MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Lotnicy świętowali

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 29 sierpnia 2018, 15:10
Aktualizacja: Piątek, 31 sierpnia 2018, 8:30
Autor: Paweł Guszała
Fot. Paweł Guszała
Wczoraj (28.08.) w Jeleniej Górze odbyły się obchody Święta Lotnictwa Polskiego. Władze aeroklubu, miasta, byli i obecni piloci, osoby związane z lotnictwem, a także mieszkańcy uczcili ten wyjątkowy dzień.

Tegoroczne święto było szczególne, po raz setny w Polsce uhonorowano osoby, których życiowa perspektywa jest nieco wyższa od przeciętnej. Z tej okazji w Jeleniej Górze odbyło się kilka wydarzeń. Punktem kulminacyjnym obchodów była wieczorna uroczysta msza święta w Kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, koncelebrowana przez ks. dr. Andrzeja Bokieja oraz lotniczego kapelana ojca Dominika Orczykowskiego.

Druga część obchodów miała miejsce na Górze Szybowcowej, poprowadził ją Jacek Musiał. Dyrektor Aeroklubu Jeleniogórskiego odsłonił kolejne 30 tabliczek z nazwiskami w galerii lotniczych sław.

- Dzisiaj wśród wyróżnionych w naszej galerii lotniczych sław są osoby, które budowały szybowce, samoloty, naprawiały je. Wielu z nich niestety nie ma już wśród nas, ale my o nich pamiętamy. To bardzo wzruszający moment – tłumaczy J. Musiał.

Wśród wyróżnionych znalazł się Marek Koselski, szybownik - jeden z inicjatorów zimowego Biegu Piastów.

- Czuję, że moja pasja się spełniła w 100 proc. – mówi Marek Koselski, wiceprezes Jeleniogórskiego Klubu Seniorów Lotnictwa przy Aeroklubie Jeleniogórskim – człowiek będzie z tym związany do końca życia. Jak raz się wzniósł w górę i już nic tego nie zmieni.

Podczas uroczystości na Górze Szybowcowej można było również zobaczyć wystawę, która zawierała między innymi zbiór odznak o tematyce lotniczej płk. w st. spocz. Marka Gołębiowskiego.

W tym roku partnerem obchodów było Miasto Jelenia Góra.

Twoja reakcja na artykuł?

12
57%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
5%
Smuci
6
29%
Złości
2
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Powrót Bitwy o Basztę

Stalowe rumaki w Karpaczu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~Wtf? 29-08-2018 18:44
Świętowali na ziemi,żałosne czasy nastały dla aeroklubu.Pora zamknąć ten relikt z prlu,jak dostawali kasę od państwa miało to jeszcze sens,dziś to instytucja przędząca niczym białoruski kołchoz.
~Pirat 30-08-2018 7:59
do: ~Wtf? (18:44)
Co z tym małym prywatnym pasażerskim samolotem, bardzo nisko schodzi do lądowania do tego ogromny hałas, który słychać nawet w mieście. Czy to lotnisko wogóle ma warunki do przyjmowania takich maszyn ?! Czy ktoś się interesuje tym Panem podobno pas jest za krótki na takie samoloty. Czy Jelenia to wciąż miasto równych i równiejszych ?
~Nawigator 30-08-2018 22:39
do: ~Pirat (7:59)
Lata nisko bo pas ma krótki ... kiedyś dojdzie do tragedii
~Czechu 29-08-2018 19:08
Musi .... nie latały. To taka tradycja w AJG.
~Adas 29-08-2018 19:14
Gratuluje Panu Jackowi i Bogusiowi i Jensowi bo mimo kłód pod nogi wielu oszczerstw są wierni swojej pasji i prawda zwycięża a oni nie poddają się a wy wiecie najlepiej ze dzięki wam to funkcjonuje Adas
~Maryjan 29-08-2018 20:32
Tak. Kiedyś to było latanie. Teraz tylko komercja. Takie czasy. Pieniądz rządzi światem.
~Oty 29-08-2018 22:11
Super impreza! Gratuluję organizotorom - sprawiliście dużą niespodziankę wyróżnionym osobom, ktore "lotnictwo znają od kuchni", a dla większości z nich jest ono całym życiem.
~PG 29-08-2018 23:21
Pas do startów grawitacyjnych zarasta chwastami, loty grawitacyjne nie odbywają się,żółta tablica przed wjazdem na górę informuje , ze to europejskie centrum...... Z tyłu zawalony hangar północny, na dole u podnóża góry już budują domki...... Gdzie to wszystko zmierza?Tabliczki dumnie powieszone na hangarze przypominają , ze tu się kiedyś latało , nawet na fotkach w hangarze Wilga która stała się nielatającym obiektem muzealnym... Niestety czasy aeroklubów to już przeszłość i relikt PRL, trzeba nam prężnie działającego stowarzyszenia lotniczego , które to dźwignie.
~pasjonat lotnictwa 30-08-2018 0:11
do: ~PG (23:21)
Chyba trzeba zmienić dyrektora który to zamiast organizowania kościółkowych imprez znajdzie pomysł na finansowanie tej instytucji
~mieszkaniec Jeleniej G. 30-08-2018 0:00
Widać że większość świętujących to "lotnicy" 70 + zwłaszcza ci w kościółku. No ale najważniejsze to zaistnieć w mediach z notablami i wymienić się gadżetami nie wiadomo po co i za co a lotnisko niedługo zaorają i posadzą ziemniaki.
~Stach 30-08-2018 9:22
Przykro patrzeć na upadek. Na zdjęciach prawie same dziadki. Mając na uwadze oficjeli i ludzi związanych z aeroklubem to mieszkańców tam chyba niewielu. Działacze aeroklubowi i piloci stwórzcie program naprawczy i przeprowadźcie sanację bo jeszcze trochę wasze lotniska zajmą deweloperzy i Wasz świat a zarazem kawałek historii naszego miasta zaginie a to będzie wielka szkoda.
~aviator 30-08-2018 10:14
Tam trzeba na szefa faceta z glową do biznesu.Płatne kursy,loty widokowe,obozy dla młodzieży.Może wtedy jakoś by się utrzymali.A tak wszystko zarasta chwastami a samoloty rdzewieją bo nie ma za co ich utrzymać.A te tabliczki przybite gwoździami do spróchniałego poniemieckiego hangaru to jakaś groteska.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaśpiewali powstańcom

Śmierć na żwirowni

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Czytelniczka: drogo i brudno

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
31
Tak
48%
Nie
48%
Nie wiem
3%