MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Lepiej do Wrocławia, fatalnie - do Legnicy

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 24 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 24 maja 2007, 7:02
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Będzie wygodniejszy dojazd do stolicy Dolnego Śląska. Zabraknie pieniędzy na remont drogi legnickiej.

Rozpoczęły się roboty przygotowawcze przed poszerzeniem odcinka drogi Jelenia Góra – Wrocław w okolicach Kaczorowa. Zgodnie z zapowiedziami radnych wojewódzkich Marcina Zawiły i Jerzego Pokoja, powstaną tam jeszcze w tym roku bezkolizyjne pasy ruchu.

Umożliwi to swobodny przejazd tym fragmentem dużych samochodów ciężarowych, które – zwłaszcza zimą – nie mogą sobie poradzić z podjazdem pod górkę i blokują ruch pozostałych aut.
Pas awaryjny umożliwi także bezkolizyjne zatrzymanie się na poboczu pojazdom, które tego potrzebują.

Pieniądze na ten cel wywalczyli w Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu wspomniani radni. Roboty mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Mniej optymistycznie wygląda tymczasem przyszłość odcinka drogi wojewódzkiej Jelenia Góra – Legnica, która wiedzie przez Świerzawę w powiecie złotoryjskim. Stan jezdni jest fatalny i nie ma szans na jego modernizację.
Nie będzie bowiem na ten cel pieniędzy z Unii Europejskiej. Zarówno samorząd jak i mieszkańcy Świerzawy obawiają się kompletnego zmarginalizowania miasteczka.
Do tego kilka lat temu zlikwidowano połączenie kolejowe.

<b> Chcieli do Jeleniej Góry </b>
Przypomnijmy, że leżąca blisko stolicy Karkonoszy Świerzawa od 1975 do 1999 roku leżała w granicach zlikwidowanego województwa jeleniogórskiego. Później weszła w granice administracyjne powiatu złotoryjskiego.

Większość mieszkańców miasteczka wciąż jednak bardziej związana jest z Jelenią Górą niż Złotoryją. Pojawiały się nawet głosy o przeprowadzeniu referendum dotyczącego odłączenia się Świerzawy od powiatu złotoryjskiego i powrót pod &#8222;pieczę&#8221; największego miasta w Kotlinie Jeleniogórskiej.
Ostatecznie do referendum nie doszło.

Ogłoszenia

Czytaj również

Większość za zmianą

Śliskie Karkonosze

Kolejny rekord WOŚP!

Komentarze (28) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 24-05-2007 7:05
Nareszcie coś z tym zrobią, ponieważ odcinek trasy drogi krajowej nr 3 Jelenia Góra – Wrocław w okolicach Kaczorowa jest niebezpieczny i przekonał się o tym motocyklista, który ledwo z życiem uszedł z tego wypadku drogowego, o którym było tak głośno w kwietniu.
~Obwodnica 24-05-2007 8:22
Jak już mowa o drogach i braku pieniedzy na nie, to napiszcie proszę o planowanej obwodnicy do Szklarskiej Poręby, o terminie jej realizacji, może uda się Wam zamieścić symulację komputerową jej przebiegu przez miasto a zwłaszcza przez trzy osiedla – Skowronków,Czarne i to za pętlą jedynki (nie wiem jak się ono nazywa). Może ktoś się zastanowi po co w tym miejcu, tak duża inwestycja i ile tych tirów będzie tędy właśnie pchać się przez granicę,czy naprawdę potrzeby tego miasta i przejeżdżających przez nie wymagają aż takiej inwestycji,tunelu ? Nikt nie neguje potrzeby skierowania ruchu do Szklarskiej poza miasto tylko czy tu kogoś za bardzo nie poniosła fantazja? Przecież za miastem i tak się cały ten hipotetyczny ruch "przytka" bo warunki terenowe są tam jakie są i raczej nie planuje się tam czteropasmowej drogi.A przejście graniczne? też tam planują odprawiać tyle tirów ile założyli planujący obwodnicę ? Ten projekt byłby dobry gdzieś bliżej centrum kraju a nie na jego krańcach u stóp naturalnej przeszkody jaką w dużym transporcie są góry.Duży transport tędy raczej nie pojedzie a turystyczne potrzeby nie wymagają aż tak dużej inwestycji. Ciekawi mnie zdanie innych podatników na ten temat,za których pieniadze będzie realizowana ta inwestycja ( oj wiem,że Unia dopłaci!).
~radomierz on–line 24-05-2007 8:50
dla miłośników podglądania i kontrolerów postępu prac: http://www.traxelektronik.pl/pogoda/kamery/cam_hst.php?ns=218
~grom 24-05-2007 9:02
legnica to wiocha, wiec na wioske nie potrzebna jest dobra droga; tak naprawde jednak warto pomyslec o wybudowaniu nowego polaczenia Jeleniej Gory z autostrada niestety wlasnie gdzie w okolicach wiosku legnicy
~do Obwodnica 24-05-2007 9:13
Jak nie robia nic to zle! Jak wytycza trase to jeszcze gorzej!
~Adam 24-05-2007 9:19
No w kóncu, ile lat mozna jeżdzić 20km/h za tirami na tym odcinku.
~ygrek 24-05-2007 9:45
grom ,zastanawiasz się czasami nad tym co twoja wypalona głowa wysyła do twojej ręki a przez to do klawiatury? Piszesz bzdury tylko po to aby pisać. Podnieca cię to?
~do grom 24-05-2007 9:56
Legnica to nie wiocha, oni rozwijaja sie lepiej niz J.G.!
~Do Adama i poprzednika 24-05-2007 12:15
Czy z mojego tekstu o obwodnicy wynika,że jest niepotrzebna? Czytaj ze zrozumieniem,ja powątpiewam w celowość budowania jej w takiej postaci jak zaplanowano, nie mówiąc już nic co o niej myślą mieszkańcy tych trzech osiedli,którzy wybudowali swoje domy w cichej, spokojnej okolicy w nieuciążliwej bliskości miasta. A obwodnica owszem,bardzo potrzebna i nawet niech będzie w tym miejscu,tylko czy napewno taka ? Obejrzyj plany,zrozumiesz może o czym mówię.
~Skandal 24-05-2007 12:45
Problemy z komunikacją z większymi miastami tego województwa nie spadły z nieba. Sejmik dolnośląski realizuje to, co uchwalono we Wrocławiu w listopadzie 2005 roku, a nazywa się "Strategia rozwoju województwa dolnośląskiego do 2020 roku" Na stronie 13 tego nieszczęsnego dla Jeleniej Góry dokumentu wyrysowano min. korytarze komunikacyjne. Jeśli chodzi o drogi projektowane ówcześni radni sejmiku dolnośląskiego chyba przez swoją głupotę "nie zauważyli", że wszystkie prowadzą do Wrocławia. Skrzętnie omijają Jelenią Górę. Wrocław umiał zadbać o siebie. Zadbał rękoma radnych sejmiku. W tym czasie radnym był min. p. Zawiła. Interesujące są kulisy powstania tego skandalicznego dokumentu. Teraz Wrocław domaga się i pilnuje realizacji tego, co zaplanował sejmik dolnośląski. Przecież to nie oni! Tak właśnie wygląda /lub będzie/ zrównoważony rozwój województwa. Tak się wychodzi na włażeniu w tyłek Wrocławiowi. Ta Strategia jest i będzie źródłem kosmicznych kłopotów Jeleniej Góry z komunikacją.
~do "Obwodnicy" 24-05-2007 13:28
Oglądałem prezentację poświęconą Obwodnicy Płd. Jeleniej Góry i jestem pod wrażeniem rozmachu nie spotykanego dotąd w mieście i okolicach przy realizacji inwestycji drogowych. Tunel , estakada nad ul. Wolności , wpięcie się w Trasę Czeską są dobrze przemyślane i zaprojektowane . Oby tylko szybko znalazły się pieniądze na realizację , tak by roboty mogły ruszyć od początku przyszłego roku.Istota rozwiązania polega na tym ,że znaczną część ruchu drogowego na trasie Wrocław – Jelenia Góra – Karpacz lub Szklarska Poręba –Jakuszyce na odcinku miasta Jelenia Góra prowadzi się z pominięciem Os.Zabobrze i Centrum miasta .To istotna ulga dla tej części miasta . Ponieważ planowana jest centralnie rozbudowa przejścia w Lubawce i krajowej drogi "3" należy się spodziewać ,że ruch TIR–ów przez Jakuszyce ulegnie ograniczeniu lub będzie całkowicie zakazany. Przejście to i wspomniana obwodnica będą służyć głównie mieszkańcom i turystom.
~Do piszacego do mnie o 13:28 24-05-2007 14:11
Dzięki za promyk nadzieji.Pocieszyło mnie to co piszesz o krajowej 3 i Lubawce. Nie neguję,że z rozmachem, że dobrze zaprojektowane, że to ulga dla Zabobrza i centrum.Ale jak to w życiu,jednym się polepszy, drugim się po....tylko dlaczego ja należę do tych drugich ? Widzę,że jesteś,że tak powiem " w temacie" dopisz może parę słów jak oceniane są uciążliwości dla tych trzech osiedli ? Moja wyobraźnia ma tu duże pole do popisu.Najbardziej boję się hałasu "z góry". Na jakiej to będzie wysokości ? I jak duży ruch był przewidywany w trakcie projektowania ? Miłej reszty dnia życzę.
~dodatek do"Obwodnicy" 24-05-2007 15:32
Obwodnica rozpoczyna się na Węźle Grabarowskim , po przejściu Bobru (przebudowany most) biegnie na prawo od obecnej ul.W.Pola , przechodzi nad torami kolejowymi wiaduktem , w miejscu kiedyś istniejącego (obok dawnej Huty Szkła Technicznego) a następnie wzdłuż lasu , a potem wzdłuż płotu dawnej jednostki wojskowej dochodzi do ul. Sudeckiej . Tam następuje rozjazd na Karpacz , a nitka idącą w kierunku Szklarskiej Poręby przechodzi przez nieużytki i częściowo chyba tereny działkowe i wpina się w wylot ul.Mickiewicza w kierunku na CZARNE . Poszerzona droga pnie się pod górę , i wjeżdża do tunelu ,którym wylatuje sporo za Osiedlem Mieszkaniowym ( ul.Gałczyńskiego , Wieniawskiego itp.), a następnie na lewo od ulicy Orkana przechodzi estakadą nad ul.Wolności w rejonie Urzędu Skarbowego , by w końcu przejść ponad torami i włączyć się w ciąg Trasy Czeskiej (kierunek Szklarska Poręba) . Ten przebieg , znacznie lepszy od pierwotnych pomysłów , jest mało uciążliwy dla mieszkańców i co najważniejsze ma szanse zostać zrealizowany jako istotna inwestycja drogowa dla Dolnego Śląska ( w tym Wrocławia – wypady w Karkonosze). Marszałek Województwa wysoko ocenia szanse finansowego wsparcia tej inwestycji środkami z UE ). Bądźmy dobrej myśli . Pełnych danych dot. oddziaływania na środowisko narazie nie przedstawiano, ale jestem pewien ,że projektanci zadbają o zabezpieczenia wymagane standardami unijnymi. Pozdrawiam Radny
~Ciekawy 24-05-2007 17:55
Czy mógłbym się dowiedzieć jak w Urzędzie Marszałkowskim walczy się o drogę?
~do Radnego 24-05-2007 19:27
Dzięki za korespondencję i przepraszam,że tak obcesowo. Trasa obwodnicy jest mi znana.Nie wiem jednak dalej na ile zakłóci ona spokój na ul.Skowronków i Okrężnej.Rzeczywiście na planach wygląda imponujaco, chciałabym nią jeżdzić,ale mieszkać przy niej już niekoniecznie.Nie oszukujmy się,ekrany nie zatrzymają hałasu,trochę go tylko wytłumią.Całe szczęście,że starość tuż,tuż a z nią może i zbawienna w tym przypadku głuchota czy też ładniej, niedosłuch :). Pozdrawiam.
~pat 24-05-2007 20:46
Czy budowa nie bylaby tansza, a obwodnica mniej uciazliwa, gdyby objechac od poludnia Czarne, przejechac jakos miedzy Balatonem a dawnym osadnikiem, i objechac od poludnia cale te pagorki na ktorych jest osiedle Glowackiego, Galczynskiego itp. (jak ono sie nazywalo?) i zajezdnia, i przejechac nad ul. Wolnosci w rejonie sklepu rowerowego Pro–Bike i komisu samochodowego, ponizej teatru animacji? BARDZO WAZNE pytanie, gdzie w sieci jest jakas kompletna informacja o planach obwodnicy, mapy, rysunki itp.? Jak bedzie zorganizowane skrzyzowanie Wolnosci z obwodnica? Jakies wielopoziomowe kosztowaloby mase kasy i chyba jest na nie troche ciasno...
~rak71 24-05-2007 20:54
Niebawem z J.G. do Legnicy będzie można jechać po nowym asfalcie ale przez Rząśnik Sokołowiec,Pielgrzymkę. Ciekawe!Na tą drogę pieniądze się znalazły,a na niby wojewódzką przez Świerzawę nie?
~nlg 24-05-2007 22:04
realnie patrząc, to szanse na remont drogi 365 przez kapelę i stara kraśnicę, wzgl dalej przez świerzawę i złotoryję do legnicy są zerowe. w perspektywie +/– 5 lat, po zrobieniu obwodnic bolkowa i jawora /trwa wykup gruntów/ i modernizacji odcinka bolków – paszowice /w nieodległych planach gddkia/ do legnicy i bez s–3 dojedzie się przez kaczorów–bolków–jawor dwa razy szybciej niż drogą 365. dla jeleniej bardziej przydałaby się gruntowna modernizacja 297 przez lwówek bolesławiec do autstrady; problem z nią taki, że jej remont to pojawia się to znika w planach wojewódzkich, walka o tę drogę powinna być zadaniem naszych radnych do sejmiku.
~em 24-05-2007 22:37
Ta droga przez Rząśnik i Pielgrzymkę jest po przebudowie fajna – ale tylko dla rowerów. Prowadzi ona w dużej mierze przez wioski (brak chodników!) i rozwinięcie na niej szybkości średniej przejazdowej większej niż 40 km/h jest po prostu niemożliwe. Szkoda, że powiat złotoryjski, który realizaował tę pracę, bił w dzwon pod nazwą "szybsze połączenie JG z autostradą". Widocznie tak uzasadnili projekt, w ramach którego dostali kaskę na nowy asfalt na drodze powiatowej.
~do rak 71 24-05-2007 22:42
Kolego świete slowa,jestem ze Świerzawy i popiera twoją wypowiedz,wsdzystkie boczne drogi robią w całej gminie Swierzawa,a na główna nie ma pieniedzy,ciekawe jest to że tam gdzie mieszkają burmistrz i reszta tej bandy z urzedu miasta to pieniążki sie znajdują
~Mirek 24-05-2007 23:17
radomierz on–line – ameryki nie odkryłeś. Ta kamera działa w sieci już od minimum trzech lat. Sam z niej korzystam. A kolejna sprawa, że nawet jak zrobią pas wolnego ruchu pod górkę z jednej i drugiej strony to TIR–y moga i tak to zablokować w trudnych warunkach drogowych. A dodatkowo ta wielkszośc tych nieudacznych kierowców osobówek co to nie potrafią jechać szybcie niż 60–70 km/h i powodują narastanie kolumn zdążających w jedną albo druga stronę. A wtedy mocno trzeba się przyłożyć, żeby ten cały zatorowy bałagan powyprzedzać. Jadą wszyscy sobie 5 m na dupie i jak ktoś wyprzedzający chce skończyć wyprzedzanie i zjechać to jeszcze trąbią na niego i włączają długie światła na znak dezaprobaty. Mamy takich głąbów kierowców w Polsce, że głowa boli. Większości to bym nie dał nawet karty na furmankę.
~Soieszowianin 24-05-2007 23:28
Panie Radny! A mnie dwa lata temu odmówili wykupu działki poszerzającej moją działkę bo napisali, że do czasu wybudownbaia obwodnicy południowej to tereny bezpośredni przyjlegajće do działki nie moga buyc sprzedqne. Dopiero po budowie. To jakie Wy tam lody kręcicie? To jak się plany zmieniuły to Urząd Miejski (w.geodezji) nie moze mnie powoadomić że mam prawo wykupu? To Wam zależy na podatkach od grunktu czy mnie? Bo ja to teraz i tak użytkuję ale jak tak dbacie o swoje ( w armach kadencji) to mnie to wisi i powiewa!
~Emeryt 25-05-2007 0:35
Redakcjo Jelonki – dajcie jakieś ksero czy coś projektu przebiegu tej obwodnicy? Czytelnicy ciekawi są, czy akurat pod ich oknami będzie ta "niespodzianka"?
~Szlag człowieka trafia! 25-05-2007 9:01
Brakuje pieniędzy na drogę do Legnicy przez Świerzawę? To skąd marszałek woj.dolnośląskiego ma pieniądze na wsparcie sportu we Wrocławiu. Wczoraj taką wiadomość podały w TV3 Fakty. To na sportowców wrocławskich jest, natomiast brakuje na drogi! Co jest do cholery ważniejsze?
~do "Sobieszowianina" 25-05-2007 9:15
Sprawa przebiegu Obwodnicy nie jest jeszcze do końca formalnie przyklepana przez Radę Miejską i stąd stanowisko Wydziału Geodezji . Opisywany wcześniej wariant przebiegu ma największe szanse na zatwierdzenie , gdyż jest znacznie krótszy (6,5 km ) i faktycznie upraszcza , odciążając centrum, drogę do Karpacza i Szklarskiej Poręby. Radny PS.Żadnych lodów nie kręcimy choć na upał by się przydały. Jeżeli przejdzie proponowany wariant obwodnicy to na pewno nie straci Pan na opóźnionej sprzedaży gruntu.Wybieramy najlepsze rozwiązanie nie kierując się zasadą kto na tym zyska , a kto straci.Więcej zaufania do ludzi , których wybieracie. Pozdrawiam !!!
~Do Radnego 25-05-2007 12:29
Czy można i gdzie ew.można zgłaszać swoje uwagi na temat przebiegu obwodnicy przez "nieużytki i tereny działakowe" jak Pan napisał ? My mieszkańcy ul.Okrężnej, i pewnie Skowronków też, jesteśmy przerażeni bliskością obwodnicy.Ona biegnie dokładnie przez środek nieużytków, między tymi ulicami.I trzeba się na coś zdecydować.Albo to ma być obwodnica dla turystów i mieszkańców – wówczas w tej imponujacej postaci jest przykładem "przerostu formy nad treścią",albo ma rzeczywiście zgarniać cały tranzyt z Wrocławia do granicy – wówczas przekreśla sens istnienia obydwu tych osiedli.Przecież to "rzut beretem" od naszych domów.Tego hałasu nie da się zatrzymać, ponieważ jego żródło będzie wysoko,jak oceniam na wysokości pietra naszych domów.Teraz słychać każde ostrzejsze hamowanie przy mostku,a jakiż tam teraz jest ruch! Z tych planów wynika,że projektanci skupili się tylko na obwodnicy i przeważają argumenty,że trasa lepsza,bo krótsza o 6,5 km, itp.Czy ktoś zastanowił się jak bardzo pogorszy się komunikacja z miastem z ul.Okrężnej a zwłaszcza tej jej części najbliższej miasta ? A skręt w Orzeszkowej i przekraczanie trzech pasów trasy,która niedaleko za zakrętem znowu jest wąska? Dla pieszych to też utrudnienie –teraz z miasta idą po prostu chodnikiem lewą stroną drogi , plany sugerują,że dwukrotnie będą musieli przekraczać tę trasę ( 4 pasy) zanim dojdą do Orzeszkowej.A przecież dzieci z osiedla wędrują tędy do szkoły nr 10. To wszystko trzeba jeszcze dopracować i zaprojektować tak, aby jak najmniej skomplikować życie mieszkańcom. No i czy plany przewidują jakąś zastępczą drogę na czas budowy bliższą niż przez wieś z wylotem za jednostką wojskową? Może trzeba przystosować do tego celu dawny "gościniec" tzn wyboistą drogę od mostku w kierunku Sudeckiej,ale z pominięciem wsi ? A może ktoś już to lepiej zaprojektował ? To co tu napisałam to nie jest utyskiwanie i chęć blokowania każdej inicjatywy,to są poważne obawy mieszkańców. Może Rada przed podjęciem decyzji rozważyłaby te głosy ? Pozdrawiam
~radny 25-05-2007 13:07
Sprawa przebiegu Obwodnicy na odcinku od Ul. Sudeckiej do ul. Mickiewicza jest praktycznie nie kwestionowana i wspólna dla wszystkich wariantów . Jest rzeczą oczywistą ,że trzeba będzie dopracować szczegóły i zaprojektować tak, aby jak najmniej skomplikować życie mieszkańcom. Swoje obawy i uwagi do projektowanego przebiegu Obwodnicy najlepiej składać na ręce Prezydenta Miasta lub w Referacie Urbanistyki UM lub Miejskim Zarządzie Dróg i Mostów.
~pat do Radnego 25-05-2007 18:15
Drogi Radny, ponawiam prośbę o DOKŁADNIEJSZY opis przebiegu obwodnicy!! (nie tylko moją, jak widać powyżej)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wandalizm czy profanacja?

W trosce o bezdomnych

Przed nami finał WOŚP

Latarnie wstydu

Orszak Trzech Króli

Sonda

Dzień nauki polskiej - kolejne święto państwowe. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
178
Tak
19%
Nie
75%
Nie wiem
6%