MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Lepsze czasy dla cyklistów

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 20 maja 2007, 0:00
Autor: Angela
Fot. Angela
Choć na Sobieszowskiej i Dworcowej ścieżek nie będzie, pojawi się specjalne oznakowanie dla rowerzystów, a w pobliżu – szlak tylko dla jednośladów.

– To pierwszy, mały, ale jednak sukces – mówi Zbigniew Leszek z Izersko-Karkonoskiego Towarzystwa Rowerowego, który tydzień temu wraz z setkami jeleniogórskich cyklistów, zaczął walczyć o poprawę infrastruktury dla miłośników cichych jednośladów.

W spornym miejscu, przy remontowanych cieplickich traktach, przy których „zapomniano” o cyklistach, Z. Leszek spotkał się z zastępcą prezydenta Jeleniej Góry Jerzym Łużniakiem.

Ścieżek rowerowych przy ulicach Sobieszowskiej i Dworcowej jednak nie będzie, bo nie zostały one uwzględnione w projektach przygotowanych przez poprzednią ekipę samorządową. Nie ma możliwości zmiany, ponieważ z funduszy unijnych już przyznano środki na przeprowadzenie robót.

– Ale udało się nam wywalczyć, że na całej długości ulicy Sobieszowskiej będzie oznaczenie, że jest to droga dla pieszych i rowerzystów. Mamy również zapewnienie, że w przyszłym roku po drugiej stronie jezdni między Sobieszowską a torami ma powstać osobna droga tylko dla cyklistów – mówi Zbigniew Leszek.

Będzie też powołana rada rowerzystów przy prezydencie. – Zasugeruje, między innymi, gdzie takie ścieżki powinny jeszcze powstać – podkreśla Bolesław Osipik, znany jeleniogórski cyklista.

Nie oznacza to, tymczasem, że wszystkie propozycje wielbicieli rowerów w Jeleniej Górze zostaną przyjęte. Na razie trudno mówić o powstaniu parkingu ze specjalnymi miejscami dla rowerów. Ścieżki nie wyrosną też, jak grzyby po deszczu.

Jednak rowerzyści cieszą się z pierwszych sukcesów. – Gdybyśmy się nie spotkali nic by się nie ruszyło, ścieżek by nie było, rowerzyści narażaliby swoje życie jeżdżąc ulicami, a piesi mieliby pretensje do tych, którzy jeżdżą chodnikami, że chodnik jest dla pieszych. Zapowiadamy, że nie jest to koniec naszych działań. Będziemy na bieżąco kontrolować, czy obietnice władz miasta dotyczące budowy ścieżek dla rowerów nie pozostaną tylko obietnicami – zaznacza Zbigniew Leszek.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Osuwiska na obwodnicy

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~sam 20-05-2007 15:44
Na Oginskiego też jest oznakowana droga dla rowerów i pieszych. Tylko rowery jeżżą zaesze jezdnią. To samo będzie na Sobieszowskiej.
~biker 20-05-2007 16:29
brawo panie Zbyszku, dzięki panu może wreszcie urzędnicy zrozumieja, że miasto turystyczne bez ścieżek rowerowych nie ma prawa bytu. Tak trzymać!
~kol. z Zab. 20-05-2007 18:02
Zbychu, ty powinieneś być radnym zamiast tych wszystkich nieudacznych polityków w mieście. Jesteś jednym z niewielu w tym mieście, którzy coś robią, politycy tylko od gadania są i od diet. Jeśli ścieżki powstaną, to będzie twoja, nie ich zasługa.Szacun:)
~ed 20-05-2007 21:16
przyklad z miast Europy zachodniej: ulica w mieście szerokości Wojska Polskiego, na calej dlugości przy krawędziach narysowana linia w odległości ok 40–50 cm od krawężnika i namalowane co jakiś czas znaki roweru, takie proste, takie tanie, tak zwiększające bezpieczeństwo, kierowcy nie traktują tego jako jezdni dla aut mimo że mieści sie między krawężnikami, rowerzyści czują że mają część jezdni tylko dla nich, nie jeżdżą też po całej szerokosci pasa jak to sie dzieje u nas, tak samo wyglądają chodniki, nie rozumiem dlaczego na tak szerokich chodnikach jak na WP czy na tak malo uczęszczanych jak przy wolności nie można narysować kreski i przeznaczyc kawalka chodnika dla rowerów, wtedy piesi wiedzieliby jak chodzić i nie byloby awantur z rowerzystami. takie proste i takie tanie !!! wiem że ścieżki rowerowe są lepszym rozwiązaniem ale skoro nie ma ścieżek to moze chociaż takie tymczasowe pomysly warto rozważyć
~niunia 20-05-2007 22:03
Tylko Zbyszek pierw musiałby kandydować ;))))
~student 20-05-2007 22:22
hehe, to ja pisałem o tych wspólnych ścieżkach :) do sam: a co to kogo obchodzi? chcesz ryzykowac zyciem, to jedz Sobieszowską jezdnią, a nie ścieżka... ja tamtedy jezdzic nie bede, bo z tego co wiem, na tej drodze zginęły 3 osoby (rowerzysta, motocyklisa i pasażer samochodu – nie chce byc kolejnym krzyżykiem przy tej drodze). pozdro dla Zbycha i Bola :)
~Zbigniew LESZEK 21-05-2007 7:01
ZAPROSZENIE Zapraszam osoby chętne do pracy w rowerowej radzie konsultacyjnej przy Prezydencie Jeleniej Góry kontakt – >> Zbigniew.Leszek@gmail.com << Z kolarskim pozdrowieniem Zbigniew Leszek
~Rowerzysta 21-05-2007 7:14
Do sam – a jechałeś kiedyś Ogińskiego? To sie przejedź i będziesz wiedział dlaczego źle sie po niej jeździ. Działasz jak urzędas postawić znak i sprawa załatwiona – i czego ci rowerzyści jeszcze chcą? Zbyszek jestem z tobą.
~Zroweryzowany Sobieszowianin 21-05-2007 9:57
Byłem w zeszłym roku w Świnoujściu. Warto podejrzeć ich doświadczenia. Że nie wspomnę o przygranicznych kurortach zza miedzy...Pozdrawiam Zbyszka i życzę skuteczności. I wytrwałości! :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Skarpeta z metamfetaminą

Policjanci też pomagali

Powstają pola nadziei

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Senator zachęca do głosowania na maszty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
909
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%