MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Leszek Możdżer i „Papusza” na otwarcie festiwalu ZOOM–Zbliżenia

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 18 lutego 2014, 7:58
Aktualizacja: 8:02
Autor: Manu
Fot. Organizator
Dzisiaj (18 lutego, we wtorek) rusza siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „ZOOM – Zbliżenia”. Pokaz specjalny filmu „Papusza” odbędzie się o godz. 17.00 w kinie „Lot”, a o godz. 20.30 w Filharmonii Dolnośląskiej koncert Leszka Możdżera pt. „Komeda”.

„Papusza” Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego to oparta na faktach dramatyczna historia pierwszej romskiej poetki Bronisławy Wajs, która spisała i wydała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety - Juliana Tuwima. „Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę. „Papusza” to pierwszy polski film w języku romskim. Dużym atutem są czarno-białe zdjęcia autorstwa Krzysztofa Ptaka i Wojciecha Staronia. Muzykę napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. W rolach głównych zobaczymy: Jowitę Budnik, Antoniego Pawlickiego (powszechnie znanego z roli Janka Markiewicza w serialu „Czas honoru” czy jako komisarza Michała Orlicza z serialu „Komisarz Alex”) i Zbigniewa Walerysia.

Pierwszy dzień festiwalu to także możliwość spotkania „na żywo” ze Zbigniewem Walerysiem, odtwórcą roli początkującego poety Dionizego Wajsa, męża Papuszy, zafascynowanego kulturą cygańską w filmie „Papusza”, za którą otrzymał nagrodę na Gdynia Film Festival, „Złoty Szczeniak” na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa oraz nagrodę jury młodzieżowego na Międzynarodouwym Festiwal Filmowym w Valladolid. Spotkanie z aktorem będzie miało miejsce po projekcji „Papuszy”, a poprowadzi je dziennikarz, krytyk filmowy i teatralny Łukasz Maciejewski, który współpracuje z Tygodnikiem Kulturalnym w TVP Kultura, magazynem „Polonia 24” w TVP Polonia oraz Ale kino+ (cykl „Kino mówi”).

Z kolei w sali Filharmonii Dolnośląskiej bohaterem wieczoru będzie Leszek Możdżer, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych i pianista, nagradzany na całym świecie. Na galowym koncercie inaugurującym „ZOOM – Zbliżenia” uświetni swoimi fortepianowymi improwizacjami w programie pt. „Komeda”. Leszek Możdżer jest także autorem muzyki do filmów: „Nienasycenie” Witolda Grodeckiego, „Pub 700, Ostatnia wieczerza” Sylwestra Latkowskiego, „Znieważona ziemia” Michale Boganim, „W sypialni” Tomasza Wasilewskiego i „Wszystkie kobiety Mateusza” Artura Więcka „Barona”.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór

Śmierć na żwirowni

Burzowe opowieści  

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Widz 18-02-2014 11:57
Możdżer solo nie kręci mnie już tak jak w trio. Kolejny koncert w okolicy potraktuję już jako obowiązkowy.
~zawiedziona 18-02-2014 13:26
A ja żałuje że nie udało mi się zdobyć biletów na Możdżera. Podobno rozeszły się błyskawicznie . Zapewne w sprzedaży było ich nie wiele a sale zapełnią jak zawsze te same " oficjalne twarze " .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dachowanie w Radomierzu

Projekt Laterna Futuri

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

"Kontrabasista" na Stacji Wolimierz

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
97
Tak
45%
Nie
48%
Nie wiem
6%