MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 1 października
im. Danuty, Igora, Remigiusza

Logistyczne wyzwanie miłośników kolei

Wiadomości: Region
Wtorek, 5 lipca 2016, 10:14
Aktualizacja: Środa, 6 lipca 2016, 9:19
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Powodzeniem zakończył się wczoraj (4.07) transport wagonu mieszkalnego ze Szklarskiej Poręby do Karpacza. Było to duże wyzwanie logistyczne dla miłośników kolei z Rafałem Gerstenem na czele.

W poniedziałkowy poranek ze stacji w Szklarskiej Porębie odebrano wagon, który z powodu nieczynnej linii kolejowej z Jeleniej Góry do Karpacza trzeba było przetransportować na lawecie. Ponad 4-godzinna operacja zakończyła się sukcesem i od wczoraj na dawnym dworcu kolejowym w Karpaczu, oprócz drezyny ręcznej, stoi też wagon mieszkalny.

Rafał Gersten, który od kilkunastu lat walczy o powrót pociągów do Karpacza ubolewa, że dworzec utracił swoją funkcję, a nawet nazwę. Obecnie jest to Muzeum Zabawek, ale działacze stowarzyszenia starają się przywrócić kolejowy urok w tej części miasta i na początek uzyskali pozwolenie na postawienie dwóch wagonów i dwóch lokomotyw. - Ten budynek nie powinien się nazywać Muzeum Zabawek, tylko dworcem, stacją Karpacz lub Starym Dworcem – stwierdził Rafał Gersten. - Będziemy się starali sprowadzić tutaj lokomotywę parową, która najbardziej historycznie by tutaj pasowała – dodał działacz społeczny.

Przywieziony wagon nie ma statusu zabytkowego, ale na maźnicach widnieje rok 1952. - Nie jest to ekskluzywny zabytek, ma pełnić dla nas funkcję zaplecza technicznego i biurowego, którego zostaliśmy pozbawieni w wyniku wyburzenia przepięknego magazynu przesyłowego. Konstrukcja zwana pruskim murem od początku kolei tutaj funkcjonowała, przeżyła dwie wojny światowe, nie przeżyła polskiej demokracji – ubolewał Rafał Gersten.

Coraz częściej w przestrzeni publicznej mówi się o reaktywacji pociągów na tej trasie, padają kolejne przychylne deklaracje samorządów i władz kolei. Czy doczekamy się wznowienia regularnych kursów? - Przywrócenie połączeń jest realne od dziewięciu lat, mamy wszystkie zgody, uzgodnienia z PKP, Ministerstwem Transportu, niestety brak jest woli w samorządach lokalnych – powiedział R. Gersten ze stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne, który wierzy, że w najbliższych latach uda się przywrócić ruch pociągów na linii do Karpacza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Debata o odpadach

Komentarze (15) Dodaj komentarz

~ 5-07-2016 11:17
wszystkie poprzednie rządy po 1990 likwidowały co popadło bo im się "nic nie opłacało" jeszcze parę lat i kamień na kamieniu by z Polski nie pozostał, trzeba teraz będzie się mocno natrudzić by to wszystko naprawić, a co do samej kolei w Karpaczu powinna się gać do Karpacza Górnego, a może nawet stać się trsą przelotową do Czech, należałoby także odbudować kolej do Kamiennej Góry przez Kowary
~ 5-07-2016 13:23
czy tobie wolski sufit się na łeb przypadkiem nie spadł ?
~Szkodniki 5-07-2016 15:23
Przestańcie przeszkadzać Gerstenowi a za rok przyprowadzi do Karpacza Pendolino.
~Real 5-07-2016 19:02
Proponuję powiększyć zakres działań. Miłośnicy nie tylko kolei, ale też wyciągów. Kopa w ruinie i kolej w ruinie. Może jakąś starą lokomotywę, czy dużego diesla podrzucicie na Kopę? No i Karkonoskie Wyciągi Ręczne... może wypali... może konie?. Chyba bardziej wyciąg kojarzy się z górami niż kolej? Pewnie się mylę, wiadomo że góry to pociągi.
~MK 5-07-2016 20:15
Obejrzałem dzisiaj ten wagon. Na jednej z jego maźnic widnieje data 1918. To nic nie znaczy ale kto by wymieniał nową maźnicę na starszą?
~Sąsiad 5-07-2016 21:36
Szklarska się cieszy. Jeden złom mniej. I pytanie do Rafałka a zgoda przy rozładunku tego truchła, na zajęcie pasa drogi była?
~sas 5-07-2016 22:20
hehe sąsiad Ty zwykły konfident jestes ze juz donosisz ale myslisz, sorry wydaje ci sie ze jestes gosc
~pijak 5-07-2016 23:24
a świstak siedzi i zawija je w te sreberka. ciekawe skad on wezmie parowoz. chyba jożin z bażin wykopie tunel pod sniezka i mu go pprzyczołga z pecu. ale jak parozoz z wagonami zajmie cale torowisko to po czym beda jezdzic drezynki?
~z innejbajki 6-07-2016 9:43
Brawo Jelonka Brawo Ty !!! Super po prostu - tekst : "Było to duże wyzwanie logistyczne dla miłośników kolei z radnym miasta pod Śnieżką Rafałem Gerstenem na czele" - był na jelonka.com a teraz krąży w internecie na fejsbukowych stronach /np MiKole/ : Rafał Gersten dzięki użytkownikowi KDR - Karkonoskie Drezyny Ręczne (strona pana Gerstena). Tak Jelonka, być może nieświadomie "nagrodziła" mistrza lansu. Artykuł jak widzę został poprawiony, ale w świat poszło. Pytanie gdzie ci liczni "miłośnicy kolei" działający z panem Gerstenem albo chociaż członkowie stowarzyszenia - nie widać, bo to działalność i stowarzyszenie jednoosobowe. Tak właśnie wybija się na "czoło" samego siebie.
~z innejbajki 6-07-2016 9:45
- dla niewtajemniczonych : miasto pod Śnieżką nie ma radnego o takim nazwisku
~ 6-07-2016 9:57
Hej sąsiad obrzydliwy jesteś. ..ten wagon to piękny zabytek a złomem to zapewne Ty jesteś! !
~Sąsiad 6-07-2016 11:25
A i jeszcze sie zastanawiam czy zgoda PKP była na postawienie tego truchła była. Dużo znaków zapytania, no ale to przecież Pan Rafał robi więc nic dziwnego.
~Sąsiad 6-07-2016 13:41
a i jeszcze, czy rada parafialna i proboszcz pozwolili. Zapytaj Paździoch. :D
~Sąsiad 6-07-2016 15:34
a i jeszcze, czy rada parafialna i proboszcz pozwolili. Zapytaj Paździoch. :D
~Sąsiad 6-07-2016 18:03
a i jeszcze, czy rada parafialna i proboszcz pozwolili. Zapytaj Paździoch. :D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Ruszy nowa inwestycja

Uhonorowali krwiodawców

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
427
Tak
43%
Nie
47%
Nie wiem
10%