nieścisłość dziennikarska się wkradła, nie chciałabym użyć słowa złośliwość. Skoro takie nowoczesne i piękne jest muzeum w Kamiennej Górze, to należy się spodziewać co najmniej równie spektakularnych efektów w Jeleniej Górze. Przecież to pani Gabriela Zawiła za swojej kadencji jako dyrektor doprowadziła do remontu muzeum w Kamiennej Górze! Czy ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości, że o to samo będzie walczyć obecnie dla Muzeum Karkonoskiego jako jego dyrektor? Trochę więcej wnikliwości życzę autorowi artykułu.
~kot 15-09-2008 14:38
Zagadka .A kto doprowadził do remontu muzeum w Kamiennej G. ? Wczoraj wielu uczestników dziękowało p. Zawiłowej , która przed dyr Firsztem załatwiła remont muzeum w Kamiennej G. Sądze , że potrafi wyremontować i muzeum w jelonce. Od kilku dni zastąpiła Firszta , którego tak wspominacie.
~Sabath 15-09-2008 20:32
ale jakoś to wygląda ...
~OCZYWIŚCIE 16-09-2008 7:19
teraz też, śladem muzeum w kamiennej górze, ma szanse być wyremontowane (wreszcie) muzeum w jeleniej górze. właśnie muzeum karkonoskie dostało swoją szansę. liczymy na sukces

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Nowa trasa przyrodnicza

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
944
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%