MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Lekarz przez internet i e–recepty

Wiadomości: JELENIA GÓRA / KRAJ
Niedziela, 29 sierpnia 2010, 8:05
Aktualizacja: 8:06
Autor: (Gabi)
Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt, który umożliwiłby pacjentom umawianie się w publicznych przychodniach przez Internet. Dzięki takiemu systemowi udałoby się zahamować wypisywanie stosów dokumentacji medycznej i plagę fałszywych recept. Projekt ten jest częścią pakietu usług zdrowotnych, który we wrześniu trafi do Sejmu.

System informacji medycznej (SIM) umożliwić ma prowadzenie elektronicznej dokumentacji, wydawanie e-recept oraz wgląd w kartę pacjenta, a także elektroniczne rozliczenie usługodawców i płatników. Pacjent otrzyma elektroniczną kartę, w której zawarta będzie cała historia choroby. Zapisy on-line mają zapobiec także umawiania się w jednym terminie do kilku lekarzy specjalistów.

- W dużych miastach, w niektórych przychodniach pacjenci mają możliwość rejestracji on-line. Z tego, co się orientowaliśmy to jeśli pomysł wejdzie w życie, to pacjent będzie mógł się zarejestrować w przewidzianych wolnych godzinach. Problem będą miały osoby starsze, które nie korzystają z komputera – tak pomysł Ministerstwa Zdrowia skomentowała pani Gaworska z NZOZ „przychodnia Zabobrze”.

Wprowadzone mają być w niedługim czasie także e-recepty. Państwo mogłoby zaoszczędzić ponad miliard złotych. Zmniejszyłaby się papirologia. W tym roku w dwóch wielkopolskich powiatach mają wprowadzić e-recepty na próbę. Pierwszym krokiem ma być wypisywanie papierowych recept i ich internetowych odpowiedników. W momencie, kiedy już się to usprawni papierowe recepty mają zniknąć.

- Uważam, że e-recepty to bardzo dobry pomysł z kilku powodów. Po pierwsze farmaceuta nie musi rozszyfrowywać, co jest napisane na recepcie. Po drugie lekarz na kolejnej wizycie może sprawdzić, jakie i ile leków wykupił pacjent i odpowiednio pokierować leczeniem, a pacjent chodząc do różnych specjalistów nie będzie musiał opowiadać całej historii choroby, ponieważ lekarz wszystko będzie miał w komputerze, a pacjent w karcie - komentuje p. Gaworska.

Taki system działa już w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, USA.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nad Śnieżnymi Kotłami

Kandydaci PO

PiS zaprezentował kandydatów

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ość portalu 29-08-2010 9:01
Papirologia (łac. papyrus 'papirus', gr. pápyros) – nauka zajmująca się badaniem i odczytywaniem rękopisów (zwłaszcza greckich, rzadziej łacińskich, zwykle sporządzonych na papirusie). Zmniejszyłaby się zatem "nauka zajmująca się badaniam i odczytywaniem...".
Piipi Jelonkowa 29-08-2010 10:56
~Teściowa pyta: ..czy "kopertę" dla lekarza można również przesłac drogą elektoniczną ..
~Af. 29-08-2010 12:10
Mam wrażenie że niektórzy mają za dużo wolnego czasu! Zamiast szukać błędów w artykułach może lepiej samemu zacząć pisać? Zobaczymy czy krytykujący i wyłapywacze błędów są tacy nieomylni!
~wie39 29-08-2010 12:35
a jak lekarze będą brali łapówkę przez internet???no jak???
~skandal 29-08-2010 14:31
no tak o to chodzi, aby lekarz szpiegował, ile jego pacjent kupił leków i jakich, od tego zależą wycieczki na dominikanę, prawda?
___x 29-08-2010 22:00
według mnie bardzo dobry pomysł, chociaż może się nie podobać no ale jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim dogodził
~jg 29-08-2010 22:32
Nareszcie !! Dawno pytałem sie znajomych medyków : jak jest problem, oprócz niechęci czyli opornego czynnika ludzkiego ? I tak każdy ma laptopa z kartotekami pacjentów, net jest wszędzie to czas najwyższy. I wreszcie ministerstwo dojrzało jak jabłuszko jesienią.
~do Af. 30-08-2010 7:38
Swoje wrażenia zachowaj dla siebie, a nie rób sobie wstydu na ogólnodostępnym portalu - jeśli ktoś bierze się za pisanie, to niech to robi dobrze. Tak jak w twoim przypadku, masz miotłę i ktoś zlecił ci sprzątanie podwórka - zrób to dobrze a nie byle jak! No, do roboty!
~AGIK 30-08-2010 10:14
do wie 39-lekarze po prostu podadzą numer konta i po sprawie:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Drzymały do remontu

Traktorek ze zrzutki

Sympatyczny skrzat przed budynkiem POK

Lech Wałęsa w Świeradowie Zdroju

Radny chce upamiętnić synagogę

Sonda

Czy poprzez budżet obywatelski mieszkańcy powinni mieć coraz większy wpływ na miejskie inwestycje?

Oddanych
głosów
603
Tak
86%
Nie
9%
Nie mam zdania
4%