MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Lifting Marysieńki

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 21 maja 2018, 6:46
Aktualizacja: Wtorek, 22 maja 2018, 6:13
Autor: Larysa Grybowicz
Fot. Użyczone/Archiwum ZSRA
Od czasu rewitalizacji Parku Zdrojowego w cieplicach, rzeźba Marysieńki była przechowywana pod wiatą na terenie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych z nadzieją na prace renowacyjne. Podęto się tego w jeleniogórskim Zespole Szkół Rzemiosł artystycznych.

Rzeźba jest częścią fontanny z lat 60-tych autorstwa Stanisława Brodziaka. Całość, oprócz niecki basenowej, uzupełniały w narożnikach rzeźby czterech chłopców. Forma nagiej kobiety, do której przylgnęło imię Marysieńki (na cześć Marii Kazimiery – żony Jana III Sobieskiego, która odwiedzała parokrotnie Cieplice) wykonana jest z betonu na metalowym stelażu - zbrojeniu.

Szczególnie zniszczona była twarz, stopy, ręce i fragment wazy. W trakcie prac wykryto znaczne zniszczenie ramienia, na którym postać się podpiera. Konserwacji podlegała całość rzeźby. Została zeszlifowana farba olejna, którą rzeźba była częściowo pokryta. Elementy zostały wzmocnione metalowymi sztyftami i uzupełnione materiałami na bazie żywic epoksydowych oraz zaprawą betonową. Całość zabezpieczono specjalnym gruntem oraz farbą do betonu.

- Po przeniesieniu pracowni artystycznych Liceum Plastycznego we wrześniu 2016 roku z ulicy Cervi do budynku głównego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych częstego widywałem zdewastowaną i zapomnianą Marysieńkę. W efekcie z uczniami Liceum Plastycznego wstępnie oszlifowałem rzeźbę oraz odkryłem pęknięcia i uszkodzenia materiałowe, których niestety było sporo. Szczególnie w złym stanie było ramię, na którym Marysieńka się podpiera. Większość prac wykonałem sam. Zastosowane przeze mnie materiały przy realizacji ubytków wykluczały obecność uczniów, gdyż są na bazie żywic epoksydowych, więc silnie toksyczne. Nakładanie i modelowanie materiału pomimo nieskomplikowanej formy wymagało mimo wszystko doświadczenia i cierpliwości. Większość pracy wykonałem latem 2017 , gdyż w trakcie roku szkolnego zwyczajnie nie miałem na to czasu. Przy drobniejszych zabiegach, gdzie stosowałem zaprawę betonową, która dla zdrowia jest bezpieczna pomagał mi mój wtedy ośmioletni syn Tomek. We wrześniu 2017 roku rzeźba była gotowa i czekała już na nową lokalizację - mówi Marcin Znamienkiewicz, artysta plastyk, rzeźbiarz, który pracuje w Liceum Plastycznym w Zespole Szkół Rzemiosł artystycznych im. S. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze, gdzie prowadzi pracownie rzeźby i snycerstwa.

Rzeźba nie wróciła już do parku na swoje miejsce. Zapadła decyzja, by ją umieścić na terenie Term Cieplickich. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 12 maja z paradą przygotowaną przez Teatr Animacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Była gala z nagrodami

Dolny Śląsk wstępuje do WOT

Równowaga między kulturą a naturą

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~zaboberek 21-05-2018 10:05
Czy w poprzednich artykułach na ten temat,nie było napisane,że renowacja Marysieńki została wykonana przez uczniów "Plastyka" pod nadzorem nauczyciela?
~uzi 21-05-2018 19:32
do: ~zaboberek (10:05)
Sukces zaczął mieć jednego ojca... Brawo Panie nauczycielu!!! Ktoś dał d... z tablicą, powinna ona dziękczynne pieśni słać do Pana...
~R 21-05-2018 10:20
Marysienka powinna stać tam gdzie stała a koło term postawcie pomnik Kaczyńskiego bo tam często kaczki się gromadzą. :-)
~Erosoman 21-05-2018 19:51
Tyle szumu koło figurki z c..ka i mleczarnia na wierzchu
~ 21-05-2018 20:38
Brawo Marcin ! Czasem udaje się coś pięknego uratować. Dzięki takim ludziom miejscami jest u nas po prostu ładnie. Wiele innych rzeczy popadło w ruinę, a Marysieńka wraca :)
~Roman 21-05-2018 22:05
A gdzie się podziały 4 figurki wodotryski ? Całość powinna wrócić do parku.
~ 21-05-2018 22:21
Żałosne
~if 22-05-2018 16:25
Jak zobaczyłam, gdzie ustawili rzeżbę Marysieńki to nie mogłam uwierzyc w głupotę naszych władz .Rzeżba powinna byc ustawiona na terenie parku a nie w kącie przy moście i wieżdzie na termy .Biedna ta Marysieńka została wyrzucona ze swojego stałego miejsca .Czy ktoś o tym pomyślał podejmując tak nietrafną decyzję. Apeluję żeby protestowac.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Potrzebna karetka

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Dojrzały KSON z ambsadorami

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
690
Tak
14%
Nie
66%
Nie wiem
20%