MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 12 sierpnia
im. Klary, Juliana

Leje jak z cebra: czy grozi powódź?

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Niedziela, 6 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Niedziela, 6 sierpnia 2006, 22:35
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
Deszcz, którego tak bardzo wszyscy oczekiwali po upalnych i suchych lipcowych tygodniach, spadł w nieoczekiwanej obfitości. Stany alarmowe i ostrzegawcze zostały przekroczone na niektórych rzekach.

Pada niemal bez przerwy od czwartkowego wieczoru, a w poniedziałek – według prognoz – opady będą jeszcze bardziej intensywne. Średnio w regionie spadło około 30 litrów wody na metr kwadratowy.

Przybrał poziom górskich potoków, co sprawiło wzrost poziomu wód najbardziej niebezpiecznych rzek w Jeleniej Górze i okolicach: stan ostrzegawczy został przekroczony na Łomnicy, alarmowy – na Kamiennej.

Jak dowiedzieliśmy się w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego na razie nie ma zagrożenia powodzią.
Ale pracownicy PCZK pamiętają sierpień z 2002 roku, kiedy po intensywnych opadach na początku miesiąca rzeki wylały, a woda z górskich potoków uszkodziła niektóre ujęcia wody.
– Na razie nie ma powodu do paniki – uspokaja centrum.

Tak intensywne opady mogą jednak spowodować lokalne podtopienia, zwłaszcza związane z niedrożnymi studzienkami burzowymi. – Nie mieliśmy jeszcze takich interwencji – powiedział nam w niedzielę wieczorem oficer dyżurny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze.

Po deszczowej trzydniówce na jakość wody narzekają niektórzy jej odbiorcy, zwłaszcza w tych częściach miasta, gdzie pochodzi ona z ujęć powierzchniowych. – Woda jest żółta i cuchnie żabami – skarży się pani Grażyna z ulicy Hofmanna. Jest tak zawsze, kiedy ostro przez kilka dni popada.

Deszczowy weekend popsuł humory turystom, ale poprawił właścicielom pubów, barów i restauracji. – Pogoda "barowa" to i u nas jest większa frekwencja – mówi właściciel jednego z pubów w Szklarskiej Porębie. Goście zrezygnowali ze spacerów po śliskich i niebezpiecznych szlakach w Karkonoszach. Wybrali suche i przytulne wnętrza lokali w podgórskich kurortach.

Pogorszyły się warunki do jazdy. Policja odnotowała kilka zdarzeń drogowych. Do najpoważniejszego, najpewniej z powodu śliskiej nawierzchni i nieostrożności kierowców, doszło w sobotę na drodze ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Zderzyły się tam dwa samochody: jeden na polskich, drugi na szwedzkich numerach rejestracyjnych. Został zablokowany jeden pas ruchu. Policjanci ustalają szczegółowe przyczyny zdarzenia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Stalowe rumaki w Karpaczu

Pamięci poległych

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~AAAAAAAA 6-08-2006 20:56
Mogło by juz przestać jak Rolnicy Maja żniwa robić zboże spalone przez susze trza kosić a tu Deszcz leje trzeci dzien juz pozdrawiam Rolników
~DON 6-08-2006 22:34
" ... stan ostrzegawczy został przekroczony na Łomnicy, a ostrzegawczy – na Kamiennej" potrzebna korekta
~TEJO 6-08-2006 22:36
dziękuję, poprawione
~zainteresowanyiznaturysceptyczny 6-08-2006 23:39
Wysuszona ziemia jest w stanie przyjąć sporą porcję opadów. Nie ma co panikować. Za dwa dni przestanie i będzie po temacie. A propos wywodu Pani Grażyny z Hofmanna. Woda wcale nie cuchnie żabami, to żaby cuchną brudną wodą ;)
~zainteresowanyinnąkwestią 6-08-2006 23:52
...i jeszcze jedno. Wysoki stan wody rozcieńczy błoto które po awarii na Perle Zachodu spływa obecnie do Pilchowic. Zwiększy to szanse na przeżycie temu co jeszcze pływa w zalewie.
~Wojtek 7-08-2006 8:35
W Piechowicach ogłosiłbym stan alarmowy, ale co ja tam wiem,,,,
~k-m 7-08-2006 9:39
a propos studzienek burzowych, świetne te nasze słuźby, my już kilka dni zgłaszamy w Cieplicach, że studzienki wody nie przyjmują i płynie ona ulicami ,a nasze służby radośnie kłamią ze zgłoszeń nie miały. Po co sobie gitare zawracać, przecież,my mieszkańcy to z nudów im zgłaszamy. Pozalewało piwnice, dzięki wam służbiści
~Dawid 7-08-2006 9:52
"kamienna" juz wylewa a tu jak dobrze wiem niec nie robia w tej sprawie. Mieszkam w domu koło tej rzeki i pierwszy raz od dobrych kilku lat widze tak wysoki stan wody!!!!!!!!!!
~pso 7-08-2006 11:07
Brawo Panie Kusiak... w wywiadzie na żywo na TVN24 bardzo mądrze Pan rozmawiał z redaktor Sylwią Lawendowską...i bardzo Pan elegancko wyglądał w tym kapturze... ja też bym taki chciała.
~SUL przez "U" 7-08-2006 11:29
Trzeba było nie wycinać bezmyślnie lasów.
~170B 7-08-2006 19:47
trzeba powiedzieć że PIS ma poparcie na górze bo ostatnio w sejmie modlił sie o deszcZ
~dawido 7-08-2006 20:54
Ja nie rozumiem problemu, nie padalo było źle, pada też jest źle, ludzie zdecydujcie sie na coś...
~smerfeta 7-08-2006 22:41
w tej chwili w cieplicach jest masakra... mieszkam na wolnosci "pod korona" i to co widze za oknem, to co sie z kamienna dzieje to jest straszne. godzine temu bylam na spacerku- caly cmentarz plywa, woda jest na poziomie mostu i caly czas sie podnosi... ja mieszkam co prawda na gorce ale piwnice sasiadow ciut nizej sa juz zalane... w dodatku mruga swisatlo wiec pewnie pradu zabraknie :/
~Szaman 8-08-2006 0:51
co wy gadacie ja mieszkam nad sama tama w cieplicach i widze na goraco co sie tu szykuje moi mili czas sie okopac i zamiast w łozkach spac w pontonach bo nie wyglada to rozowo
~Tomy M. 8-08-2006 3:52
Zapraszam tutaj www.powodz.prv.pl bierzące informacje i aktualne zdjęcia z Jeleniej Góry, Cieplic, Sobieszowa, Podgórzyna, Piechowic i okolic !!! Proszę również o informacje na temat powodzi : uszkodonych mostów, nieprzejezdnych dróg, zalewanych rejonach.
~jevka 8-08-2006 9:08
niedobrze.wybieramy sie do Szklarskiej Poręby...czy przez zagrożenie powodziowe nie zostaną wstrzymane pociągi z Jeleniej?
~wau 8-08-2006 10:44
Wtorek rano.Przyjechało kilka osób, roztawiło się na wale.Pracują bardzo wydajnie.Z prawej strony, z lewej strony i od góry. A woda już na łące dochodzi do wału.Pracują w deszczu cali przemoczeni walcząc z czasem. Woda coraz bliżej.Czy zdążą? Kosy ciężko wchodzą w mokrą trawę ale jest już ładnie.Malowanie trawy nie wchodzi w grę, to już przeszłość.Panowie można przyjechać już na wizytację wału przy ul.A Krzywoń nawet z tv.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Parking na... przejściu

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
692
Tak
38%
Nie
57%
Nie wiem
5%