MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

“Łódeczka” dla maluszków – ostatnia premiera w tym sezonie

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 18 czerwca 2014, 7:33
Aktualizacja: 7:37
Autor: Elster
Fot. Archiwum Teatru
“Łódeczka” na podstawie scenariusza i w reżyserii Alicji Morawskiej–Rubczak to najnowsza propozycja Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze dla maluszków w wieku od roku do 4 lat. Premiera spektaklu odbędzie się 22 czerwca (w niedzielę) o godz. 11.00 i 13.00 w foyer teatru.

“Łódeczka” powstała z myślą o najnajmłodszych widzach teatralnych, czyli dzieciach w wieku od kilku miesięcy do czwartego roku życia. Specjalnie dla nich stworzono bezpieczną, przytulną i komfortową przestrzeń, w której będą mogły poczuć się zupełnie swobodnie, być nie tylko widzami, ale gośćmi. Jednym z głównych założeń przedstawienia jest stymulowanie i rozwijanie dziecięcej wyobraźni i kreatywności.

Nurt teatru dla maluszków został zainicjowany w Polsce w 2006 r. za sprawą Zbigniewa Rudzińskiego z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. Przedstawienia skierowane dla niemowląt przygotowywane są na świecie od blisko trzydziestu lat. Twórcami tego ruchu są włoscy artyści związani z bolońskim teatrem La Baracca – Roberto i Valeria Frabetti. Spektakle pełne sensorycznych doznań, oddziałujących na wszystkie zmysły, cechuje ogromne wyczulenie na malutkiego widza i chęć porozumiewania się z nim jego własnym językiem. Brak struktury narracyjnej, tradycyjnie opowiadanej historii nie jest tutaj przeszkodą do niezwykle twórczego i odkrywczego budowania przedstawienia, w którym najważniejsze jest spotkanie z publicznością. To teatr bardzo doznaniowy, w którym działają kolory, kształty, dźwięki, a nawet zapachy i smaki.

- Teatr dla najnajmłodszych to fascynująca dziedzina - mówi reżyserka spektaklu “Łódeczka” Alicja Morawska-Rubczak. - Wymaga jednak ogromnej odpowiedzialności i przygotowania twórców.

“Łódeczka” to przedstawienie o podróży, w którą wyruszamy, gdy jesteśmy dziećmi. To wyprawa do magicznej krainy radości i wyobraźni. Przyglądając się światu dziecięcych gier i zabaw, artyści zafascynowanych sztuką dla najnajmłodszych, stworzyli przedstawienie o współdziałaniu i rywalizacji, byciu razem i osobno, umiejętności współpracy i potrzebie indywidualizmu.

Dwoje ludzi próbuje wyruszyć razem w drogę. Czy im się to uda? Jak mają się zmieścić w tej naprawdę małej łódeczce? Co zrobią, żeby wreszcie popłynąć? Ruszajcie z nami w tę podróż pełną niespodzianek, zaskakujących zwrotów akcji i niezapomnianych spotkań. Przekonacie się jak to, co z pozoru zwyczajne, może okazać się niezwykłe. Jak z codzienności wyczarować magię i co zrobić, żeby łódeczka wypłynęła na szerokie wody.

Scenografię i kostiumy przygotowała Barbara Małecka, ekspertka ds. edukacji kulturalnej oraz teatru dla najnajmłodszych, teatrolog, producentka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od roku 2009 współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, jest kuratorem projektu Sztuka Szuka Malucha (jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal sztuki dla najnajmłodszych) oraz współtworzy program Biennale Sztuki dla Dziecka. Konsultantka ds. edukacji i specjalistka ds. impresariatu w Miejskim Teatrze Miniatura. Współpracowała z wieloma festiwalami teatralnymi (w Polsce i w Europie). Prowadzi liczne warsztaty twórcze dla dzieci. Jest autorką scenografii do spektakli “brzUCHO” Wrocławskiego Teatru Lalek.

Muzykę skomponował Wojciech Morawski, znany m.in. z kompozycji do przedstawienia “Śpij” warszawskiego Teatru “Baj” czy “Nusia i wilki” Opolskiego Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki.

“Łódeczka” grana jest przez dwie grupy aktorów - w obsadzie męskiej (Robert Dudzik i Robert Mania) i żeńskiej (Marta Kędziora i Małgorzata Osiej–Gadzina). Oba spektakle, choć zbudowane są wokół podobnej historii, mają inną atmosferę i inny charakter.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ulica Krakowska gotowa

70 drzewek na jubileusz 70–lecia PTTK

Odkrycia w kościele

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~Widz 18-06-2014 16:06
Dwie wiadomości: jedna dobra, druga zła. Zła jest taka, że nasz pseudoteatr znowu katuje beznadziejną sztuką. Dobra - że po raz ostatni. Mam nadzieję na poważne roszady w kierownictwie teatru po wakacjach, bo tego co ostatnio pokazują nie da się oglądać.
~ 18-06-2014 17:01
Dwie wiadomości dobra, że jak ostania premiera to i ostatni wpis niemerytorycznego frustrata- spamera z adsl, a zła, że teatr gra coraz więcej i coraz ciekawiej a to frustratów wkurza najbardziej i troll będzie coraz bardziej wściekły ;) Zaraz zacznie gryźć :D
~WidZ 18-06-2014 19:40
Nie jestem ani pracownikiem Teatru, ani znajomym Królika (np. Białego z "Alicji w Krainie Dziwów"). Nie uważam, że wszystko jest dobrze, ale ostatnie premiery właśnie są na wysokim poziomie. Nie będę zaieać głosu, ale chętnie pomogę i ujawnię w teatrze swoje nazwisko i pomogę urwać hydrze łeb. Może to ktoś zwolniony z teatru, bo nie sądzę by był to jakiś wielbiciel poprzedniej dyrekcji. Ktoś kto pisze taki komentarz pod każdym wydarzeniem teatru powinien zostać ujawniony. Proponuję najpierw zgłościć to na policję, zebrać od Redakcji portala dokładne IP i działać, spawę przedstawić prpkuraturze. Są przeszkoleni ludzie i na pewno w tym pomogą. Tak być nie może, że przez to anonimowe ujadanie, jakiś poraniony przez życie człowiek (może jakiś socjopata) naśmiewa się z pracy teatru.
~jankiel 18-06-2014 21:38
Pieski z teatru znowu się rozszczekały. Tak was boli krytyka? Cóż, prawda bywa bolesna. Widać krytyka uzasadniona skoro tak alergicznie na nią reagujecie. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi. Bardzo daleko wam do cnoty, oj daleko.
~ 19-06-2014 0:29
skąd taki wysyp przedstawień dla dzieci w naszym teatrze? chyba stąd że są one tak beznadziejne że tylko dzieciaki tego nie zauważą. wstyd dla teatru za takie produkcje !
~Do ~ 19-06-2014 11:37
komentarza 19-06-2014 00:29 | ~ | A Pani/Pani w ogóle zna prawdę? Czy tylko sypie jakimiś głodnymi ogólnikami? Jaki wysyp przedstawień dla dzieci? Ta jedna jedyna "Alicja"? Po ilu latach bez grania spektakli dla dzieci, które dadzą się oglądać? A może mowa o chałturach wrocławskiego Narodowego Teatru Edukacji, teatru „Zwierciadło” z Łodzi czy innych gościnnych, które po prostu wchodzą "na chama" do placówek oświatowych, dają folder, zachwalają kostiumy, a ich koszt to 15zł.
~@ vectra 19-06-2014 17:36
I znowu teatralny burek atakuje czytelników. Powinni ci w tym teatrze nałożyć kaganiec na pysk. Masz wściekliznę czy co? Od tego są zastrzyki. Przy teatrze też tak samo warczysz na przechodniów? A przedstawienie totalne dno. Byłem, widziałem. Nie ma co porównywać do spektakli Narodowego Teatru Edukacji z Wrocławia czy teatru „Zwierciadło” z Łodzi. To tak jakby porównywać nasze lokalne drogi z autostradą. Nie wiesz o czym piszesz piesku i po raz kolejny się skompromitowałeś, dając do zrozumienia, że zupełnie nie znasz się na teatrze, a potrafisz tylko ujadać na ludzi.
~ 19-06-2014 18:28
Cyt."A przedstawienie totalne dno. Byłem, widziałem. "Ciekawe kiedy? Totalna kompromitacja * Panie ? Pani spod adsl.tpnet.pl (83.30.*.* Przecież premiera dopiero 22.06. Ależ spamer czy tam hejter dał się ponieść.
~ 19-06-2014 19:20
Wszystko jasne... adsl to wielbiciel trzyosobowych teatrów chałtury, a może i sprzedawca.... Teraz wszystko jasne...
~Do ~ 19-06-2014 19:48
19-06-2014 17:36 | Super! Wyzwiska, pyskówki, rodem z samego dna piekła. Dzięki za teatralnego buraka, kaganiec na pysk, wściekliznę czy zastrzyki. Rozumiem, że oddajesz chwałę swojemu panu. No i jest to jak najbardziej zrozumiałe. Czyń swoją rolę. A ja mam tyle wspólnego z Teatrem, co nasze lokalne drogi z autostradą. Pozdrawiam i błogosławię Ciebie Człowieku.
~ 19-06-2014 20:22
To się rozszczekał teatralny burek. Ile razy jeszcze zmienisz IP trollu? Żal mi ciebie człowieku, naprawdę. Normalni ludzie mają święto, które spędzają z rodziną albo na łonie przyrody, a ty cały dzień siedzisz przed kompem i tradycyjnie ujadasz. Nie dziwię się, nie masz przyjaciół, żadnych zainteresowań, całe twoje życie to komputer i internetowe fora. Zawodowy spamer. Tyle ci dał twój teatr. A ja właśnie wróciłem z przejażdżki rowerowej i mam w d... twój niedorobiony teatr, odwalający kolejne chałtury. Tak boisz się krytyki, ale prawda i tak wypłynie na wierzch.
~do 18:28 19-06-2014 20:55
Wyobraź sobie miszczu, że są tacy którzy widzieli spektakl przed premierą. Zastanów się teraz w jaki sposób. Nie jest trudno odgadnąć - spróbuj, może obok jadu masz trochę inteligencji z mózgu. Z treści twoich komentarzy wnioskuję, że sam nie widziałeś tej sztuki - dlaczego zatem ujadasz? Dlaczego bronisz czegoś, czego nie znasz? Ach wiem, bronisz bo takie dostałeś zadanie, bez względu na fakty. Więc kto tu jest spamerem? Myślałeś, że rozpracowałeś kogoś, a tymczasem sam wpadłeś jak śliwka w kompot.
~Arbiter 19-06-2014 22:03
Komentarze pod jakimkolwiek artykułem o teatrze od długiego czasu są już strasznie wtórne i nudne. Jak zawsze ten sam typ któremu nic się nie podoba i nazywa to jeszcze "krytyką", jak zawsze światłe oskarżenie o to że każdy wypowiadający się pozytywnie to podstawiony przez teatr pracownik, i jak zawsze pyskówka wśród komentujących (choć to ostatnie jest obecne na Jelonce akurat pod niemal każdym artykułem).
~Obserwatorr 19-06-2014 23:22
Witam! Od jakiegoś czasu czytam te "dyskusje" pomiędzy pracownikami teatru a widzami krytykującymi spektakle. Uważam, że takie obrażanie widzów jest niedopuszczalne! Każdy ma prawo wyrazić swoją opinię o przedstawianych sztukach - nawet niepochlebną. Obrażanie kogoś tylko za to, próbowanie uciszenia w ten sposób krytyki uważam za niedopuszczalne i świadczy jak najgorzej o pracownikach teatru. Sądzę, że pracownicy teatru dużo lepiej by zrobili, gdyby podnieśli poziom prezentowanych sztuk, zamiast najeżdżać na czytelników, z niewątpliwą korzyścią dla obu stron. Pozdrawiam wszystkich wypowiadających się (bez preferowania którejkolwiek strony) i życzę opamiętania.
~ 19-06-2014 23:34
Sam siebie pozdrawiasz adsl? Masz rację, opamiętaj się :) Nikt cię nie obraża, ty obrażasz.... Wszystko ci się pomieszało....
~do wyżej 20-06-2014 0:47
a ty najpierw naucz się co to jest adres IP, bo to co się wyświetla to jest tylko część adresu. wiesz tylko tyle, że jest to neostrada, a takiego dostawcę internetu ma pół polski. jak na trolla to bardzo marną prezentujesz wiedzę. chyba że celowo mieszasz i mącisz. więc to raczej ci się pomieszało, wielonickowy spamerku.
~taka prawda 20-06-2014 1:09
wszystkie propozycje naszego teatru powinny być skierowane "dla maluszków w wieku od roku do 4 lat". idealna gruba docelowa pod względem poziomu umysłowego dla tego chłamu jaki teatr produkuje.
~ 20-06-2014 1:39
Obawiam się że ta "Łódeczka" szybko zatonie, podobnie jak pozostałe premiery teatru Norwida :D
~ 20-06-2014 9:00
obawa twoja może być niepotrzebna, ale dobrze, że się martwisz :)
~Mamamama 20-06-2014 11:14
Byłam z dzieckiem na próbie otwartej "Łódeczki". Jestem zachwycona i córeczka też, wspaniała przygoda, oby więcej takich dla maluszków spektakli. Wszystkie dzieci reagowały wspaniale. Dziękuję i wybiorę się jeszcze na drugą wersję.
~do Mamamama 20-06-2014 13:55
tak byłaś na próbie jak ja byłem z mozambiku. czyli kolejna odsłona tego samego trolla. nie przez przypadek nie potrafisz niczego konkretnego napisać o tej sztuce poza samymi ogólnikami. poza tym pomysł mocno nieświeży bo już ktoś wcześniej pisał że był na próbie i niestety wnioski napisał mocno negatywne. w przypadku tej sztuki nie było żadnej próby otwartej. więc po co kłamiesz trollu i wprowadzasz w błąd ? naprawdę tak słabo schodzą bilety, że trzeba posuwać się do tego rodzaju rozwiązań ?
~ 20-06-2014 14:54
No to troll po raz kolejny się skompromitował. Nie dośc że spamer to jeszcze kłamca. Szukacie naiwnych? Na pewno nie pójdę na żadną sztukę "promowaną" w ten sposób.
~nie polecam 20-06-2014 15:38
Jak słyszę takie nachalne zachwalanie sztuk przez pracowników teatru i najeżdżanie na tych którym sztuka się nie podoba, od razu wiem że spektakl jest kiepski. Na pewno nie pójdę do teatru na tę sztukę i nie wyślę swoich dzieci.
~ 21-06-2014 1:38
Dzieci nie wyślesz, bo to dla maluszków a one same nie chodzą;) Fajnie, że jest coś co cię pochłania bez reszty. Bo to przecież z troski o teatr, o podatki to pisanie :) Dużo szczęścia życzę.
~fanka~ 21-06-2014 1:51
Kicz i chała. Ten teatr należałoby zaorać bo co kolejna sztuka to głupsza. Ten teatr każdą swoją kolejną sztuką udowadnia że dno może być jeszcze niżej niż sądzono.
~Do 01:38 22-06-2014 0:41
Maluszki są targane przez panie przedszkolanki i nabijają frekwencję. Gdyby nie dziatwa szkolna, twój teatr padłby po miesiącu (frekwencja byłaby zabójcza w dosłownym tego słowa znaczeniu) i kto by ci płacił za spamowanie forów, biedaku umysłowy?
~Do ~ 22-06-2014 0:51
22-06-2014 00:41 | ~Do 01:38 | Komentatora(-orki) Ha, dobre, d z i e c i to Pan/Pani nie ma, bo gdyby miał(-a) to wiedzałby(-ałaby), że do przedszkola roczne dzieci nie uczęszczają.
~@ 00:51 22-06-2014 4:02
A ty nie dość że nie przeczytałeś artykułu (wyraźnie jest napisane, że od 1 do 4 lat), to jeszcze nigdy nie byłeś w teatrze, bo byś wiedział, że 90% frekwencji robią dzieciaki ze szkół. Ale do ujadania pierwszy.
~ 22-06-2014 9:33
W zdrojowym może?...Teatr Norwida w 90 % gra dla dorosłych. Taka prawda. Po co wciskać kit na forum?
~ 22-06-2014 13:37
Tyle że tych dorosłych jest jak na lekarstwo. Wystarczy przejść się czasem na jakąś sztukę i zobaczyć zamiast siedzieć całymi dniami na forum i trollować. W związku z tym sale zapełnia się dzieciakami ze szkół. Które przychodzą bo muszą. To jest prawda o naszym teatrze (choć pewnie dla niektórych bolesna).
~ 22-06-2014 20:26
Nieprawda adsl i dobrze to wiesz
~ 22-06-2014 20:30
Ale co nieprawda? Piszesz bez sensu i nie na temat, dialog. Rozumiem, że prawda jest bolesna, ale takie są fakty i każdy to wie.
~ 23-06-2014 8:03
Prawda nigdy nie jest bolesna. Napisałeś, że ludzie nie chodzą do teatru. To NIE JEST prawda. Albo jej nie znasz, albo kłamiesz. Takie są fakty
~ 23-06-2014 14:53
To ty kłamiesz. Spójrz prawdzie w oczy: teatru bronisz tylko ty, a krytykuje wiele osób. Nie dość, że jesteś sam, to jeszcze widać wyraźnie, że masz w tym jakiś interes (nikt nie miałby żadnego interesu w bezinteresownym siedzeniu na forum od rana do nocy i obszczekiwaniu krytyków). Jesteś ostatnią osobą, od której można by oczekiwać prawdy. No ale i w tym przypadku słowa prawdy na twój temat do ciebie nie przemówią, bo ty się boisz prawdy (co po raz kolejny zostało wykazane).
~ 24-06-2014 17:02
Prawda cię wyzwoli! I przestań się bać :)
~ 24-06-2014 20:35
kto tu się boi ? ty się boisz krytyki jak diabeł święconej wody.
~ 24-06-2014 21:47
Nie boję się krytyki :) ani święconej wody, a ty?
~ 24-06-2014 23:16
Widać się boisz, skoro tak atakujesz jak pies, który dostał wścieklizny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O bezpieczeństwie

Niezwykły spektakl o Malali

Burzowe opowieści – teatrzyk kamishibai już jest  

Spotkanie z karkonoskimi historiami w tle

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
214
Tak
41%
Nie
49%
Nie wiem
10%