MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 6 sierpnia
im. Jakuba, Sławy

Lokalny Picasso na rocznicę Lasu Rzeczy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 12 grudnia 2008, 22:18
Aktualizacja: Sobota, 13 grudnia 2008, 9:52
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Uroczyście, ale i w domowej atmosferze minęły pierwsze urodziny Antykwariatu pod Arkadami i Galerii Silva Rerum. Nie zabrakło Artysty gwiazdy, który eksponował swoje dzieła. Była też licytacja obrazu i okazja do rozmowy.

– Dokładnie rok temu zaczęliśmy naszą działalność spotkaniem z malarzem Ryszardem Taraszkiewiczem i Tomoto Nagahama, japońską ilustratorką – powiedział Grzegorz Nowicki, który z Beatą Czystołowską prowadzą te magiczne cztery kąty w jeleniogórskim rynku.

Antykwariat i galeria stały się przez te minione miesiące nie tylko jeszcze jednym sklepem w ofercie handlowej miasta. Są czymś jeszcze: wypełniły brakującą lukę jeśli chodzi o miłe miejsce, gdzie można porozmawiać o sztuce, o jej nowościach i starociach w otoczeniu przedmiotów z duszą. Poszwędać się pomiędzy regałami z pachnącymi kurzem czasu wydawnictwami. Upolować rarytasy lub także – pozbyć się rzeczy, które uważane są za niepotrzebne, a gospodarzom placówki bardzo się spodobają.

Dziś w galerii Silva Rerum zawisły prace Tadeusza Gałdy, jednego z bardziej znanych i wybitnych malarzy regionalnych – określanym jako współczesny Picasso – którego promienie sławy sięgają daleko poza Jelenią Górę. – Prezentowane prace pochodzą z kolekcji znanego jeleniogórskiego kolekcjonera sztuki nowoczesnej Michała Głowni – tłumaczy Beata Czystołowska. Sam twórca jest człowiekiem niezwykle skromnym. Tworzy geometryczne kompozycje z dużą dozą abstrakcji i ciekawą kolorystyką.

Ma spore wzięcie w świecie marszandów i kolekcjonerów dzieł sztuki współczesnej. Sam Gałda podkreślił, że najważniejsza jest dla niego kompozycja dzieła. Jest bardzo pracowity, a jak podkreślił w jednym z wywiadów, zawiódł się myśląc, że jako malarz będzie wiódł sielankowy żywot. Dziś zlicytowano jeden z obrazów pana Tadeusza, a chętni mogą obejrzeć niektóre przykłady jego twórczości (brakuje aktów) przez najbliższe tygodnie w Silva Rerum.

Z okazji pierwszych urodzin Beacie Czystołowskiej najlepsze życzenia składało liczne grono przyjaciół Antykwariatu i Galerii. Był Grzegorz Jędrasiewicz z Biura Wystaw Artystycznych, Małgorzata Nauka z Teatru Jeleniogórskiego Sceny Animacji, znana malarka Bogumiła Twardowska-Rogacewicz, społecznik Józef Liebersbach, Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego, Krzysztof Błażejczyk, prezes TV Dami, Kazimierz Piotrowski, były wiceprezydent miasta oraz wielu, wielu innych znanych i mniej znanych jeleniogórzan. A do życzeń „sto lat!” przyłącza się Jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Spódnice to kwintesencja kobiecości i elegancji w jednym

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~andy widomo 13-12-2008 7:56
pozdrowienia dla Lasu Rzeczy tako rzecze Andy
~m 13-12-2008 10:49
rzeczywiście galeria ma piękne obrazy i to nie tylko p.Tadeusza Gałdy.
~alex 13-12-2008 14:25
a gdzie sie podzial nasz wspanialy mistrz od malowanych "jabluszek".....
~ 13-12-2008 15:05
ciekawe za ile został zlicytowany obraz mistrza i który.... wie ktoś???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezpieczniej nad Kaczawą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Stalowe rumaki w Karpaczu

Ostrzeżenie przed burzami i deszczem

Koleją do Karpacza i Kowar – studium gotowe

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
959
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%