MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Los Miedzianki nie jest im obojętny

Wiadomości: Region
Wtorek, 23 sierpnia 2016, 8:17
Aktualizacja: Środa, 24 sierpnia 2016, 8:28
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Użyczone
W minioną sobotę (20.08) ponad 20 osób spotkało się przy Starym Browarze w Miedziance, by wspólnymi siłami posprzątać dawny rynek oraz działkę popałacową.

Z pozytywnym odzewem na apel o wsparcie akcji sprzątania Miedzianki odpowiedzieli ludzie z Wrocławia, Jeleniej Góry, a nawet jedna z rodzin przyjechała specjalnie z Lipska (Niemcy). - Uczestnicy posprzątali teren dużych tablic w centrum, czyli dawny rynek oraz działkę popałacową, szykując tym samym miejsce na ognisko, które odbyło się na zakończenie spotkania.

Wsparcie okazał Browar Miedzianka zapewniając społecznikom zimne napoje. Z pomocą przyszedł też Miłosz Kamiński, sekretarz Gminy Janowice Wielkie. - Wszyscy włączają się aktywnie w nasze działania i mają zamiar wrócić. Była fantastyczna atmosfera i wydaje mi się, że z tego mogą narodzić się bardzo fajne relacje koleżeńskie – powiedziała Anna Gomułka ze Stowarzyszenia Faktor.

- Chcemy przywrócić Miedziankę nam wszystkim. Wiadomo, nie odbudujemy miasta, ale można je przywrócić w sensie mentalnym, pamięci i właśnie kulturalnego miejsca spotkań, imprez, warsztatów, teatru, wystaw – dodają organizatorzy akcji.

Następna akcja późną jesienią. - Jak liście opadną, będzie dalsze wycinanie samosiejek oraz przerzedzanie gąszczu na działce popałacowej – zapowiadają członkowie Stowarzyszenia Faktor.

Tymczasem już dzisiaj (23.08) o godz. 11:00 kolejna propozycja – wycieczka z Mniszkowa do Miedzianki, a w niedzielę (28.08) Teatr im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze, podobnie jak przed rokiem, wystawi „Miedziankę” w Miedziance.

Ogłoszenia

Czytaj również

Lwówczanin w ITTF

Śladami św. Jadwigi

Powalczą o puchar burmistrza

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~uzi 23-08-2016 8:32
No ładnie, zielone odpady nie trafiły do worków na bio... bardzo to ekologicznie, tych chwalić się i pokazywać.
~Kuzia 23-08-2016 11:34
Pamiętam czasy jak się chciało kogos obrazić to wystarczyło powiedzieć, że jest z Miedzianki.
~do Kuzia 23-08-2016 16:48
Na ulicy Moniuszki kogo byś tak nie nazwał to byś zgadł;)
~hhaha 23-08-2016 17:07
Mamo mamo chwalą nas... Wy mnie, a ja Was :) koń by się uśmiał...
~Adamm 23-08-2016 23:04
Moim zdaniem to robota zupełnie na marne... czy ktoś z Państwa wycinających i wyrywających tą roślinność zastanowił się choć przez chwilę, że korzenie tych roślin podtrzymują mury i to gruzowisko ? Poza tym przysłonięty gruz znacznie ładniej wyglądał. Nie wspominając o klimacie jaką dawała ta wnęka. W ubiegłym tygodniu tam byłem z rodziną i właśnie ta wnęka i tablice w "krzakach" nam najbardziej się podobały. Poza tym po rozmowie z mieszkańcami dowiedziałem się, że fundacja przejeła od gminy wszystkie nieruchomości gminne w Miedziance obiecując uratować pozostałości zabudowań, ale od ponad 2lat wszystko tak jak stało tak stoi a zdaniem mieszkańców fundacja nawet nie zadbała aby rozłożyć folię na dachy które już teraz trzeba całkowice rozebrać i wymienić, a ponąć można było to uratować....
~ 24-08-2016 0:21
I co z tego że posprzątają , puszczą znowu stado bydła i szkoda ich zapału !!
~Stowarzyszenie FAKTOR 24-08-2016 9:05
1. Zielone odpady trafiły na kompostownik, worek brązowy nie jest tu koniecznością :) 2. Tak, pomyśleliśmy o tym - dlatego roślinność była przycinana - korzenie utrzymujące całość zostały. A zdecydowaliśmy się na to miejsce, ponieważ, chcieliśmy odsłonić tę skarpę, aby zupełnie nie zarosła, poza tym (naszym zdaniem) odsłonięta skarpa lepiej oddaje charakter Miedzianki.
~Stowarzyszenie FAKTOR 24-08-2016 9:08
3. Jeżeli chodzi o zabezpieczenie dachów - to są ogromne pieniądze dla tak małego stowarzyszenia jak nasze, które - jak Pan zapewne doskonale zdaje sobie sprawę - nie zarabia w żaden sposób w tym miejscu, nawet na zapewnienie środków na remonty, pieniądze musimy dopiero pozyskać. Na chwilę obecną wspieramy Gminę Janowice Wielkie w opracowaniu Lokalnego Programu Rewitalizacji, co da nam możliwość pozyskania środków na Rewitalizację Miedzianki z Regionalnego Programu Operacyjnego, do tej pory tej możliwości nie było. Dachy zostaną zrobione na pewno, tylko potrzebujemy trochę czasu, gmina na pewno również na dałaby rady zrobić tego szybciej, ale i z tego zapewne zdaje Pan sobie sprawę.
~Stowarzyszenie FAKTOR 24-08-2016 9:10
4. Do tej pory zrobiliśmy ścieżkę edukacyjną i wydaliśmy bezpłatne mapki do niej - może niewiele, ale jak się domyślam zarówno Pan jak i inni turyści z przyjemnością z tego korzystają, dzięki temu przyjezdni mogą się co nieco dowiedzieć na temat Miedzianki. 5. A na przyszłość zapraszam na nasze akcje na rzecz Miedzianki - wtedy będzie Pan miał większy wpływ na przebieg prac niż z perspektywy komentarza na Jelonce. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nietypowy finał Ligi Rocka

Budowa drogi S3

Ewakuacja w Szklarskiej Porębie

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
668
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%