MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Leczenie niepełnosprawnych: powiało optymizmem?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 9 listopada 2017, 8:10
Aktualizacja: Piątek, 10 listopada 2017, 6:10
Autor: KSON
Fot. Użyczone/KSON
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych odbyło się 3 listopada spotkanie z zastępcą dyrektora Oddziału Dolnośląskiego NFZ we Wrocławiu Zbigniewem Hałatem. Tematem był sygnalizowany przez pacjentów utrudniony dostęp do niektórych usług medycznych kontraktowanych przez NFZ.

Dotyczy to zabiegów stomatologicznych w znieczuleniu ogólnym, chirurgii szczękowej i rehabilitacji dziennej. W wyniku tegorocznego kontraktowania NFZ podpisał umowę z jeleniogórską placówką leczącą osoby niepełnosprawne stomatologicznie w znieczuleniu ogólnym na wartość umożliwiającą przyjmowanie pacjentów maksymalnie do połowy listopada br. Do końca roku pacjenci będą musieli jeździć do placówek położonych w znacznej odległości od Jeleniej Góry w Oleśnicy i Wołowie.

Jeżeli nic się nie zmieni, taka sytuacja powtórzy się w latach następnych, bowiem umowy są podpisane do 2021 roku. Natomiast chirurgia szczękowa i dzienna rehabilitacja na terenie miasta Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego w ogóle nie została zakontraktowana. Pacjenci chcąc skorzystać z gabinetów muszą dotrzeć odpowiednio do Lwówka Śląskiego, Bolesławca i Gryfowa Śląskiego. To ogromny dyskomfort dla wielu niepełnosprawnych pacjentów, którzy najczęściej nie są w stanie pokonywać odległości do tych specjalistów.

W spotkaniu uczestniczył senator RP Krzysztof Mróz, który wskazywał na wadliwość obecnego systemu kontraktowania na obszar województwa zamiast na mniejsze skupiska ludności w tym pacjentów. Od przyszłego roku, mówił dyrektor Hałat, zmieni się sytuacja. - Uwzględniać będziemy potrzeby lokalnych środowisk, planujemy zwiększyć wartości umowy na świadczenia ogólnostomatologiczne w znieczuleniu ogólnym do stanu sprzed kontraktowania 2017. Na usługi chirurgii stomatologicznej i fizykoterapii domowej ogłosiliśmy konkurs. Czekamy na wyniki postępowań – wyjaśniał dyrektor.

Zbigniew Hałat - podobnie jak Dorota Gniewosz, kierownik jeleniogórskiej filii NFZ - podkreślał, że NFZ obowiązują szczegółowe procedury i przepisy, które nie zawsze pozwalają uwzględnić rzeczywiste potrzeby pacjentów. To one regulują zasady kontraktowania i finansowania. Dopóki nie zmieni się legislacja w tym zakresie, to mimo dobrej woli możliwości są ograniczone.

Jak wyjaśnili przedstawiciele NFZ, konkurs na rehabilitację ogólnoustrojową na oddziale dziennym został przeprowadzony prawidłowo. Teren całego regionu jeleniogórskiego został zabezpieczony na poprzednim poziomie. Do końca września była zawarta jedna umowa z podmiotem w Jeleniej Górze, a od października jedna umowa z podmiotem w Gryfowie Śląskim. Wartości umów się nie zmieniły. Problem jednak pozostaje. Oznacza to, że nadal około 300 pacjentów z miasta i okolic będzie zmuszonych do pokonywania około 70 km dziennie do Gryfowa Śląskiego przez okres 2 lub 3 tygodni każdy w czasie terapii na zabiegi rehabilitacji dziennej. Dyrektor Hałat obiecał, że jeszcze raz wnikliwie DOWNFZ przeanalizuje problem, mając na uwadze zapotrzebowanie środowiska osób niepełnosprawnych. Na zlikwidowanie tego problemu są potrzebne dodatkowe środki.

Poruszono też sprawę braku na naszym terenie specjalistów np. endokrynologów, neurologów dziecięcych, geriatrów, którzy koncentrują się we Wrocławiu. To także problem właściwej polityki i samorządów, które powinny stwarzać warunki dla lekarzy nie tylko tych specjalności, którzy chcieliby się wiązać z terenem ziemi jeleniogórskiej.

Obecny na spotkaniu Ryszard Czosnyka z KSON-u, członek Krajowej Rady Konsultacyjnej ds. osób niepełnosprawnych przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwrócił uwagę na dysproporcje w środkach przeznaczanych na opiekę medyczną według tzw. algorytmu na jednego mieszkańca na województwo dolnośląskie. Wynoszą one odpowiednio np. dla województwa opolskiego - 60 gr, mazowieckiego - 50 gr, a Dolnego Śląska…,tylko 30 gr. - To zaszłości z roku 2005 kiedy był wyliczany ten niekorzystny dla województwa dolnośląskiego algorytm - mówił dyrektor Hałat. - Też postulujemy o zmiany w tym zakresie. Algorytm nie uwzględnia także tzw. czasowej migracji związanej z ruchem turystycznym i przygranicznym – dodał.

W tej sprawie obecny na spotkaniu Społeczny Rzecznik Osób Niepełnosprawnych i pacjentów Ziemi jeleniogórskiej Stanisław Schubert zapowiedział wystąpienie do Parlamentarzystów i władz samorządowych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wakacje w Złotoryi

Remont hali sportowej

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~ciekawe 9-11-2017 8:31
"NFZ obowiązują szczegółowe procedury i przepisy, które nie zawsze pozwalają uwzględnić rzeczywiste potrzeby pacjentów. To one regulują zasady kontraktowania i finansowania. Dopóki nie zmieni się legislacja w tym zakresie, to mimo dobrej woli możliwości są ograniczone"...Panie Dyrektorze, nic tylko z całego serca życzę Panu, aby w niedługim czasie dołączył Pan wraz ze swoją rodziną do tych wszystkich, którzy teraz wiedzą, że będąc niepełnosprawnym w tym kraju człowiek się nie liczy, liczą się dobre zmiany i ciepłe stołki...ciekawe tylko, że akurat ci ludzie odpowiedzialni za fatalny stan rzeczy myślą, że będą żyli cały czas w zdrowi i do tego będą wieczni i nieśmiertelni? bajek się naoglądaliście, czy zdrowego rozumu wam brak?
~do ciekawe 9-11-2017 15:11
Ustalenia były jeszcze z 2005 roku. Czyli poprzednia dobra zmiana z PiS-u ustaliła dofinansowanie na następne 20 lat do przodu. No ładnie. Ręce opadają !!
~Niepełnosprawna 10-11-2017 3:13
Porozmawiali o bzdetach i czują satysfakcję. Chory NFZ i całą resztą.
~wydoiłzawiłazPO 10-11-2017 7:33
Na służbę zdrowia płacimy 7,5%+1,5% pracownik łącznie 9% z naszych podatków jest to olbrzymia kwota tylko niedorajdy i darmozjady nas okradają niepelnosprawnych na każdym kroku.Zasada Darwina stosowana.w kapitaliźmie polskim a szczególnie teraz przed.wyborami trzeba pokazać swoje twarze do kamerek.A gdzie zanikają koperty do parkowania aut dla nas niepelnosprawnych ruchowo!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Mobilizacja przed II turą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Mina na Zabobrzu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
13
Tak
54%
Nie
38%
Nie wiem
8%