MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Los naszego miasta w rękach młodych

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 25 maja 2010, 7:54
Aktualizacja: Środa, 26 maja 2010, 7:58
Autor: Angela
Fot. Angela
Brak miejsc pracy, nietrafione imprezy, brak zajęć rozwijających zainteresowania, niezauważanie młodych talentów, brak komunikacji – to tylko kilka z problemów, które zostały szczegółowo omówione przez młodych jeleniogórzan i mieszkańców okolic podczas wczorajszej konferencji „Jelenia Góra przyjazna młodzieży”, która odbyła się w Dworze Czarne.

Uczestnicy konferencji przez pięć godzin odpowiadali na pytanie: czy Jelenia Góra jest przyjazna młodzieży. Na spotkanie przyszli wszyscy ci, którym los młodych i stolicy Karkonoszy nie jest obojętny. Byli przedstawiciele rady młodych z Pawłem Gluzą na czele, młodzież z jeleniogórskich szkół i uczelni wyższych. Wraz z nimi w panelach dyskusyjnych uczestniczyli politycy.

Zaproszeni zostali wszyscy radni i przedstawiciele władzy miasta oraz urzędnicy i działacze. Z nich udział w spotkaniu wzięli Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry oraz Robert Prystrom, szef Stowarzyszenia Wspólne Miasto. Dyskusji uczestników przysłuchiwali się też Jacek Jakubiec oraz szef jeleniogórskiej Solidarności Franciszek Kopeć.

– Młodzież rozmawia na wybrane przez siebie tematy, które są dla nich ważne. Pojawiły się m.in. problemy dotyczące zbyt małej dostępności do warsztatów artystycznych, stypendiów dla młodych artystów, demoralizacja młodzieży, koncerty organizowane na otwartej przestrzeni, rada młodzieżowa, pytanie czy do Jeleniej Góry warto wracać po studiach, brak miejsc pracy czy zbyt mała oferta komunikacji miejskiej wieczorami i nocami – mówi Anna Skoczko, koordynator projektu Gmina Przyjazna Młodzieży ze Stowarzyszenia Semper Avanti.

Cel tych spotkań jest taki, by młodzież miała możliwość powiedzenia o swoich problemach dorosłym i to na partnerskim poziomie. Na co dzień jest to bardzo trudne, a czasami niemożliwe. W każdej grupie dyskusyjnej powstanie zestaw raportów, my je wszystkie zbierzemy i mamy nadzieję, że posłużą one dorosłym jako narzędzie do wprowadzenia zmian w mieście. Mamy też nadzieję, że uda nam się na takich spotkaniach nawiązać kontakty młodych ludzi z przedstawicielami władz i autorytetami lokalnymi i w ten sposób zaktywizować młodych – dodaje.

W konferencji uczestniczył m.in. Łukasz Ziental z Jeżowa Sudeckiego, który uczy się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. C. K. Norwida. Wraz z rówieśnikami dyskutował on o problemach, które dotykają go bezpośrednio.
– Uczestniczyłem m.in. w dyskusji na temat młodych grup artystycznych w Jeleniej Górze. Sam jestem artystą, i jest wiele osób, którzy są artystami i nie mają możliwości wypromowania się w Jeleniej Górze. Po 45-minutowej rozmowie znaleźliśmy wspólnie kilka pomysłów jak możemy to zmienić. Okazało się, że jest wiele możliwości, o których nikt nie wiedział, a jedną z nich jest założenie wspólnej strony internetowej, dla wszystkich jeleniogórskich artystów bez podziału na subkultury czy kierunek działania. Poza tym w najbliższym czasie w Jeleniej Górze ma zostać przeprowadzony turniej, jeleniogórski „Mam talent”, więc będzie szansa żeby artyści pokazali się szerszemu gronu. Wszystkie poruszane tu tematy są naprawdę ciekawe i jest to nasza nadzieja na lepszą przyszłość dla młodzieży – mówi Łukasz.

Anna Chodkowska, Natalia Świerad i Natalia Kurnel z „Żeroma” przyszły na spotkanie, bo mają nadzieję, że po tej władze miasta wyciągną odpowiednie wnioski z konferencji i coś się w Jeleniej Górze zmieni.
– Rozmawialiśmy m.in. o warsztatach artystycznych dla młodzieży. Uważamy, że jest ich stanowczo za mało i są zbyt niedostępne oraz zbyt monotematyczne. Brakuje np. warsztatów z gotowania czy szycia, a jesteśmy pewne, że takie zajęcia bardzo by się przydały. Omówimy też komunikację miejską wieczorem i nocą, która daje wiele do życzenia. Autobusów jest za mało i młodzi ludzie muszą często godzinami czekać na przystankach, by dojechać do domu. Naszym zdaniem powinno się to zmienić – mówiły.

Katarzyna Konarczuk przysłuchiwała się odpowiedziom na pytanie: czy warto zostać w Jeleniej Górze i czy warto do niej wrócić po studiach. Niestety większość uczestników tego panelu dyskusyjnego uważała, że obecnie Jelenia Góra dla młodych zbyt atrakcyjna nie jest, a podstawą do zmian jest stworzenie nowych miejsc pracy.

Kamil Polikowski zaproponował omówienie nasilającego się problemu demoralizacji młodzieży w mieście. Grupa omówiła zarówno przykłady demoralizacji, jak i przyczyny. Duże nadzieje w rozwiązaniu i powstrzymaniu tego zjawiska uczestnicy pokładają w szkołach, które ich zdaniem powinny być bardziej stanowcze i konsekwentne wobec zdemoralizowanych uczniów.

Czynnie w rozmowę i dyskusję włączyli się przybyli politycy. Miłosz Sajnog podkreślał, że spotkanie jest wynikiem umowy, jaką miasto podpisało z Stowarzyszeniem Semper Avanti. Wiceszef miasta pytał, gdzie jest dzisiejsza młodzież, skoro nie ma jej na organizowanych przez miasto imprezach.
– Dostrzegam rozmijanie się oferty miasta z oczekiwaniami młodych ludzi, stąd padło moje pytanie. Pytałem, co przeszkodziło im w uczestnictwie w przykładowo podanych czterech imprezach i czego oni oczekują od miasta. W odpowiedzi usłyszałem, że młodzi ludzie oczekują bezpiecznej imprezy zorganizowanej w centrum miasta, najlepiej w sobotę i kończącej się około godziny 22.00 oraz bardzo sprecyzowanych gustów muzycznych, które uwzględnimy w przyszłym roku.

Mówili też o konieczności zorganizowania transportu po imprezie bo nie mają czym dojechać i wrócić z imprezy. Usłyszałem też, że młodzież nie ma żadnego miejsca, które by ich przyciągało. Te wszystkie postulaty bardzo poważnie weźmiemy pod uwagę. Te przemyślenia pozwolą nam pewne rzeczy zmienić i inaczej zorganizować, ale dopiero w przyszłym roku, bo na ten rok kalendarz imprez już mamy przyjęty, niestety mija się on z oczekiwaniami młodych ludzi – mówił Miłosz Sajnog.

Robert Prystrom natomiast podkreślił, że takie spotkania dają młodym ludziom szansę powiedzenia o tym, co ich boli oraz znalezienia pomysłów na zmiany.
- To, co ci młodzi ludzie widzą w naszym mieście, są to niestety czarne obrazy, na głos wypowiadane są plany wyjechania z miasta, braku perspektyw, braku dobrej pracy czy możliwości realizowania się. Z drugiej strony uświadamiają sobie, że ten obraz nie do końca jest prawdziwy i może się zmienić. Powoli do nich dociera, że najważniejsi w tym mieście są ludzi. Nasi młodzi ludzie są znakomici i wspaniali, co niejednokrotnie udowodnili. W nich drzemie ogromny potencjał i na takich spotkaniach młodzi ludzie zaczynają to sobie uświadamiać – mówił szef stowarzyszenia Wspólne Miasto.

W przerwach między panelami dyskusyjnymi młodzież przygotowała dla siebie program artystyczny: Jakub Kopaniecki odśpiewał polską wersję utworów Lady zGaga, wystąpiły też kabaret CP? Z! i dwa zespoły muzyczne : „Shodky” oraz "Re-Sight".

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

To teren zapuszczony

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~być 25-05-2010 8:46
Dobrze,ze dostrzegli nareszcie,że młodzi ludzie do matury to jako tako ,a później walizka i w świat.Moja córka 26-lat,skończyła Żeroma,studia w Poznaniu,3 języki obce,2 fakultety.Nie ma po co przyjeżdżać do Jeleniej.Wszyscy rówieśnicy wyjechali.Mówię dosadnie wszyscy.Pracą ich zatrzymacie,ale nie za 900 zł.Do roboty władza.Emerytami miasta nie rozwiniecie.Ściągnijcie tych utalentowanych to Wam miasto rozwiną,ściągną inwestycje,mają kontakty.Ale pensje dajcie 6000-10000 na rękę.
~Jano 25-05-2010 8:50
no i znowu nie potrzebna dyskusja która i tak nic nie zmieni młodzież nasza Jeleniogórska nawet niema co tu po tych studiach robić , no chyba że zamykające kabelki się reaktywują albo prace porządkowe ogłosi nasze szanowne grono rządzących, imprezy też są w tym mieście na miare młodego środowiska
~masz głos, nie masz wyboru 25-05-2010 9:11
Kolejna manipulacja wyborcami. Coraz częściej wykorzystuje się do własnych celów młodzież, która pogada, pogada, ale śmietanki z tego nie spije. Niektórzy wolą stare, żeby nie powiedzieć moherowe, babcie, inni znajdują inny lep. Na topie jest zawsze młodzież, zwłaszcza, że ta ma faktycznie marazm. Tylko najgorsze w tym wszystkim jest to, że ta młodzież jest tylko wabikiem na posadki dla starych wyg. No może nie takich starych, ale stosunkowo cwanych jak na ta upadłą dolinę...
~nareszcie 25-05-2010 9:29
Może nareszcie nasz prześwietny prezydent miasta coś z tego zrozumie i wpuści inwestorów do Jeleniej Góry, bo jak twierdził w czasie poprzedniej kampanii wyborczej, oni stoją u bram, tylko są blokowani.
~Obywatel 25-05-2010 10:00
Dziewczyny apelowały o lepsze dojazdy nocne? Hmmm czyżby nocnymi porami dojeżdżały do sponsorowanych kółek zainteresowań?
~do być 25-05-2010 10:31
Kto ma dawać te 6000-10000 na rękę? Władza? Tzn. w jakim sensie? Prezydent Miasta ma zatrudniać w ratuszu inżynierów, architektów, farmaceutów czy lekarzy i im płacić? A co oni tam będą robić? Zastanów się do kogo kierujesz postulaty.
~Gdzie praca? 25-05-2010 11:16
Spotkania spotkaniami. Ciekaw jestem ile z tego przełoży się na czyny. Przede wszystkim brak pracy za godne pieniądze. Po co więcej galerii i sklepów jak konkretnej oferty pracy z tego brak. Niech góra wyciągnie z tego wnioski... a młodzi najlepiej zagłosują w wyborach na tego co da konkretne i realne rozwiązania dla rynku pracy w mieście. Tyle w temacie... jeszcze młody...
~hihi 25-05-2010 12:12
Kursy szycia i gotowania marzą sie panną z Żeroma hahaha a to dobre znudziły sie tylko ksiązki. Mamusia w domu Wam pokaże jak sie gotuje i szyje :P
~Gdzie praca? 25-05-2010 14:54
Spotkania spotkaniami. Ciekaw jestem ile z tego przełoży się na czyny. Przede wszystkim brak pracy za godne pieniądze. Po co więcej galerii i sklepów jak konkretnej oferty pracy z tego brak. Niech góra wyciągnie z tego wnioski... a młodzi najlepiej zagłosują w wyborach na tego co da konkretne i realne rozwiązania dla rynku pracy w mieście. Tyle w temacie... jeszcze młody...
~Kamil Polikowski 25-05-2010 15:14
Proszę Redakcję o zmianę niektórych fragmentów tekstu, które pisze się zupełnie inaczej: "Anna Skocz", a nie "Skoczko" "Anna Chodkowska", a nie "Hotkowska" "Kamil Polikowski", a nie "Pawlikowski" ;) Tytuł konferencji brzmiał: "Jelenia Góra przyjazna młodzieży?", a nie "Gmina przyjazna młodzieży" Zespoły noszą nazwy: "Shodky", a nie "Schodki" oraz "Re-Sight", a nie "Riside". Pozwolę sobie też zwrócić uwagę, że ze zdania na temat występu Jakuba Kopanieckiego czytelnik nie dowie się, na czym naprawdę polega jego twórczość, tzn. że chodzi tu o parodię Lady Gagi pod pseudonimem artystycznym "Lady zGaga" (vide: Youtube ;), a nie "odśpiewywanie polskich wersji" tejże wokalistki. Pozdrawiam
~kkkk84 25-05-2010 15:34
Wszyscy pamiętamy słynny problem rewitalizacji miasta, powtarza sie nam ze nie ma szans na zdobycie pieniędzy i sfinalizowanie tej inwestycji, poniższy artykuł pokazuje, ze niektóre władze samorządowe w Polsce potrafia sobie z tym poradzic.(http://pb.pl/a/2010/05/25/345_mln_zl_na_rewitalizacje_9_malych_miast) Mam tez pytanie - jak wygląda kampania reklamowa Jeleniej Góry? jak informujemy potencjalnych inwestorów, że posiadamy atrakcyjne tereny inwestycyjne, położenie (bliskośc Czech i Niemiec), dysponujemy kapitałem ludzkim (uczelnie wyższe), walory krajobrazowe i historyczne itd. Maja Włoszczowska z jelonkiem na piersi to miły obraz, ale to nie przyciągnie inwestorów. Potrzebna jest kampania reklamowa z prawdziwego zdarzenia w telewizji, np. w TVN24 sladem innych miast, reklama w prasie fachowej np. puls biznesu, no i oczywiscie te wszystkie małe kampanie, które miasto jakoś realizuje. Bez miejsc pracy nie nie bedziemy sie rozwijac!
~Paweł Grecki 25-05-2010 15:55
"Kamil Polikowski zaproponował omówienie nasilającego się problemu demo...lizacji młodzieży w mieście" Nie żebym się czepiał...
~wrocławski_student 25-05-2010 16:44
jedyną rozrywką dla nich jest Atrapa - z faktycznego punktu widzenia atrapa to przedmiot mający na celu oszukanie obserwatora, imitację czegoś - w tym wypadku kultury i rozrywki na poziomie. Dziewczyny ubrane jak do burdelu i faceci w dresikach z chlubą wznoszący browara do zdjęć na www.jelenia.pl :P ot poziom rodem z kanałów
~do hihi 25-05-2010 18:32
podejrzewam, że kursy szycia i gotowania były tylko prostym przykładem braku warsztatów o podstawowej tematyce. ja sam szukałem różnych zajęć, na przykład warsztatów bębniarskich, ale niestety w Jeleniej Gorze nic nie można znaleźć.. dostępne są tylko zajęcia taneczne, kilka teatralnych i może trochę muzycznych, zwłaszcza w Szkole Muzycznej.
~clown 25-05-2010 18:36
Po komentarzach pod różnymi artykułami dotyczącymi imprez wynika, że młodzieży potrzeba przede wszystkim PIWA i BRAKU JAKIEJKOLWIEK KONTROLI. Otworzyć wszystkie bary i puścić disco polo lub hip hop. I po sprawie. Oferta imprez zbyt nudna- bo zbyt spokojna. Koncerty rockowe- niefajne, bo nie wolno na nich sprzedawać piwa (legalnie). Przykład świeży- Lao Che. Pijane 13, 14-tki wytarzane w błocie, zwisające bezwładnie na barierkach ochronnych i ich równie "fajni" koledzy szukający zaczepki. I jacy szczęśliwi! Ciekawe jak będzie na Juwenaliach. Ot i jeleniogórska młodzież.
~jelgór 25-05-2010 18:40
Młodzieżowa rada miasta już była i z...ła, bo ratusz tak ipso facto postanowił. Zamiast wspierać, opiekować się, wychowywać samorządowców - sprowadzono młodych na manowce, utopiono w procedurach, pozostawiono bez pomocy urzędników, na domiar złego młodzi działacze trafili na wybitnie nieprzychylny skład dorosłej rady, która się okopała w skorupie i nawet na służbowe mejle nie odpowiadała (po co im Pan Przewodniczący pozakładał?). A potem zdziwienie, że młodzi są tylko we Wspólnym Mieście. A gdzie mają być, jak ich nikt inny nie potrzebuje (poza kampanią, bo wtedy to wszyscy się łaszą do młodzieży). Żal.pl
~kopek94 25-05-2010 19:04
Może to wydawać się nieistotne w kwestii zamej debaty, ale Lady zGaGa, to parodie piosenek przede wszystkim Lady GaGi własnego autorstwa, a nie po prostu "odśpiewywanie" polskich wersji. Dziękuję:)
~bak 25-05-2010 21:15
Jelenia oferuje młodym ludziom po zakończeniu edukacji staż 3miesięczny lub półroczny za 740 zł, następnie prace za najwyżej 13000, choć przeważnie młodzi ludzie dostają od 700-1000 zł. Posiedzą tu trochę, wierząc że trafi im się coś lepszego...ale miasto jest zacofane, jeśli ci ktoś pracy nie załatwi ( a tak się tu właśnie dostaje dobrą prace, w zależności od tego czy jesteś spokrewniony/a z kimś kto już się do stołka dopchał) to po roku lub krócej młody człowiek spiep... z jeleniej, bo tu nie ma szans na normalne życie dla młodych ludzi. Władze są nieudolne, nie widzą problemu lub mają go w poważaniu...przecież ich dzieciom bezrobocie nie grozi czy się mylę?
~a.t. 25-05-2010 21:43
Gdybyście ludzie sami w siebie wierzyli, to płace byłyby pewnie wyższe, co z tego, że ja idę na rozmowę i mówię ile chcę zarabiać, jak znajdzie się osoba, która i tak zgodzi się pracować za minimum, albo i mniej! Jakby wszyscy siebie i swoje umiejętności szanowali, to płaca też byłaby wyższa. Pracodawcy się przyzwyczaili do tego, że ludzie zgadzają się na marne grosze, to takie dają! Bo po co dawać więcej?Jak można zostawić sobie w portfelu.
~Teo 25-05-2010 21:45
Dużo gadania, mało robienia, czyli witamy w Jeleniej Górze.
~Olek 25-05-2010 22:16
"Ściągnijcie tych utalentowanych to Wam miasto rozwiną,ściągną inwestycje,mają kontakty.Ale pensje dajcie 6000-10000 na rękę." i tu jest odpowiedz, dlaczego w tym kraju jest źle...od władz rzadza sie płac nierealnych...obudzcie sie,szef firmy moze tyle w JG zarabiac, ale nie pracownik szeregowy, a co Pani mysli, ze po 2 fakultetach córka gotowa jest na prace od razu jako szef!!! do tego sie dochodzi latami i zdobywa doswiadczenia, a nie koncza studia i cozekiwania 6-10 tys. za co....za głowe nabita teoria! Płace reguluje rynek a nie prezydent miasta, jak mozna wypisywać takie brednie.... poza tym jesli by prezydent tyle miał płacic kazdemu po stduiach to musiałby chyba ze 3 razy podniesc podatki takze PANI, zeby było stac na tak wynagrodzenia - kiedy ten naród zrozumie, ze w budzecie wydaje sie pieniadze z podatków społeczensta a prezydnet, premier, wojt czy starosta nie ma własnych dochodów - jesli wiec mam cos wydac to z naszych podatków! Druga sprawa...w Polsce mamy najwiecej ludzi z wyzszym wykształceniem.,..dzis to za mało by miec dobra prace, sam dyplom sie zdewartościował teraz dyplom + doswiadczenie + umiejtnosci + dodatkowe kwalifiakcje dopiero daje szanse na rynku pracy!!! Wiec kobieta przemysl co napisałaś!
~Tosia 25-05-2010 22:51
To prawda, że nasi jeleniogórscy młodzi są u nas nie najlepiej traktowni, ale też sami niewiele z siebie dają. Takie to odtwórcze towarzystwo, bez własnych pomysłów i niezintegrowane. Chociażby juwenaliia. PRzecież to jeden łomot, a gdzie studencka kultura; kabarety, żarciki, przebieranki itp.?
~bang 26-05-2010 6:22
Olek super komentarz pozdro:)
~ 26-05-2010 6:45
Praca? Jak są obsadzane stanowiska w UM? Czy robi się jakiś casting? Czy są ogłoszenia w BIPie? Kto dokonuje wyboru na stanowiska? Czym się kieruje? W firmach prywatnych wyboru dokonuje właściciel. Główne kryterium stanowi wiek kandydatki, której mówi się bez ogródek: "pani jest za stara" lub "pani jest za gruba". Tak prywaciarze wybierają ludzi do pracy. To usłyszała koleżanka. Młodzież niech idzie do firm prywatnych, bo TO TAM ich wiek (i wygląd) stanowią atut.
~ 26-05-2010 6:48
Młodzież w żadnych czasach - nigdy i nigdzie - nie zarabiała dużo w porównaniu do pracowników z dużym stażem. Po studiach trzeba się uczyć zawodu w pracy.
~ 26-05-2010 6:55
25-05-2010 10:00 | ~Obywatel | IP: *.adsl.tpnet.pl - Piszesz, że "Dziewczyny apelowały o lepsze dojazdy nocne? Hmmm czyżby nocnymi porami dojeżdżały do sponsorowanych kółek zainteresowań?" ..........................................................................Nie bierzesz pod uwagę, że one mogą pracować w sklepach nocnych albo i w hipermarketach? Młodzież właśnie TAM najczęściej otrzymuje zatrudnienie. Potem późno wraca z pracy! Czym ma wrócić do domu? Taksówką? Za co? One tam niewiele zarabiają!
~ 26-05-2010 11:38
DOLNOSLAZAK. Interesujące spotkanie. Sprawy - problemy te same. Zatem monotonia. Krawato-kołnierzyki, którzy zamierzają stać się samorządowcami wykazują szczególną aktywność. Monologi Sajnoga i Prystroma trochę przydługie. Zaradna młodzież sama potrafi zorganizować się i coś dla siebie zrobić. Moje dziecko /wykszt.wyższe prawnicze i podyplomowe doradztwo podatkowe/ i jej mąż /inżynier budowlaniec/ nie znaleźli godnego zatrudnienia w Kotlinie Jeleniogorskiej. Obecnie /od 6-ciu lat/ świadczą pracę na rzecz firm w Zjednoczonym Królestwie, przyczyniając się do zwiększenia dochodów budżetowych rządu Jej Królewskiej Mości. Obliczyli, że ich przyszła emerytura zapewni im normalne życie. Do kraju zagladają w odwiedziny do ukochanych rodziców oraz do dentysty /jest taniej?/. Zdaniem mojego zięcia to w Jelenia Góra przyciaga tylko głupców, którzy patrzą ilu mądrych jeszcze tu funkcjonuje.
~~ 26-05-2010 16:32
Do Olka - z ust mi słowa te wyjąłeś. Moja koleżanka zatrudniała teraz do biura rachunkowego księgową. Podań mnóstwo. Jednak test, który miały rozwiązać kandydaci sprawił wiele problemu nawet tym po studiach (choć skomplikowany nie był). Wyuczeni teorii, co najwyżej, bo niektórzy nawet i to nie, nie potrafili najprostszych rzeczy. W efekcie przyjęła kobietę z małym, ale jednak, doświadczeniem, 40 letnią i bez studiów. Dziewczyny bezpośrednio po studiach po prostu nie rozwiązały nawet 1/3 testu poprawnie, np wpisanie fa Vat do książki przychodów itp. Po studiach długo zdobywałam doświadczenie, sama teoretyczna wiedza to za mało. A 3 języki można znać pobieżnie, a chodzi o choć jeden, ale perfekcyjnie.
~~ 26-05-2010 17:16
Do Olka - z ust mi słowa te wyjąłeś. Moja koleżanka zatrudniała teraz do biura rachunkowego księgową. Podań mnóstwo. Jednak test, który miały rozwiązać kandydaci sprawił wiele problemu nawet tym po studiach (choć skomplikowany nie był). Wyuczeni teorii, co najwyżej, bo niektórzy nawet i to nie, nie potrafili najprostszych rzeczy. W efekcie przyjęła kobietę z małym, ale jednak, doświadczeniem, 40 letnią i bez studiów. Dziewczyny bezpośrednio po studiach po prostu nie rozwiązały nawet 1/3 testu poprawnie, np wpisanie fa Vat do książki przychodów itp. Po studiach długo zdobywałam doświadczenie, sama teoretyczna wiedza to za mało. A 3 języki można znać pobieżnie, a chodzi o choć jeden, ale perfekcyjnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Bezpieczne place zabaw

W KSON–ie dzieje się

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
302
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%