MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 30 maja
im. Jana, Karola

Lekcja o prawach konsumenta

Wiadomości: Szklarska Poręba
Niedziela, 15 grudnia 2019, 9:04
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 grudnia 2019, 6:34
Autor: WAC
Fot. Starostwo Powiatowe
W Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. J. I. Sztaudyngera w Szklarskiej Porębie odbyły się lekcje edukacji konsumenckiej poprowadzone przez Powiatowego Rzecznika Konsumentów Michała Słomskiego.

Podczas zajęć lekcyjnych M. Słomski opowiadał uczniom o charakterze swojej działalności oraz posiadanych kompetencjach. Jako, że coraz częściej nie tylko młodzi ludzie dokonują zakupów w sieci rzecznik konsumentów przedstawił uczniom szkoły spod Szrenicy warunki formalne odstąpienia od umowy nabycia towaru poza siedzibą przedsiębiorcy lub na odległość bez podawania przyczyn. Poinformował również jakie są przesłanki uprawniające konsumenta do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy w przypadku nabycia towaru w siedzibie sprzedawcy oraz wskazał zasady składania reklamacji na podstawie przepisów o odpowiedzialności sprzedawcy za sprzedany towar (rękojmia za wady fizyczne) oraz na podstawie gwarancji.

Twoja reakcja na artykuł?

4
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Skwer Radiowej Trójki przetrwa?

Orientuj się z aGdzie.to

Pociągiem do Karpacza, ale także do Legnicy?

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~Ja 15-12-2019 12:35
Pierwsze Prawo Konsumenta: poniżaj sprzedającego, w końcu to ty jesteś panem
~Koko 15-12-2019 13:56
do: ~Ja (12:35)
Co ze brednie piszesz, od razu widać, że nigdy z prawem nie miałeś do czynienia. Prawda jest taka, że ilość spraw konsumenckich rośnie lawinowo w ostatnich 4 latach. Sprzedawcy najczęściej mają za nic artykuł m.in. 560 KC i inne. Co więcej nader często zdarzają się tacy pacjenci (Sprzedawcy), którzy w ogóle uważają, że prawo rękojmi nie przysługuje ! Otóż są w błędzie - niestety swoich racji najczęściej trzeba dochodzić przed sądem. W obiegu prawnym niech każdy sobie zakoduje jest roszczenie z tytułu gwarancji (świadczenie dobrowolne) oraz z tytułu rękojmi (z mocy ustawy). Te ostatnie jest najkorzystniejsze dla konsumenta bo tutaj sprzedający nie może nic ograniczyć ! Dlatego warto zgłaszać problemy z towarem w oparciu o rękojmię. W przypadku gwarancji, sprzedawca / producent świadczy ją dobrowolnie na swoich warunkach, a te najczęściej są niekorzystne dla konsumenta. Reasumując ilość spraw u rzeczników rośnie, a sprzedawcy za nic mają odpowiedzialność. Sam rzecznik nie może ukarać takiego nieuczciwego przedsiębiorcy, może tylko nałożyć karę za nie udzielenie odpowiedzi rzecznikowi. Dlatego niestety, aby utrzeć nosa cwaniakom trzeba iść z tym do sądu - trzeba się czasem też liczyć, że w pierwszej instancji wyrok może zapaść kompletnie oderwany od rzeczywistości i w takiej sytuacji trzeba się odwoływać do drugiej instancji, a to są koszty niestety. Niemniej jednak warto walczyć o swoje prawa, inaczej nieuczciwa hołota dalej będzie kreować sobie rynek. Dla jasności są też uczciwi przedsiębiorcy, ale nie jest ich zbyt wielu.
komentarz usunięty
~PAP 15-12-2019 16:03
odpowiedź na usunięty komentarz
Znowu zwiałeś z psychiatryka??
~No, tak 16-12-2019 11:28
do: ~Koko (13:56)
Reasumując, choć masz w 100% rację - klient ma kupić, wyłożyć pieniądze i oględnie mówiąc spadać. Dziś prawo konsumenta przypomina walkę z wiatrakami, silenie się, by dowieźć, że to kupujący jest tym idiotą, który kupił badziewie. Nawet Rzecznik Konsumenta czy PIH niczego nie wskórają. Przerabiałam osobiście.
~18 sqandal 15-12-2019 18:17
… pic na wode te niby prawa konsumenta. Jak kupisz bubel to wymienić go to już problem i lepiej nie stargać sobie nerwów . Szkoda czasu na walke ze sprzedawcami. > taka jest niestety prawda i nie wciskajcie tu kitu .
~Iks 30-12-2019 9:50
do: ~18 sqandal (18:17)
Jeśli lubisz być kopanym w tyłek i jęczeć, że "nie da się nic zrobić", to twój problem, ale może czasem spróbuj wysilić się i trochę powalczyć. Producenci i sprzedawcy rozzuchwalają się między innymi dzięki takim potulnym, którzy dają pieniądze na bubel i nic z tym nie robią.
~ 4-01-2020 9:05
nareszcie coś zaczną uczyć-pisanie pism urzędowych podstawa bo jak mi klienci zaznaczam młodzi nabazgrolą to strach czytać,a zasady wymowy dykcji,aparycji latają po tych ulicach bez celu .A mamy taką wspaniałą młodzież i piękną dlaczego ich pozbawiać tego retuszu na obywatela mamy czym się szczycić

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kurator zaskoczony  

Informacja wojewody w sprawie koronawirusa

Dzieci zostały w domach

Rozpoczęcie zajęć w kamiennogórskich szkołach

Urząd Marszałkowski przejmuje linię kolejową do Świeradowa Zdroju

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
845
Tak
27%
Nie
68%
Nie wiem
5%