MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Lekcja patriotyzmu pod Szrenicą

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Wtorek, 4 maja 2010, 9:28
Aktualizacja: 9:29
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Najpierw Msza Święta za Ojczyznę w kościele parafialnym p.w. Bożego Ciała, potem uroczystości i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Poległych Żołnierzy na Skwerze Jana Pawła II. Tak wczoraj przebiegały obchody Święta Narodowego 3 Maja w Szklarskiej Porębie. Przyszli goście i mieszkańcy, dzieci, młodzież oraz seniorzy.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r., jest ona pierwszą w Europie i drugą na świecie, po konstytucji amerykańskiej. W tym roku przypada 219 rocznica jej uchwalenia. Władze miasta pod Szrenicą od kilku lat organizują obchody tego ważnego święta, na które zapraszają mieszkańców i przyjezdnych gości. Coraz częściej rodzice i dziadkowie przyprowadzają swoje dzieci oraz wnuczęta. Jest to dla nich prawdziwa lekcja patriotyzmu.

Przed uroczystą Mszą Św. w kościele parafialnym p.w. Bożego Ciała wystąpił miejscowy chór „Porębianie”, pod kierownictwem Stanisława Leszczawskiego. Następnie odbyło się wprowadzenie sztandarów i modlitwa w intencji naszej ojczyzny. W tym szczególnym dniu nie zapomniano o 96 ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem, która miała miejsce 10 kwietnia. Podczas obchodów narodowego święta w całej Polsce to tragiczne wydarzenie było w tle.

Druga część wczorajszej uroczystości miała miejsce na Skwerze Jana Pawła II, gdzie obecni byli burmistrz miasta, radni rady miejskiej na czele z przewodniczącym, radni powiatu, pracownicy magistratu oraz przedstawiciele Policji, służb miejskich, nadleśnictwa, Związku Kombatantów, lokalnych stowarzyszeń, Straży Pożarnej, placówek oświatowych, kulturalnych oraz służby zdrowia. Nie zabrakło też dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalistów i licealistów.

Do Szklarskiej Poręby przyjechali także mieszkańcy Piechowic oraz duszpasterz z Krakowa. Po wprowadzeniu sztandarów pod Pomnik Poległych Żołnierzy i wysłuchaniu hymnu, swoje okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz miasta pod Szrenicą. – Obchodzimy dzisiaj radosne święto, święto państwa i narodu, wspomnienie uchwalenia Konstytucji 3 maja – rozpoczął Arkadiusz Wichniak. Następnie przypomniał wszystkim zebranym o poświęceniu Polaków w walce o niepodległość.

Dzisiaj żyjemy w innych czasach, często zapominając o tamtych wydarzeniach. Święto 3 maja powinno jednoczyć Polaków, także tych żyjących w lokalnych społecznościach. Patriotyzm wywodzi się z obywatelskiego społeczeństwa, które ma wspólne korzenie i historię. – Wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać, trzeba ją stale zdobywać i tworzyć – przytoczył te słowa burmistrz, które wypowiedział Jan Paweł II. Z patriotycznymi melodiami w tle dało się odczuć, iż była to niezwykle podniosła uroczystość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Niewybuch w Złotoryi

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~z gor my syny 4-05-2010 11:25
Coz za ironia losu !! Skwer Jana Pawła II. 2-ga armia wojaska polskego, Konstytucja 3 Maja !!!! Historia lubi platac niezle figle !!! pzdr
~cytat 4-05-2010 14:12
http://www.sciaga.pl/tekst/81620-82-konstytucja_3_maja_targowica_wieszanie_biskupow_zdrajcow_i_insurekcja Fragment : "...Polscy biskupi katoliccy wraz z watykańskimi nuncjuszami i rosyjskimi ambasadorami doprowadzili do rozbiorów Polski. A dziś bezczelnie uważają się za obrońców Polski. Pilnują aby "ich zasługi dla Polski" nie były nigdzie upubliczniane i co raz mniej na szczęście im się to udaje. Mocno wybielają historię wciskając ludziom o rzekomych swych zasługach dla kraju i zbawiennej wręcz roli dla przetrwania polskości podczas rozbiorów. Na domiar wszystkiego Kościół chcąc zamaskować swój rzeczywisty stosunek do konstytucji, bezczelnie w dniu 3 maja ustanowił święto Maryi królowej Polski!..." Polecam przypomnienie sobie o tej ważnej karcie z historii Polski i o głównych winowajcach II jej rozbioru.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Przestrzega przed glifosatem

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Patrole w Kamiennej Górze

Festiwal Kolorów w Kamiennej Górze

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
314
Tak
48%
Nie
40%
Nie wiem
12%