MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Lepsza adrenalina niż amfetamina

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 30 czerwca 2007, 0:00
Autor: AGA
Fot. Agnieszka Gierus
Spadochrony i szybowce alternatywą dla narkotyków.

Nie izolacja od społeczeństwa w zamkniętym ośrodku odwykowym, ale poznawanie sekretów lotnictwa okazało się receptą dla uzależnionej młodzieży.

– Lepsza adrenalina niż amfetamina – pod takim hasłem odbyła się terapia dla uzależnionej młodzieży, zorganizowana we współpracy z Aeroklubem Jeleniogórskim i ośrodkiem Monaru w Gdańsku.
Wzięło w niej udział 15 osób z całej Polski w wieku 16-20 lat, które na co dzień przebywają w ośrodkach w Gdańsku i Sopocie. Po powrocie czeka ich jeszcze terapia indywidualna, którą ukończą w tym roku.

– Jest to mój autorski program wspierający terapię dzieci i młodzieży uzależnionej od środków psychoaktywnych. Od 20 lat jestem terapeutą, a od zawsze marzyłem o tym, żeby zostać lotnikiem. Nie udało mi się jednak tego zrealizować, ale zacząłem skakać. Pomyślałem, że jest to też świetny sposób na pracę z młodzieżą – mówi Zbigniew Kamieński, opiekun i terapeuta ds. uzależnień z gdańskiego Monaru.

– Poprzez ten program przede wszystkim pokazujemy młodzieży alternatywę – chcemy im uświadomić, że można przeżyć naprawdę mocne wrażenia bez konieczności używania strzykawki czy uciekania się do różnego rodzaju przestępstw – dodaje.

Podczas 10-dniowego pobytu na jeleniogórskim lotnisku młodzież nie tylko uczyła się skakać. – Każdy miał wyznaczone role i obowiązki – był szef kuchni, terenu, zaopatrzenia. Sami gotowali, planowali i robili zakupy. Brali też udział w pracach porządkowych przy myciu samolotów i sprzątaniu hangaru. Po prostu uczyli się odpowiedzialności – mówi opiekun grupy.

Lekcją pokory i cierpliwości były pierwsze cztery dni, kiedy podopieczni musieli zapoznać się z teorią. Młodzież jest teraz przede wszystkim nastawiona na to, aby wszystko mieć od razu. Od razu chcieli też skakać, a tu okazało się, że najpierw trzeba spokojnie wszystkiego wysłuchać. Cierpliwość została w końcu wynagrodzona – w ciągu całego pobytu niektórzy oddali nawet po siedem skoków.

– Emocje związane ze skokami są niezapomniane! To jest bez porównania lepsze niż ćpanie. W ogóle dopiero teraz zauważyłem, że życie na trzeźwo jest o wiele lepsze – mówi 18-letni Jacek z Czaplinka. – Do ośrodka trafiłem po wyroku sądowym. Miałem problemy z prawem – kradzieże, narkotyki. Wcześniej byłem w ośrodkach karnych. Uważam jednak, że wysyłanie tam młodych ludzi jest błędem – w poprawczakach szlifuje się tylko i szkoli w tym, co robiło się wcześniej i najczęściej wychodzi się gorszym niż się przyszło. W ośrodkach Monaru jest zupełnie inaczej – przede wszystkim pracuje się nad swoimi emocjami, uczuciami i słabościami – dodaje.

Ania (17 lat, Rumia) i Marika (16 lat, Toruń) uważają, że terapia poprzez skoki jest rewelacyjnym pomysłem. – Te wszystkie przeżycia zostają w nas głęboko. Może teraz tak się o tym nie myśli, ale po powrocie często będziemy wracać do tych chwil – mówi Ania. – To wszystko jest lepsze od ćpania – dodaje Marika.

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Proces apelacyjny byłego proboszcza Ruszowa

Papierosowy gang rozbity

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~obserwator_v1 30-06-2007 13:54
To te panny też brały?!, co to się dzieje teraz szkoda ludzi, sami sobie szkodzą...
~Do"obserwator_v1" 30-06-2007 15:40
W ramach informacji.W dzisiejszysz czasach,moj mily,kobiety z mezczyznami pospolu(co akurat nie jest zjawiskiem budujacym)pija,pala,hukaja,uprawiaja gruppens...x,napadaja na banki,porywaja samoloty,naleza do mafii,wysadzaja w powietrze,biora udzial w wojnach,klna,nosza spodnie i krotkie wlosy.Hello,welcome to 2007.
~ojojoj 30-06-2007 17:14
Ta czarnulka jest bardzo s...xy. Skąd się wzięła taka subtelna piękność o orientalnej karnacji wśród byłych narkomanów?
~amu 30-06-2007 18:53
Życzę tym ludziom trwałego wyjścia z nałogów. Ciekawe jaka jest skuteczność terapii stosowanych wobec ludzi uwikłanych w nałogi (ciekawe jakie będa efekty również tej adrenalinowej)? Ilu ludziom udaje sie pokonać wroga na stałe ? Może kto zna jakieś dane...
~Beata 30-06-2007 20:39
Adrenalina jest jak robie –blow job –mojemu chlopakowi a w drugim pokoju rodzice siedza . To jest adrenalina .
~Widze , ze .......... 30-06-2007 20:44
samolota se naprawilista, mielista rozbity kiedys , jakosik wiater wam zepsul samolota , moze prezydent wam kupi nowego samolota , taki on dobry i szlachetny i ma takie uklady , rany juzek .
~do: Widze , ze .......... 1-07-2007 10:52
jesteś słabo poinformowany, ten samolot nie ucierpiał w wyniku wichury i złych warunków pogodowych
~brawo BEATA 1-07-2007 12:10
Pokazałaś,ze żyjemy w XXI wieku....teraz to wszystko jest już normalne...kiedyś szokowało–tylko pod kołdra i w konkretnym celu–którym nie jest przyjemność;–];]–] Teraz ludzie potrzebują silnych bodźców–a kiedys cieszyli się z błachostek.... kiedyś dozywali setki.....teraz umierają młodo.... *tylko się nie udław
~gość 1-07-2007 12:33
Wspaniale,ale jest jedno ale.Ten sport (terapia)jest bardzo drogi.Wątpię w to, żeby te osoby było stać na dalsze skakanie.Jeśli niebędą mogły skakać,a bardzo będą tego chciały, pojawi się frustracja,przygnębienie.W rezultacie może nastąpić odwrotny efekt,powrotu do nałogu.Obym się mylił.
~do gość 1-07-2007 13:40
Jak będą dalej chcieli skakać to żeby zarobić będą musieli się zająć dilerką, bardzo dobrze wiedzą jak podejść ćpuna bo sami brali ! he he..
~do Beata 1-07-2007 14:04
a robisz z połykiem czy na twarz przyjmujesz?
~skoczek 2-07-2007 7:17
Maiłem przyjemność szkolić tych ludzi i nigdy nie można być pewnym że oni nie wrócą do tego co robili wcześniej, co do finansów związanych ze skokami to w gruncie rzeczy nie jest to takie drogie tylko jak ktoś nie skacze to mówi że to jest drogi sport bo po prostu się nie zna. Co do beatki to chyba nigdy nie leciałaś samolotem a co dopiero skakałaś na spadochronie ?
~dzaba 8-11-2007 14:26
jesteście żałośni! skakałem z tymi ludźmi i wiem jacy oni są! beatka nawet im do kolan nie sięga widząc jej wypowiedzi... a tak się składa, ze ćpun to nie osoba z dworca a wręcz przeciwnie najczęściej trafiają osoby z dobrych domów do ośrodków.
~jacek(czaplinek) 22-11-2007 16:59
<i> regulamin złamany - post usunięty </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wkrótce będzie zakaz wstępu na Tamę Złotnicką

Skalne ławki pod Szrenicą

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
144
Tak
38%
Nie
54%
Nie wiem
8%