MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Licealiści piszą listy w obronie praw człowieka

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 grudnia 2014, 8:58
Aktualizacja: 9:13
Autor: AP
Fot. AP
Maraton Pisania Listów został zorganizowany w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Jeleniej Górze w 66 rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Amnesty International. Potrwa on do dzisiaj (12 grudnia).

- Im więcej listów napiszemy, tym większa szansa, że uda nam się poprawić los danego bohatera lub bohaterki - informują organizatorzy. - Zapraszamy wszystkich, młodych i tych starszych do przyjścia do naszej placówki, by pomóc prześladowanym na całym świecie. Kogo bronimy w tym roku? Ukraińskiego reżysera, aresztowanego przez rosyjskie służby, chińską aktywistkę uwięzioną za pokojowe protesty i kobiety z RPA walczące o dostęp do opieki zdrowotnej - dodają
Kinga Kokoszka apeluje, by poznać historię bohaterów i napisać dla nich list.
- List można napisać według wzoru, ale też samodzielnie – dodaje Jan Łuć. - Można pisać w języku angielskim, hiszpańskim, ale także po polsku. W liście należy przedstawić, czego oczekujemy od władz danego kraju. Bądźmy rzeczowi, używajmy formuł grzecznościowych. Podpiszmy się imieniem i nazwiskiem, podajmy swój adres. W ten sposób pokażemy, że się nie boimy, nie jesteśmy anonimowi. Nie zajmie to wiele czasu, a wszystkie formalności załatwia nasza placówka – zachęca.
Akcja została zainicjowana i prowadzona przez polską organizację pozarządową Amnesty International. W Polsce po raz pierwszy odbyła się w 2001 roku. „Żerom” w tym programie uczestniczy od drugiej edycji.
- Co roku odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, czyli 10 grudnia. W tym dniu oprócz pisania listów, mamy wystawę poświęconą prawom człowieka oraz kiermasz, z którego dochód trafi do Caritas Polska. Uczniowie często zadają pytanie, czy pisanie listów się sprawdza? Oczywiście, mamy informacje, komu w ten sposób udało się pomóc – podsumowuje Mariusz Kokotowski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Fałszywy policjant został zatrzymany

Wandalizm czy profanacja?

KOD pod sądem

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~fan sekty po 12-12-2014 10:14
I to jest temat pisania do naszych rządzących z PO ...Dwa tygodnie temu 42-letni mieszkaniec Będzina, kiedy znalazł na swojej klatce schodowej 60-letniego bezdomnego, skatował go na śmierć. Pewnie bezdomny nie chciał umierać z zimna, na dworze. Gdzie psa byś nie wygonił. Lubię czasem zanucić sobie piosenkę Jana Kaczmarka "Do serca przytul psa". Powiedziałbym: do serca przytul bezdomnego człowieka!
~członek AI 12-12-2014 11:15
Zapraszam pokrzywdzonych ludzi przez urzędników i funkcjonariuszy w Jeleniej Górze. Zamierzam uruchomić stowarzyszenie walki z bezprawiem w prawie. Jeśli znacie takich, to dajcie namiar. Grzegorz Niedźwiecki 791830093, lew1@poczta.fm
~LOL 12-12-2014 13:53
NIGDY NIE SŁYSZAŁEM O GŁUPSZEJ INICJATYWIE. MOŻE NAJLEPIEJ NIECH PISZA W SPRAWIE TERRORYSTÓW Z TAJNYCH WIEZIEŃ W STARYCH KIEJKUTACH... BO TO TACY DOBRZY LUDZIE I TAK ŹLE ICH TAM POTRAKTOWANO. WYJDĄ Z LICEUM, DOROSNĄ I SIĘ NAUCZA, A POŁOWA Z NICH I TAK BĘDZIE NACJONALISTAMI, JAK TO KAŻDY PRAWDZIWY POLAK.
~grzechotnik 12-12-2014 15:06
Nic dodac, nic ujac do ko0mentarza LOL.
~Do LOL i grzechotnik 13-12-2014 8:15
W sprawie drobnego szczegółu, którego możecie nie zauważyć...w Kiejkutach były to często osoby podejrzane o terroryzm a nie terroryści. Były to po prostu osoby które znalazły się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. Agenci CIA przy aprobacie naszego rządu za pomocą tortur i innych metod, które delikatnie można określić jako niezgodne z prawem chcieli uzyskać zeznania, które mogłyby to potwierdzić. To złamanie prawa to już chyba w Trybunale Praw Człowieka, ktoś nam udowodnił
~ 14-12-2014 19:54
kto się odważy i w imieniu uczniów z "Norwida" klasy pierwsze,drugie,trzecie napisze list o pani z biologi, która uczy aby nie uczyć.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ferie na e–sportowo

Portrety w zbiorach Schaffgotschów

Poranek na Dzikim Zachodzie w Muflonie

Wjechał w latarnię

Prezentacja uczelni pogranicza

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
703
Tak
18%
Nie
77%
Nie wiem
5%