MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Lotna misja jeleniogórskiego parlamentarzysty

Wiadomości: Jelenia Góra/Warszawa
Piątek, 28 grudnia 2007, 7:50
Aktualizacja: 7:51
Autor: TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Skończyły się czasy dojazdów na posiedzenia Sejmu pociągami. Poseł Marcin Zawiła, który po latach nieobecności w parlamencie, wrócił na Wiejską w Warszawie, zastał też nową epokę w komunikacji.

– Dojeżdżam samochodem do Wrocławia, a potem samolotem do Warszawy – tłumaczy Marcin Zawiła. – Inaczej bym się nie wyrobił – uzupełnia.

Kiedy Marcin Zawiła posłował w kadencjach 1993 – 2000, jeździł do stolicy pociągiem, w wagonie sypialnym w specjalnym tzw. przedziale poselskim. Był on zawsze zarezerwowany na wypadek, gdyby pojawiła się pilna konieczność wyjazdu posła na Wiejską.

Po nocy spędzonej w pozycji leżącej, zmęczony podróżą i „pomięty” od niewygód poseł, musiał wsiadać w taksówkę, aby zdążyć do hotelu sejmowego i na posiedzenia.

To jednak już zamierzchła epoka. Po części „pomogły” same PKP Intercity, które zajmują się obsługą wagonów sypialnych i z miejscami do leżenia, które – z powodu nierentowności – wycofały ze składów Jelenia Góra – Warszawa popularne Warsy.

Teraz – zamiast dziewięciu godzin w telepaniu – poseł spędza w podróży około cztery godziny. Tyle czasu trzeba na dojazd do Wrocławia, dopełnienie formalności przed lotem i sam lot na Okęcie.
Przeloty posłom i senatorom funduje parlament.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe nazwy przystanków MZK

Utrudnienia drogowe w gminie Podgórzyn

Zgrzyt w KO – kandydatka rezygnuje

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~Frotto 28-12-2007 8:44
Szczerze mówiąc to nic wielkiego - tak wiele osób podrózuje .Gdyby drogi do Wrocławie były lepsze to jeszcze krócej by trwała cała podróż ! Nadmieniam,że taka podróż wcale nie jest droga !!!
~Jola 28-12-2007 9:23
"Po nocy spędzonej w pozycji leżącej, zmęczony podróżą i „pomięty” od niewygód poseł, musiał wsiadać w taksówkę, aby zdążyć do hotelu sejmowego i na posiedzenia". Toś redaktorku przegiął. To co miał noc w przedziale poselskim spędzic w pozycji wiszącej. Nie musiał wsiadac też do taksówki, mógł jechac autobusem miejskim. WSZYSCY podróżni chcieliby tak podróżowac. Pozdro Jola <br><br> <i> Zapewniam Jolu, że jeździłem tak przez prawie 10 lat :-) i to średnia przyjemność :-) pozdro - redaktorek TEJO </i>
~kto wie 28-12-2007 9:23
Moze dzięki temu powstanie lotnisko w Jeleniej. Bardzo dobrze, oby inni też chcieli stąd i tutaj latać.
~mewar 28-12-2007 10:18
Polska to jednak bogaty kraj a dygnitarstwo w ostatnich latach rozwinelo sie obficie - trudno frajerzy jelenie- podatnicy zarobią i pokryją luksusy myslicieli parlamentarzystów - ale czy muszą ?. Dla ludu pracującego pozostaną brudne cuchnące dworce , przesiadki , siedzenie w kucki , o pozycji leżącej tylko moga sobie pomarzyc. Ale to dzisiaj absolutnie jest nie do pomyslenia i przyjęcia obecnym dygnitarzom utrzymankom budżetu. Dlaczego o tym nie mówiono w kampanii wyborczej ? że posel w pozycji leżacej bardzo się męczy i wygniata odziewek potem z przymusu musi brać taksówkę a nie np. lektykę? Uważam , że wlasnie powinni podróżować tak jak caly naród korzystać z tych dobrodziejstw jaki tworza ,aby wiedziec jak wyglądają dworce , polskie drogi - a nie stronić od tego , unikać trudu i odpowiedzialności za ten stan rzaczy.
~spoko 28-12-2007 10:21
<i> regulamin złamany </i>
ebee 28-12-2007 10:23
Zanim powstanie lotnisko, wpierw zaoramy stację PKP. Podziwiam ludzi za tak dalece idący optymizm, ale lotniska napewno się nie doczekamy. Niestety Jelenia Góra w takim tempie Pada na pysk. Po partacku remontowane ulice. Pseudointeligentna sygnalizacja świetlna, to " atrakcje" które funduje nam nasza nieudolna władza. Pan Zawiła, którego znam i szanuję nie jest w stanie nic zrobić. Bo samemu niewiele można. A naszej władzy ten gwałtowny spadek prestiżu absolutnie nie przeszkadza. Mają przecież swoje- prywatne sprawy i ...........niezła pobory. EBEE
~_rymcycymcy____ 28-12-2007 11:50
Ci co mają silniejsze wątroby, to po prostu mieszkają w hotelu sejmowym ;)))
~Kamik 28-12-2007 13:42
często jeżdżę do Warszawy i postępuję bardzo podobnie:) Własnym autem dojeżdżam do Wrocławia. Tam wsiadam w InterCity i wygodnie bez stresu dojeżdżam do stolicy (podróż pociągiem z Wrocławia do Warszawy jest krótsza od podróży autem kiepską i niebezpieczną trasą katowicką). Kiedy wracam do domu nie martwię się o powrót z Wrocławia do Jeleniej Góry (wiem, że po godzinie 21 komunikacja pomiędzy Wrocławiem a Jelenią Górą zamiera:( Czeka na mnie autko którym pokonuję te kilkadziesiąt kilometrów. Poważnie się zastanawiam aby zdecydować się na podróż samolotem w przyszłości. W tej chwili cena biletu tanich linii lotniczych jest porównywalna do ceny przejazdu pociągiem InterCity.
~mk 28-12-2007 15:49
Kusiak zrobił plan dla terenu lotniska (żeby uprościć procedury "budowlane") a Obrębalski, który bije poprzedniego prezydenta na głowę, wybuduje lotnisko; wszystko na ten temat
~mieszkaniec 28-12-2007 19:02
Panie redaktorze funduje nie parlament ale my podatnicy
~mała 28-12-2007 19:19
niech kazdy lata ja tam sie boje
~sympatyk 28-12-2007 19:20
Dzieki za poprawe drogi w Kaczorowie to juz cos
~obserwat0r 29-12-2007 0:10
To kiedy to lotnisko wybuduje Obrębalski - pytanie do mk z 15:49 ? Jak do tej pory to tylko kończy to co zaczeła ekipa Kusiaka - coś czuję że tak zostanie do końca tej kadencji.
~Kinga 29-12-2007 0:16
Obrębalski zrobił plan dla centrum Jeleniej Góry, ale z błędami i Pan Wojewoda go uwalił.
liczyrzepa 29-12-2007 8:16
przecież w Jeleniej Górze lotnisko jest od przedwojny - nie ma tylko samolotów, czy sie nie mylę?
~kosa 29-12-2007 10:25
Żyć nie umierać - fura ,komóra i samolot - a leszcze zaplacą. Kiedy zwrócą ludowi wyjete" koszty" z ich kieszeni ? i w jakiej formie - telewizyjnej pogadance, namacalnych efektach poprawy technicznej i modernizacji miasta, czy w dynamicznym rozwoju nowych firm w Jeleniej Górze aby zapobiec emigracji. Jaszcze troche poczekamy potem popatrzymy a potem zapytamy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kandydaci PO

PiS zaprezentował kandydatów

Wichura nie narobiła szkód

Drzymały do remontu

Rozdano kwiaty za elektroodpady  

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
605
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%