MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Lepsze drogi na polsko–czeskim pograniczu

Wiadomości: Region
Piątek, 11 lipca 2014, 7:44
Aktualizacja: Sobota, 12 lipca 2014, 8:08
Autor: Magdalena Szott (DUM)
Fot. Urząd Marszałkowski
Dolny Śląsk wspólnie z Krajem Pardubickim, Libereckim, Ołomunieckim i Kralowohradeckim planuje modernizację dróg wojewódzkich na polsko–czeskim pograniczu. Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, wicemarszałek Jerzy Michalak oraz dyrektor Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei we Wrocławiu Leszek Loch podpisali wczoraj (10.07.) właściwe wnioski projektowe.

W ramach porozumienia między samorządem Dolnego Śląska i krajami czeskimi podpisano wnioski projektowe o modernizacji dróg wojewódzkich w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2014-2020.

Podpisane dziś porozumienie dotyczy następujących tras:

Od Zamku Frydlant do Zamku Czocha. Planowana jest odnowa dróg wojewódzkich nr 358 (Platerówka - Świecie), 360 (Gryfów Śl. - Świecie), 361 (Proszówka - Czerniawa - Granica Państwa), o łącznej długości ok. 43 km. Projekt przygotowywany wspólnie z Krajem Libereckim (partner wiodący) a Dolnośląską Służbą Dróg i Kolei we Wrocławiu (partner).

Szlakiem Marianny Orańskiej prowadzącym do Zamku Jansky Vrch. Projekt przygotowywany z Krajem Ołomunieckim. Partnerami projektu są również Powiat Kłodzki oraz Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu. Po polskiej stronie plany modernizacji dotyczą dróg wojewódzkich nr: 382 (Kamieniec Ząbkowicki - Paczków), 390 (Kamieniec Ząbkowicki - Złoty Stok - Lądek), o łącznej długości ok. 35 km.

Modernizacja dróg turystycznych w południowej części Gór Bystrzyckich i Orlickich. Projekt przygotowany wspólnie z Krajem Pardubickim. Na Dolnym Śląsku do odnowy planowana jest w ramach projektu droga wojewódzka nr 389 na odcinku od miejscowości Spalona do Gniewoszowa. Łącznie blisko 13 km.

Poprawa dostępności do atrakcji turystycznych w obszarze Masywu Śnieżnika. Projekt przygotowany wspólnie z Krajem Pardubickim. Zmodernizowane zostanie ok. 27 km drogi wojewódzkiej 392 między Żelaznem a Lądkiem Zdrój oraz na odcinku Stronie Śląskie - Czarna Góra i Czarna Góra - Idzików.

9 lipca w czeskim Nachodzie strona polska, reprezentowana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei oraz Powiat Kłodzki podpisała wnioski projektowe dla następujących przedsięwzięć partnerskich:

Modernizacja dróg regionalnych we Wschodnich Karkonoszach. W ramach wspólnego projektu z Krajem Kralowohradeckim planowana jest modernizacja drogi wojewódzkiej nr 368 od przejścia granicznego na przełęczy Okraj do skrzyżowania z droga wojewódzką nr 367 oraz drogi wojewódzkiej nr 369 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 368 do Lubawki. Razem, ponad 21 km długości.

Trakt Broumowsko-Wambierzycki. Projekt, przygotowany z Krajem Kralowohradeckim oraz Powiatem Kłodzkim, dotyczy drogi wojewódzkiej nr 385 (Nowa Ruda - Tłumaczów), 386 (Ścinawka Śr. - Gorzuchów), 387 (Ścinawka Górna - Radków), 388 (Ratno Dolne - Wambierzyce) oraz 381 (ul. Świdnicka/Piłsudskiego w Nowej Rudzie). Razem około 35 km.

Partner wiodący - Powiat Kłodzki (DW 387 Karłów - Kudowa Zdrój). Projekt planowany do realizacji z Krajem Kralowohradeckim oraz Powiatem Kłodzkim. W ramach projektu zmodernizowana ma zostać droga wojewódzka nr 387 na odcinku Radków - Kudowa Zdrój, o łącznej długości 19,6 km (w tym 10 km remont nawierzchni).

Ogłoszenia

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zamknięty szlak przy Zakręcie Śmierci

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Leszek.Z 11-07-2014 8:14
Karkonoska turystyka umiera po Polskiej stronie (...) Czesi definitywnie chcą dokończenia Drogi Sudeckiej. Chcą w ten sposób ściągnąć turystów z Polski do Szpindlerowego Młyna. U nas Przesiece i w Jeleniej Górze śpią, jadą na narty i rowery do Czech i wracają. Przesieka umiera.
~` 11-07-2014 8:26
Jak się pytałem Czechów co myślą o nowym czołgu ( pl-01 ) to stwierdzili że to maszyna do posypywania solą. Tak nas widzą ale chyba mają rację.
~Kryniu 11-07-2014 8:59
Do ~8.26: Co ma piernik do wiatraka? Poza tym jak możesz pytać Czechów o czołgi? To taj, jakby zapytać zakonnicę o wrażenia z używania nowych prezerwatyw. Czesi tak często korzystają z czołgów jak zakonnica z prezerwatyw. Czesi to drugi po Francuzach europejski naród, który w chwili zagrożenia rzuca karabinami o ziemię...
~fkcz 11-07-2014 11:22
racja kryniu,poza tym wyjątkowo nie trawią polaków,pamiętajcie o tym jak zamawiacie u nich jedzenie w knajpach,lepiej udawajcie niemców bo polakom lubią dodać "coś od siebie"
~jakitaki 11-07-2014 12:19
@Leszek.Z ...projekt dokończenia Spindlerpassstraße potocznie zwanej Drogą Sudecką jest bardzo potrzebny, a nie jak to jedni po drugich powtarzają od czasów jeszcze niemieckich , że szkodliwy. Swobodny przepływ turystów w tym rejonie jest bardzo potrzebny, a różnice w standardzie usług noclegowych praktycznie się pozacierały. Więc ruszenie tego projektu jest szansą na rozwój w sumie nieco zapomnianego fragmentu Karkonoszy. Brakuje jednak odważnych decyzji po naszej stronie, a szkoda, bo więcej tracimy przez taką postawę, niż zyskujemy.
~Grześ 11-07-2014 13:59
Do ~Kryniu - Byłbyś zdziwiony gdyby był sposób by sprawdzać czego uzywają zakonnice i co na temat używania czołgów myślą Czesi. A ostatnio będąc w tej okolicy widziałem że jakieś prace przy Drodze Sudeckiej są prowadzone. Nawiasem prace koncepcyjne i w terenie wykonane w czasie II wojny wymagają tylko niewielkich uzupełnień i można podjąć prace drogowe. I zapewne będzie to z korzyścią dla wszystkich. Będzie również dla upamiętnienia dramatu i poświęcenia tych którzy teraz spoczywają na cmentarzyku przy drodze.
~Europejczyk 11-07-2014 16:16
Chciałem się dowiedzieć w informacji turystycznej, znajdującej się na placu ratuszowym, jak dojechać do zamku Oybin za pomocą eurobiletu, kosztującego 25zł. i nic się nie dowiedziałem. Eurobilet obejmuje kolejkę wąskotorową. http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=136
~jakitaki 11-07-2014 17:01
@~Europejczyk od kiedy zgorzelecki PKS padł, a PKP jeździ w kierunku zgorzeleckkim zupełnie niewiadomo dla kogo, najprościej za pomocą Eurobiletu dostać się do Oybin przez Szklarską Porębę, Liberec i Zittau. Kolejka parowa z Zittau odjeżdża co godzinę o pełnej godzinie.
~ocet 11-07-2014 18:47
Nie wiem, o co pretensje do Czechów, że chcą , aby się ruch turystyczny ożywił. Jeśli korzysta na tym lepszy, to trudno, c'est la vie. Nie wiem również jakie @fkcz ma kłopoty z trawieniem, ale w Czechach w knajpach byłem zawsze miło obsłużony i nie musiałem ani Niemca ani Greka udawać. Przy okazji...fajnie gdyby ożyły dawne połączenia kolejką, takie jak np Kowary - Berlin, czy podobne. Nawet ktoś podsuwał samorządowcom taki pomysł, że niby unia by dołożyła, ale jakoś nikt pomysłu nie pociągnął. Gdy potem inni występują z inicjatywą (np Czesi), to nie ma co mieć pretensji.
~Turysta 11-07-2014 20:29
Dostać się do Oybina bardzo łatwo, z jednym problemem: żeby się dostać ze Zgorzelca do Goerlitz wciąż trzeba drałować z buta 4 km z jednej stacji na drugą, na dodatek naokoło przez miasto. Bo szynobus nie może przejechać tej jednej stacji, gdzie następuje połączenie z całą siecią kolei niemieckich, m.in. pociągami do Drezna i Zittau. Koleje Dolnośląskie - "nowa" jakość na polskich torach. Za czasów Przewozów Regionalnych pamiętam bezpośrednie pociągi Wrocław - Goerlitz, które jakoś dawały radę przejechać granicę, obecnie też jedyne pociągi przejeżdżające granicę w Zgorzelcu to są pociągi do Drezna Przewozów Regionalnych. A KD nie potrafią. Tak samo Koleje Dolnośląskie prawie już zaorały linię do Lwówka, gdzie od kilku miesięcy jeździ autobus zamiast szynobusu.
~Turysta 11-07-2014 20:33
Cd. Podobnie z linią do Szklarskiej, gdzie nie dość że skopano zupełnie rozkład jazdy, to jeszcze rozkomunikowano pociągi w Szklarskiej, tak że często czekanie na drugi pociąg zajmuje więcej czasu niż sama podróż. I to się nazywa komunikacja na czesko-polskim pograniczu??? Co do szosy przez Przełęcz Karkonoską to nie ma co się łudzić, bo po obu stronach granicy są dwa różne parki narodowe. Nasz ma w nosie służbę dla dobra mieszkańców, im chodzi tylko o ciepłe stołki dla pociotków i żeby jak najmniej się narobić, a pod stołem kręci się wałki, np. znany fakt ze zdjęciami, żeby zachować monopol na publikację zdjęć z Karkonoszy, bo z tego zawsze była duża kasa. Czesi już dawno wybudowali swoją drogę na Przełęcz Karkonoską tak jak wybudowali mnóstwo kolejek linowych, a u nas "niedasię".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mina na Zabobrzu

Bike Maraton 2020  

Bezpieczne place zabaw

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Mały Strażak dla jednostek OSP

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
131
Tak
44%
Nie
44%
Nie wiem
12%