MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 14 sierpnia
im. Maksymiliana, Alfreda

Lidia Geringer de Oedenberg: Moim celem pomagać

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 25 kwietnia 2014, 7:56
Aktualizacja: Sobota, 26 kwietnia 2014, 8:31
Autor: Przemo
Fot. Przemo
Europosłanka dwóch kadencji Lidia Geringer de Oedenberg oraz Jolanta Piwcewicz – kandydatki SLD–UP w majowych wyborach spotkały się wczoraj (24.04.) z jeleniogórzanami. Jedno ze spotkań odbyło się w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

Lidia Geringer de Oedenberg - posłanka VI i VII kadencji Parlamentu Europejskiego, z wykształcenia ekonomistka, w latach 2009-2014 Kwestor w Prezydium Parlamentu Europejskiego, poseł w Grupie Politycznej Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, a także członkini Komisji: Prawnej, Petycji oraz Budżetowej.

- W każdym projekcie realizowanym za unijne pieniądze kwestia walki z wykluczeniem społecznym jest podkreślana. Projekty powinny być oceniane w ten sposób, że faworyzuje się te, które dają pracę osobom niepełnosprawnym, albo osobom dotkniętym wykluczeniem społecznym (50 plus, kobiety, seniorzy), którzy chcą pracować - mówiła Lidia Geringer de Oedenberg. Jako przykład opowiedziała o projekcie z hiszpańskiej Majorki, gdzie Unia zainwestowała w tor wyścigów konnych, gdyż w większości administrację tworzyli ludzie niepełnosprawni. Czy księgowy jest na wózku inwalidzkim, czy nie - to nie ma znaczenia. Robi się odpowiednie podjazdy, aranżuje się stanowisko pracy i na to poszły unijne pieniądze - dodała europosłanka.

Kolejnym przykładem był sklep w północnej Finlandii, który chylił się ku upadkowi, ale miejscowa społeczność, która do następnego sklepu miałaby 50 km po śniegu, aplikowała o unijne pieniądze - do sklepu dobudowano miejsce spotkań, gdzie dzieci miały lekcje "online", osoby starsze uczyły się obsługi komputera, dzięki czemu ludzie liczniej odwiedzali placówkę handlową ratując ją przed likwidacją.

- Jako europosłowie nie mamy wpływu na to jak lokalnie są dzielone pieniądze. My ustalamy cele, ile pieniędzy pójdzie do Polski i jakie priorytety Polska ma realizować. To nasi przedstawiciele na szczeblu samorządowym, czy sejmowym - oni o tym decydują. Jak słucham czasem, że jakiś europoseł obiecuje, że wybuduje jakąś drogę, albo spowoduje, że jakaś inwestycja się rozwinie, to może tak sobie mówić, może obiecywać gruszki na wierzbie - tłumaczyła kandydatka nr 1 listy SLD-UP, jednocześnie dodając, że bardzo często interweniuje w sprawach zgłaszanych przez obywateli.

- Zwrócili się do mnie obywatele z gmin wokół Legnicy, którzy dowiedzieli się, że ma tam powstać największa odkrywka węgla brunatnego w Europie. Mieszkają na terenach, które mają przestać istnieć jako wsie. W momencie podjęcia decyzji o odkrywce, wartość ich nieruchomości spadła do zera. Jako Parlament Europejski zmusiliśmy władze, które próbowały narzucić swoją wolę bez konsultacji społecznych, do rozmowy z obywatelami - mówiła europosłanka.

- W całym regionie mam 40 asystentów, to jest armia ludzi, którzy są życzliwi, pomagają osobom w potrzebie. Nie można wymagać od europosłów, że będą główną tubą, by uświadamiać obywateli jakie mamy prawa i jakie obowiązki. Państwo wybrali europarlamentarzystów, żeby reprezentowali Polskę tam (w Brukseli - red.) - tam powinniśmy być i tam pracować, nie w Polsce. Bardzo często widzę moich kolegów na antenie telewizyjnej w Polsce, a nie widzę ich w Parlamencie. Ja inaczej rozumiem moją pracę, poważnie do niej podchodzę, w związku z czym nie siedzę w telewizji, co niektórzy uważają za błąd wizerunkowy, ale ja pracuję dla efektów, a nie dla wizerunku - zaznaczyła Lidia Geringer de Oedenberg.

- Udało mi się przeprowadzić bardzo wiele cennych inicjatyw, jak np. Europeana (biblioteka cyfrowa, wirtualne muzeum i archiwum - red.). Byłam głównym sprawozdawcą dyrektywy związanej z dziełami "osieroconymi" tj. utworów, które mają autora/ autorów, do których z różnych przyczyn nie można dotrzeć. Jeśli autor nie wyrazi zgody nie możemy zdigitalizować tego utworu (zeskanować i umieścić w internecie), który przez to leży w archiwum, niszczeje i się rozpada. Musimy czekać 70 lat po śmierci autora, co naraża je na rozpad. Mój pomysł był taki, żeby udostępniać wszystkie dzieła "sieroce", a jak się znajdzie autor to mu zapłacić, a nie czekać na zgodę, której nigdy możemy nie dostać - mówiła wrocławianka.

Na spotkaniu poruszano również kwestie dotyczące diabetyków, różnic cen leków w krajach unijnych, mówiono też o Europejskich Inicjatywach Obywatelskich, których wymogiem jest utworzenie grupy inicjatywnej złożonej z co najmniej siedmiu krajów i zebranie miliona podpisów (tradycyjnych, a nawet internetowych). Przestrzegano również przed rosnącym poparciem dla eurosceptyków namawiając do udziału w wyborach, gdyż ostatnie sondaże wskazują, że frekwencja w majowych wyborach może wynieść zaledwie 19%.

- Próbuję startować do Europarlamentu, będę popierała wszystkie idee, które służą integracji i temu, aby Unia w dalszym ciągu funkcjonowała z korzyścią dla naszego kraju, regionu. Mam świadomość, że startując z piątego miejsca pracuję na to, by ta lista, ta jedynka (pani Lidia) zdobyła mandat, który z pewnością się jej należy. Próbuję, by przypomniano sobie o mnie, namawiam Państwa, żebyśmy brali udział w tych wyborach - mówiła Jolanta Piwcewicz z Unii Pracy.

- Bez względu na wynik wyborczy będę starała się pomagać - zakończyła europosłanka z Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Bardzo słabe wyniki matur

Serca pełne nakrętek

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~ 25-04-2014 9:03
A w czym może mi pani pomóc??? Proszę sobie pomagać, zresztą każdy powinien sam na siebie liczyć.
~jgjg 25-04-2014 9:47
niech wymieni 1 (słownie: jedną) istotną inicjatywę, której się podjęła dla Jeleniej Góry...
~w13 25-04-2014 10:37
najlepszy jest ten fragment ze bez względu na wynik będzie pomagać tylko komu? rozczulająca manipulacja
~ 25-04-2014 10:46
DOLNOŚLĄZAK. Wielu Jeleniogórzan, wprawdzie partyjnie nie zorganizowanych - lecz sympatyków "mańkutów" pozytywnie odbierają europosłankę. Znamienne jest to, że spotkanie odbyło się z udziałem kandydatów dwóch partii SLD i Unii Pracy. W czerwcu ubr. w W-wie odbył się szumnie zapowiadany Kongres Lewicy, na którym coś gaworzono o jedności "mańkutów"etc. Ustalenia tego Kongresu nijak nie przekładały się na konkrety. Czyżby KSON wybiegł myślami naprzód i organizując spotkanie Euro- kandydatów SLD-UP, wskazał kierunek w jakim winna zmierzać szeroko pojęta lewica w Kotlinie Jeleniogórskiej? Wg mnie jest to materiał nie tylko do przemyślenia, ale pod okiem obecnego szefa SLD, tu i teraz do pilnej realizacji. Good luck!!!
~ad 25-04-2014 11:00
dla mieszkańców temat nieistotny,ja pani Lidia zostanie europosłem to pojawi się w Jeleniej Górze za 5 lat przed następnymi wyborami,a jak nie wybiorą to nie pojawi się wcale,dostając jakąś ciepłą posadkę we Wrocławiu
~bpk 25-04-2014 11:56
"Lidia Geringer de Oedenberg: Moim celem pomagać " Oni wszyscy POmagają, ale szkoda, że głównie sobie.
~cel 25-04-2014 12:40
Gdyby miała cel ,to powiedziałaby-miasto jest za daleko od Wrocławia ,dzieli go taka zakopianka.Aby go przybliżyć dla kultury ibiznesu należy stworzyć dotarcie szybkie ważnych ludzi ,poprzez rozbudowę lotniska .I wszystkie ręce na pokład ,bez uprzedzeń idiotyzmów partyjnych.
~gieniu 25-04-2014 13:25
Szkoda ze przypominaja o sobie przed wyborami. A tak czarna dziura. Dajmy szanse innym. Ich czas POwiedzmy juz minał.
~MP 25-04-2014 14:15
Gdyby pani Ulatowska wyszla zamaz za pana przykladowo Kedziora, to po rozwodzie powrocilaby do nazwiska pannienskiego, ale Lidia Geringer de Blablabla brzmi arystokratycznie, wiec pani Ulatowska woli brzmiec na salonach Brukseli i gdziekolwiek arystokratycznie. Nic nie zmieni faktu, ze pani Ulatowska jest tow. Ulatowska.
~ 25-04-2014 14:29
Pomagać ale chyba sobie. Dobry sposób na próżniacze życie.
~ 25-04-2014 14:51
Ad.~MP. A "co ma piernik do wiatraka". Istotne, że blondi Lidia nie ma nic wspólnego z dowcipną blondynką, że zna perfekt angielski, niemiecki i francuski, że gaworzy w komunikatywnym języku o konkretnych sprawach, rozumiejąc jednocześnie - w przeciwieństwie do innych polityków - temat, który jest przedmiotem dyskusji. Doskonale orientuje się nie tylko w labiryncie korytarzy parlamentu europejskiego, ale - przede wszystkim - zagadnieniach w parlamencie omawianych i stanowionych. DOLNOŚLĄZAK.
~ 25-04-2014 21:03
Sz. Pani Pani DE otrebowska prosze o liste ludzi ktorym pani pomogla.
~Mieszkaniec 25-04-2014 22:42
Kolejna słoiczka z Wrocławia, która żebra o głosy ludzi, którzy tak naprawdę ją g... obchodzą. Jakże żałośni są te wrocławskie słoiki, które przypominają sobie o Dolnym Śląsku dopiero przed wyborami i naiwnie wierzą, że ktoś na nich zagłosuje. Szanowna pani o niepolskim nazwisku: pani wypięła się tyłem na nasze miasto przez cały rok, a my i tak okażemy się lepsi i wypniemy się na panią tylko w trakcie wyborów.
~ja pytam 26-04-2014 5:25
Pytam Panią, której nazwiska nawet powtórzyć nie potrafię ile razy była Pani w Jeleniej Górze od czasu kiedy poprzednio straszyła Pani na plakatach w Jeleniej? No ile? Odpowiem: ZERO. A ile Pani zarabia w Europarlamentu miesięcznie? Razem z dofinansowaniem na prowadzenie biura, darmowymi przelotami. itp będzie ze 20 000€. MOIM CELEM JEST POMAGAĆ! Przepraszam, ale Pani nie wierzę, moim zdaniem Pani nie mówi całej prawdy, Pani kreuje rzeczywistość.
~Bezdomny 26-04-2014 8:22
Pani ugrupowanie wcieliło za rządów Leszka "kANCLERZA" Ustawę o eksmisji na bruk i to jest właśnie pomoc Pani i ugrupowania ,które uważa się za socjaldemokratyczne.
~ 26-04-2014 8:30
gaworzyla o tym co zrbila dla kultury- a ludziom na chleb brakuje- dawala przyklady z Hiszpanii i Finlandii- niech poda przyklad co zrobili niepelnosprawni w Polsce i czy moga cos zrobic - bo jak narazie to dobrze sie zyje Shubertom ktorzy udaja filantropow na koszt niepelnosprawnych-
~lol 26-04-2014 10:05
Te bezdomny, korzystasz z internetu wi-fi, zamontowanym w katakumbach pod pomnikiem "Wolność krzyżami się mierzy"?
~waw 26-04-2014 16:09
Pani jest w PE od dłuższego czasu i nagle przed wyborami będzie pomagać. kiełbasa w sezonie grillowym - tak na prawdę to ma nas tam gdzie do tej pory.
~bidny 26-04-2014 16:47
Jak łone chcą sobie zrobic dobrze...w domowych finansach, 3 latka balangi w brukselce, 3 melony bez podatku na kącie. Precz z ta jeropejską szulernią.
~ 26-04-2014 21:05
Ad.~ waw. Uczestniczyłem w jej spotkaniach w Jeleniej Górze w 2011, 2012 i 2013 r. Dialogowaliśmy społecznie nie o prostowaniu bananów oraz o "wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętami Wielkiej Nocy". Zaprosiła mnie do Brukseli, dzięki konkursowi który wygrałem - o Parlamencie Europejskim. Konkurs był upowszechniony w przestrzeni publicznej nie tylko na Dolnym Śląsku. Dzięki jej inicjatywie wyrobiłem sobie /jakie takie pojęcie/ o kształcie współczesnej Europy oraz podmiotowości państw / szczególnie POLSKI/ - członków Unii Europejskiej. Prawdą jest, że jestem nią zauroczony, ale nie dlatego że jest atrakcyjną blondynką /bo jest, a ja jestem wzrokowcem/, ale że ma hektolitry oleju w głowie. DOLNOŚLĄZAK
~ 26-04-2014 21:11
Ad.~ bidny. Porzekadło. "Wiesz dlaczegoś bidny - boś głupi". Twój przypadek jest beznadziejny. Współczuję Tobie i rodzinie. DOLNOŚLĄZAK.
~ 27-04-2014 19:58
Dolnoślązak, wazelina ci wycieka w ust jak ślina u psa chorego na wściekliznę. Naprawdę nie widzisz jaki jesteś śmieszny i żałosny zarazem swoją czołobitnością? Nawet jakbyś się nie podpisał to wszyscy by od razu wiedzieli, że to twoje posty. Na którą posadkę zarabiasz w ten sposób?
~Myśl 1-05-2014 16:14
Pani Lidia była aktywna we Wrocławiu przed baaaardzo wielu laty. Promowała się spacerując z Leszkiem Millerem pod rękę po wrocławskim Rynku. Dostała się do PE i jej pierwsze , wielkie , publiczne wystapienie publikowane w naszej prasie, to iście diabelski pomysł: zmiana nazwy miasta Wrocław na Breslau, ponieważ w Europie w/g Pani L. nikt nie kojarzy nazwy "Wrocław". Po tym spektakularnym wystapieniu słuch po Pani Lidii na wiele lat zaginął. A nawiasem mówiąc...świetnie się prezentowała jako nr 1 na wrocławskich festiwalach...pewnie tam wróci , jesli z powodów finansowych nie zostana zlikwidowane.
~do 16:41 1-05-2014 19:35
Kogo tu obchodzi twój zatęchły Wrocek - największa wioska Dolnego Śląska? A pani Lidia niech rzuci w tym swoim Wrocku jakieś homofobiczne hasełka przeciwko Romom - to od razu przybędzie jej elektoratu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Wiadukty prawie gotowe

Stalowe rumaki w Karpaczu

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
842
Tak
37%
Nie
57%
Nie wiem
6%