MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Lektury i nuda? Tak być nie musi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 9 czerwca 2009, 13:03
Aktualizacja: 13:04
Autor: Maxxtro
Fot. Maxxtro
Wczoraj w jeleniogórskim Empiku odbył się finał międzyszkolnego konkursu promującego czytelnictwo wśród najmłodszych. Zmagania zorganizowały nauczycielki ze SP nr 6: Katarzyna Kielan oraz Elżbieta Bilska, które zachęciły pozostałe jeleniogórskie szkoły do udziału w akcji. Całość koordynował Marcin Nowakowski – organizator wydarzeń kulturalnych w salonie.

Uczniowie jeleniogórskich szkół prezentowali na scenie Empiku swoje ulubione utwory z kanonu lektur szkolnych dla klas I-III. Dzieci musiały wykazać się znajomością treści wybranych przez siebie książek, umiejętnością dłuższego, swobodnego wypowiadania się na temat lektury i zdolnością zainteresowania innych swoją wypowiedzią. Niektóre z nich dodatkowo przygotowały ciekawe przebrania i scenki artystyczne, nawiązujące do omawianych lektur, które okazały się nadal godne zainteresowania ze strony najmłodszych czytelników.

W trakcie spotkania w Empiku dzieci, występujące na scenie, zaprezentowały znane i popularane od lat dzieła: „Dzieci z Bullerbyn”, „O psie, który jeździł koleją”, „Oto jest Kasia”, „Okulary”.

Pomysłowość i przygotowanie dzieci mile zaskoczyło jury, w skład którego weszły: Anna Papros (metodyczka) oraz dr Edyta Tuz-Jurecka (literaturoznawczyni, specjalistka od literatury dziecięco-młodzieżowej). Jury postanowiło więc przyznać pierwsze miejsce oraz wyróżnienia, rezygnując ze wskazywania zawodników, którzy zajęli II i III miejsce.

Zwyciężczynią konkursu finałowego została Aleksandra Firszt ze SP nr 11, a wyróżnienia otrzymały: Julia Węgrzyn i Basia Białogrecka ze SP nr 6 oraz Marta Szwolińska, reprezentująca SP nr 2. Pozostałym uczestnikom wręczono okolicznościowe dyplomy. Książkowe upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu, a organizatorki zachęcały do udziału w kolejnej edycji międzyszkolnego konkursu czytelniczego, który zostanie zorganizowany w przyszłym roku szkolnym.

Finał konkursu czytelniczego promującego zainteresowanie książkami wśród najmłodszych, to jedna z wielu inicjatyw jeleniogórskich nauczycieli, którzy od lat starają się zachęcać uczniów nie tylko do odwiedzania bibliotek i księgarń, ale przede wszystkim – aktywnego czytania, które pobudza wyobraźnię, wzbogaca zasób słów i wspomaga naukę poprawnego pisania.

Przecinek i kropka
Na polu propagowania czytelnictwa wśród najmłodszych Polaków godna zauważenia jest organizowana przez Empik i odbywająca się pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, akcja edukacyjna „Przecinek i kropka”, która odbywa się tylko w kilkunastu wybranych Empikach na terenie Polski. Jednym z tych miejsc jest Empik jeleniogórski, gdzie od ponad roku w cotygodniowych zajęciach warsztatowych dzieci poznają historię alfabetu, pisma i druku, a także proces powstawania książek. Animatorzy- Przewodnicy (w jeleniogórskim salonie funkcję tę pełnią: Kamil Reichel oraz Łukasz Tomczuk) opisują i przedstawiają uczestnikom różne rodzaje i typy książek, a nauka ma formę zabawy. Dzieci zachęcane są do aktywnego uczestnictwa w zajęciach poprzez różnego rodzaju rebusy, konkursy i zagadki, w których otrzymują nagrody – niespodzianki (odznaki dzielnego Czytelnika). Projektują także okładkę do książki. Na zakończenie warsztatów każde dziecko otrzymuje okolicznościowy dyplom oraz niezwykły prezent – książkę o ... książkach. W ubiegłym roku szkolnym w akcji Empiku wzięło udział 18000 uczniów z całej Polski, a w jeleniogórskim salonie wiedzę o książkach zgłębiło ponad 1000 najmłodszych czytelników.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Finał konkursu Uczę się bezpiecznie żyć

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~E.P. 9-06-2009 16:55
Duże brawa dla organizatorów promujących czytelnictwo a przede wszystkim dla dzieci. Tych nagrodzonych oraz tych biorących udział. Literatura polska jest tak piękna,że wygranym jest każdy, kto obcuje z książką na co dzień.Jeszcze raz gratuluje.Ma to sens!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Krakowska w budowie

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Maturalny maraton  

Czas na egzamin ósmoklasisty

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2054
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%