MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 1 czerwca
im. Jakuba, Konrada

Łatwiejsza dotacja na wymianę pieca

Wiadomości: Region
Niedziela, 17 maja 2020, 11:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 maja 2020, 9:57
Autor: WAC
Fot. użyczone
Od wczoraj (16.05) obowiązują nowe zasady rządowego programu Czyste Powietrze, w ramach którego można pozyskać pieniądze na wymianę pieca i ocieplenie domu. Dotacje są przyznawane na prostszych zasadach, a czas rozpatrywania wniosków został skrócony.

Przyjazne dla beneficjentów nowości to między innymi uproszczenia w zasadach przyznawania dotacji oraz skrócony czas rozpatrywania wniosków – z 90 do 30 dni. Uproszczony został też wniosek o dotację. Inną nowością jest integracja z programem „Mój Prąd” – beneficjenci mają możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. Poziomy dotacji zostały powiązane z efektem ekologicznym, bonus będzie przyznawany za niskoemisyjność i odnawialność.

Ważną zmianą jest też możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych i nawet zakończonych. To oznacza, że będzie możliwe rozpoczęcie inwestycji do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, ale nie wcześniej niż od 15.05.2020 r. Zgodnie z nowymi zapisami, beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł. Na tym nie zakończą się zmiany w Czystym Powietrzu.

Aktualne ułatwienia i usprawnienia dotyczą naboru wniosków dla beneficjentów o dochodzie rocznym nieprzekraczającym kwoty 100 tys. zł. Nabór dla mieszkańców, których przeciętny miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza kwoty 1400 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 1960 zł w gospodarstwie jednoosobowym zostanie ogłoszony w innym terminie. Do jego uruchomienia niezbędne są zmiany prawne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.

Punkty Obsługi Klienta, prowadzone przez WFOŚiGW we Wrocławiu, działają: w stolicy Dolnego Śląska, Wałbrzychu, Jeleniej Górze i Legnicy – mówi Bartłomiej Wiązowski, wiceprezes WFOŚiGW we Wrocławiu. - Prowadzi je także 30 samorządów na terenie naszego regionu. Spodziewane jest ich poszerzenie o nowe gminy, a także o banki – dodaje.

Program "Czyste powietrze" cieszy się w naszym regionie sporym zainteresowaniem. Na dolnośląskim portalu beneficjenta zarejestrowało się około 13 tys. osób. Efekty obsługi programu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu to m.in.: suma dofinansowania o wartości ponad 114 mln zł i ponad 4,1 tys. wniosków po decyzji.

Twoja reakcja na artykuł?

7
37%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
5%
Nudzi
1
5%
Smuci
1
5%
Złości
7
37%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Skwer Radiowej Trójki przetrwa?

Kapitalna wiadomość ws. linii do Karpacza i Kowar!

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~JGC 17-05-2020 21:39
s..nie w banie z waszymi ułatwieniami. Tony papieru do przedstawienia, a biurokracja i nieudolność przebija wszystko, i po co ? Wydałem już 40tyś aby z łaską otrzymać może 2 tyś dofinansowania, pytanie tylko kiedy łaskawie ? Dzwonisz przez cały dzień i nikt nie odbiera. Jeśli w tym tygodniu nie będzie pieniędzy, to s..m na wasze dofinansowanie, wróce do "kopciucha" bo mam jeszcze pare kubików drewna do spalenia. Cholerna biurokracja !!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek koło Barcinka

Powiat dołączył do Partnerstwa Ducha Gór

Surowa postawa jeleniogórskiej Policji  

Będzie plaża przy Bobrze

Wyjątkowa Rowerowa Parada Retro

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
1031
Tak
27%
Nie
69%
Nie wiem
4%