MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Leje, ale powódź już nie grozi

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 29 października 2008, 11:16
Aktualizacja: 11:22
Autor: Angela
Wojsko monitoruje wezbrane wody Bobru w 2004 roku.
Fot. Kaziemierz Piotrowski
Zakończono prace podwyższania wału przeciwpowodziowego na ulicy Wiejskiej, których odbiór przewidziany jest na jutro. To oznacza, że mieszkańcy w końcu będą mogli spać spokojnie. Mimo ciągłych opadów deszczu ryzyka powodzi w regionie nie ma.

Wniosek o modernizację i podwyższenie wału przeciwpowodziowego na ulicy Wiejskiej Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze złożyło dwa lata temu. Stworzono projekt i przystąpiono do jego realizacji. Jutro o godzinie 11.00 nastąpi odbiór tych prac. Kwota, jaką wydano na tą inwestycję to ponad milion złotych.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem szybkości działania administratora czyli Dolnośląskiego Zarządu Melioracji Urządzeń Wodnych we Lwówku Śląskim oraz Urzędu Marszałkowskiego – mówi Włodzimierz Belta, naczelnik Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze. – Rzadko bywa, by w tak krótkim czasie udało się zakończyć tak dużą inwestycję.

Do niedawna przy większych opadach deszczu mieszkańcy ulicy Wiejskiej z niepokojem patrzyli na poziom wody na Bobrze, który równał się z wysokością wału. – W 2006 roku brakowało dosłownie 20 cm, by woda przelewała się przez wał, a w jednym miejscu woda sączyła się do tego stopnia, że było to widoczne gołym okiem – mówi Włodzimierz Belta. W związku z tym, że wał położony jest na samej górze ulicy Wiejskiej, bez wykonania tych prac mogłoby dojść do przerwania zapory i zalania całej ulicy.

W okolicy budynków o numerach 105 – 107, przy pętli autobusowej, na odcinku 650 metrów umocniono brzeg Bobru poprzez narzut kamienny i podniesiono koronę wału na około 50 cm. Ziemię na ten cel o wartości około 45 tysięcy złotych przekazał jeleniogórski magistrat.

Jak wynika z dzisiejszych analiz pracowników Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze, poziom wody na pozostałych rzekach jest obecnie stabilny. Na rzece Kamiennej o godzinie 8.00 rano woda sięgała 90 cm. Powodziowy stan wody natomiast zaczyna się od około 160 – 180 cm.
- Biorąc nawet pod uwagę fakt, że cały czas przybywa wody w rzekach, nie ma żadnego zagrożenia wystąpienia wody z koryta rzeki – mówi Włodzimierz Belta.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno na basenie

Dachowanie w Radomierzu

Synoptycy: jeszcze popada

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Jano 29-10-2008 12:23
Oby sie tylko nie pomylili bo jak zaleje to kto za to odpowie buahahahah
~romek 29-10-2008 17:40
i znowu zadam głupie pytanie - ciekawe kiedy kochany sąsiad zacznie chodzić po wale na spacery z pieskiem . On pierwszy , póżniej drugi i trzeci ..... a podobno spacery po wale przeciwpowodziowym są zabronione ? więc może jeszcze parę groszy wysupłać na stosowne tablice !
~p-a 29-10-2008 20:54
Ja bym nie był taki pewny tej roboty. Znajomy mi mówił, że prace wykonywała firma bez doświadczenia i robiąca je pierwszy raz w życiu. Niektóre elementy - te kosze wypełniane kamieniami sa zrobione bardzo źle i niefachowo oraz niezgodnie z normami. W czasie dużej wody może to popekać i dopiero będzie nieszczęście. Wszystko jest teraz zasypane kamieniem i nie widać fuszerki ale on (ten kolega) ma zdjęcia w razie czego. Oby się mylił.
~Zbychu ze śródmieśćia 29-10-2008 21:25
romek , postaw sobbie takie tablice pajacu w domu i na ogródku :) co masz do chodzenia po wałach ?? złe wspomnienia z dziecinstwa , ojciec cie zpychał do rzeki??
~_ojdiridirachciach___ 29-10-2008 22:34
Zbychu ...fajny tekst, ubawiło mnie to "spychanie do rzeki" ! ;) ...i oczywiście masz rację. Chodzenie po wałach może je dodatkowo zagęs...ć, co jest oczywiście pożądane :)
~romek 29-10-2008 22:41
masz rację Zbychu , niech sobie sąsiad chodzi , niech sobie crosowcy i quadowcy jeżdzą - przecież leje , ale powódź nam nie grozi ...
~Zbychu z przedmiescia 29-10-2008 23:26
Romek a co masz pajacu do crossowcow???ojciec ci wueski nie chcial kupic ??
~Tee 30-10-2008 2:38
A ja myślę, że Romkowi chodziło raczej o tego psa. Rozumiem, że sąsiad sam idzie na te wały bo chce je zagęścić, ale po co tam ciągnąć jeszcze na siłę to biedne zwierzę...
~romek 30-10-2008 13:50
dodatkowo zagęścić wały można np przez nasiusianie ! a do crossowców mam Zbychu / pajacu nie będę pisal bo obraziłbym być może Pinokia .../ że wał nie służy do jazdy o czy crossowcy oczywiście nie wiedzą , prawda ?
~Sabath 30-10-2008 22:22
na zapas lepiej wiedzieć że zaleje i przygotować się bo może się też zdarzyć co innego
~Tee 31-10-2008 6:21
A tak poważnie to Romek ma rację.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Nie ma rady na wandali?

Śmierć na żwirowni

W sierpniu zarejestruj jacht

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Porównaj ceny z Jelonką.com

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1037
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%