MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Lato w mieście nie dla wszystkich

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 19 lipca 2013, 7:45
Aktualizacja: Sobota, 20 lipca 2013, 7:44
Autor: KSON
Fot. KSON, zdjęcie ilustracyjne
Rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych próbowali umieścić swoje pociechy w placówkach organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży na terenie Jeleniej Góry. Ale… urząd miasta nie zapewnił opiekunów tej grupie dzieci w akcji "Lato w mieście".

Na półkoloniach i zajęciach świetlicowych w domach kultury jest bogata oferta, jednak niestety warunkiem przyjęcia dziecka z niepełnosprawnością jest obecność rodzica w czasie zajęć, ponieważ urząd miasta nie zapewnił środków na opiekunów tej grupie dzieci w akcji "Lato w mieście".

W jednym z jeleniogórskich przedszkoli była deklaracja przyjęcia naszych podopiecznych - mówi Krystyna Sławińska, szefowa Stowarzyszenia Rodziców i Opiekunów Dzieci Niepełnosprawnych "Światełko", ale uzależniono ją od opłaty w wysokości około 300 zł miesięcznie za ośmiogodzinny pobyt dziecka.

- Rodzice naszych dzieci są oburzeni jak widać obowiązującymi w mieście podwójnymi standardami, oddzielnymi dla dzieci pełnosprawnych i zupełnie innymi dla dzieci z niepełnosprawnościami. Warto dodać, że to już kolejne lato, w którym urzędnikom ratuszowym zapomniało się o głoszonej zasadzie pełnej
integracji - mówi Pani Krystyna.

Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zwrócił się w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miejskiej Leszka Wrotniewskiego, który obiecał rozwiązać ten problem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Potrzebni wolontariusze

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Komentarze (26) Dodaj komentarz

~KamilaKajak 19-07-2013 9:55
Wakacje dzieci pełnosprawnych w Osiedlowym Domu Kultury za 2 tygodnie trzeba zapłacić 260zł skąd oburzenie ,że za cały m-c trzeba zapłacić 300zł
~7 19-07-2013 10:56
A gdzie dobroczynny PFRON
~zdziwiona 19-07-2013 14:46
zapomniano dodać, że Stowarzyszenie Światełko działa chyba w Szklarskiej Porębie? skoro to kolejny rok to gdzie jest KSON przed akcją wakacje i dlaczego nie działa "profilaktycznie" przed i dba o to by było dobrze a robi tylko zawsze zamieszanie już w trakcie wakacji? właśnie w ramach pełnej integracji miasto nie organizuje żadnej specjalnej oferty tylko dla dzieci z niepełnosprawności, bo od tego jest wsparcie PFRON i turnusy rehabilitacyjne, wszystkie oferty wypoczynku w mieście są dostosowane dla wszystkich dzieci a skoro te z niepełnosprawnością wymagają większej uwagi to gdzie są wolontariusze np. KSON. Przykro że KSON tylko wszystkich i za wszystko krytykuje i to publicznie zamiast współpracować dla wspólnego dobra i prawdziwej integracji.
~julia 19-07-2013 15:38
Wstyd i hańba dla miasta powinni przynajmniej jeśli już kosztów uniknąć się nie da obniżyć koszty dla dzieci niepełnosprawnych połowy . Szkoda dzieciaków na samym starcie są już dyskryminowane.
~do zdziwione 19-07-2013 15:58
najlepiej wysyłać dzieci niepełnosprawne tylko na turnusy rehabilitacyjne. Niech żyją tylko z rodziną daleko od rówieśników. Ci co nie mają takiego problemu nie rozumieją dlaczego integracja tych dzieci jest tak ważna. Izolacja czy getto. Co Pani wybiera? Ja dla swojego dziecka niepełnosprawnego nic z wymienionych. Trzeba działać by integrować, a nie tylko turnusy rehablilitacyjne i krytyka organizacji, które chcą coś zmienić!!!
~do 15:58 19-07-2013 17:37
Właśnie Państwo chcecie "getta" i jakiś specjalnych form wypoczynku dla dzieci z niepełnosprawnością. Co do organizacji która chce coś zmienić, kolejny raz pytam skoro problem jest rzekomo od lat, to czemu ta organizacja kolejny raz zaspała i dopiero podnosi larum w połowie wakacji? Proponuje zainteresować się czy ta broniąca niepełnosprawnych organizacja faktycznie jest taka bezinteresowna w swoim działaniu. W latach poprzednich, w podobny jak teraz sposób, na mieście wymuszono zatrudnienie dodatkowych opiekunów np. w ODK ZABOBRXZE. Może ktoś pokusi się i sprawdzi, kto otrzymywał wynagrodzenie za opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi, czy nie czasami "wolontariusze z KSON". Zacznijmy nazywać sprawy po imieniu i skończyć z tą DEMAGOGIĄ. Zdziwiona
~rodzice 19-07-2013 17:51
Jesteśmy rodzicami dziecka z niepełnosprawnością.Oburzeni jesteśmy krytyką działalności KSONU.Jest nieprawdą,że KSON nic nie robi aby integrować dzieci niepełnosprawne.To właśnie dzięki zaangażowaniu ludzi o wielkim sercu,działających charytatywnie moje dziecko i 16 innych brało udział w cyklu wycieczek "Dotyk Historii",mogły wyjechać i zwiedzić zamek "Książ" i ogród Botaniczny,integrować się przy ognisku w wiosce średniowiecznej.Dofinansowanie do turnusów rehabilitacyjnych przez PEFRON jest kompletnym niewypałem.Wczasy te nie maja nic z rehabilitacją i są droższe niż normalny wyjazd.Śledząc oferty w internecie,dla dzieci niepełnosprawnych, znależliśmy tylko jedną gdzie dziecko jedzie samo,koszt pobytu 7 dniowego to 1600zl.Nie krytykujmy tych co chcą coś robić,bo sami nic nie robimy.
~ 19-07-2013 19:02
jak zwykle jeden krytyczny rodzic któremu nic nie pasuje i artykuł ze nic mu nie daja za darmo bo ma dziecko niepełnosprawne. dzieci tzw pełnosprawne takze chodza do przedszkoli gdzie opłaty sa identyczne lub nawet wieksze, czyli około 300 zł lub wiecej w zaleznosci od ilosci godzin. ferie letnie kosztuja duzo wiecej. NIE ROZUMIEM oburzenia, uwazam ze dla dzieci niepełnosprawnych w dzisiejszych czasach robi sie duzo więcej niz dla tych pełnosprawnych. każda placówka nie przyjmie takiego dziecka to oczywiste bo skąd ma miec miasto na dodatkową kadre, jest specjalnie przygotowane w tym kierunku przedszkole, wspaniełe zreszta, sama mam w tym przedszkolu dziecko i podejscie do dzieci niepełnosprawnych jest znakomite. poza tym pracuja tak chyba najbardziej wykwalifikowani nauczyciele
~Teo 19-07-2013 22:50
Buhaha :-) wy ...! Zabierzcie sie do roboty, bo tylko pieniądze potraficie zlopac!!! Mało dostajecie? Atakujecie każdego a sami nie potraficie nic zdziałać! Prawda jest taka, ze nikt nie chce z wami współpracować, macie własne grono które wegetuje na naszych podatkach. Jestem ciekawa gdzie tym razem zasponsorowaliscie sobie wakacje za nasze pieniądze! Niepełnosprawnym dziecia jest naprawdę przykro patrzeć na wasza działalność. Bo każde wie, ze zostało oszukane! Niech pan wielmozny Sz. przestanie oszukiwać wszystkich! ........
~Marion 20-07-2013 10:54
PFRON drugi rok daje mi odmowę na dofinansowanie turnusu dla dziecka - bo nie mają środków.
~Aaaa 20-07-2013 10:56
Mojego dziecka nie chciano w żadnym Domu kultury na półkolonie. Lepiej się nie przyznawać że ma orzeczenie
~AnnaMaria 20-07-2013 11:02
A gdzie niby jest to jedno przedszkole? Dzieci z Zespołem Aspergera, ADHD, padaczką, cukrzycą są dyskryminowane. Do szkoły muszą chodzic gdzies bo taki jest obowiązek a jeśli chodzi o wakacje organizowane przez Domy Kultury, dziecka nie przyjmą. To chyba miasto daje pieniądze na zapewnienie kadry, ale dziecko niepełnosprawne przecież OBOWIĄZKU odpoczywania nie ma, więc po co im ten kłopot.To przykre ale każdy może się stać niepełnosprawny w dowolnym momencie i wtedy będziecie inaczej mówic.
~SiostraBrata 20-07-2013 11:09
KSON poruszył temat, bo jakoś żadna organizacja pozarządowa nie zainteresowała się problemem wakacji dla dzieci z niepełnosprawnościami. Ani TPD, ani Towarzystwo walki z kalectwem itp., nikt. A dlaczego w KSONIe czy gdziekolwiek tworzyć takie połkolonie, skoro już są. Tu nie chodzi o robienie getta. Tak samo jak dokoła trąbi się o szkołach i klasach integracyjnych. Tak samo powinny być naturalne połkolonie integracyjne.
~do zdziwiona 20-07-2013 11:32
Czy miasto przygotowując ofertę wakacji dla wszystkich dzieci zgłosiło się z prośbą o pomoc w zabezpieczeniu WOLONTARIUSZY - OPIEKUNÓW dla dzieci wymagających większej uwagi do organizacji i stowarzyszeń w Jeleniej Górze?.
~mmmmm 20-07-2013 11:41
Mój syn jeździ tylko ze mną na wakacje. Mam świadomość tego że z każdym rokiem daje mu to coraz mniej radości. Wiem że wolałby spędzać czas z rówieśnikami w miłej atmosferze. Niestety całoroczne wydatki na jego leczenie nie pozwalają na wykupienie jego pobytu na kolonii która wyraża chęć zaopiekowania się nim (zbyt duży koszt). Wiem że wszyscy musimy płacić za kolonie tak samo ale rehabilitacja, leki i wreszcie koszty lekarzy specjalistów często to uniemożliwiają. Nie ubolewam nad swoim losem tylko wyczulam ludzi na to że nasze koszty związane z niepełnosprawnością dziecka są z pewnością dużo wyższe niż przeciętnej rodziny.
~mm 20-07-2013 11:55
Kolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami to koszt rzedu 3800 zł. bez dojazdu. A półkolonie to 60-120 zł dla dziecka zdrowego zależy w którym ODK-u, tylko ze dziecka z niepełnosprawnością nie chcą przyjąć i to na wszelki wypadek żeby nie było problemu. To nie chodzi o ubolewanie ale wyjść i domagać się naszych praw. Naszych dzieci praw. 13 letnie dziecko ma w nosie matkę, chce z rówieśnikami spedzac czas a nie w samotności.
~pytek 20-07-2013 13:20
proszę nie mieszać ludziom w głowie, program "dotyk historii" sponsorował Bank Zachodni jakoś o tym tu nie napisano choć zamieszczono zdjęcia z Książa gdzie za jego pieniądze a nie kson pojechały dzieci, kson mało co robi za darmo w myśl hasła przewodniego Pana ..... zanim się schylę muszę wiedzieć za ile ;)
~pytonek 20-07-2013 13:51
To był projekt napisany przez pracowników KSONU a dlaczego nikt inny tego nie zrobił? Krytykować łatwo
~pytek 20-07-2013 17:39
nikt nie krytykuje, ale trzeba uczciwie sprawy przedstawiać a nie sugerować, ze to kson cokolwiek robi na rzecz innych z własnych środków i tyle, a przy okazji to kson ma pracowników ? ;)
~Światełkowa 20-07-2013 21:40
Dzięki KSONO-wi Światełko działa też poza terenem Szkl.Poręby.Realizuje wspólnie z Świetlica Terapeutyczną i KIS-em dwa projekty dla dzieci zagrożonych wykluczeniem Społecznym i z niepełnosprawnościami są to: Warsztaty Fotograficzne i Dziennikarskie,wyjazdy do ZAKŁADÓW PRACY"Huta Juli, Zorka,Papiernia,gdzie poznają technologię i historię tych zakładów.Pojadą do Sztolni Kowarskich,i będą uczestniczyły w wycieczkach pieszych.W te wakacje nie będą siedziały same w domu.Jak się chce to można wiele.
~ 20-07-2013 23:00
DOLNOŚLĄZAK. Nie wiem w jakich okolicznościach i kiedy niejaki Korzonek z magistratu ustanowiony został pełnomocnikiem prezydenta d/s niepełnosprawnych. Z tego co tu czytam wynika, że konkretnie ten urzędnik zawalił sprawę i wykazał się znakomitym brakiem dbałości i staranności w realizacji przedsięwzięcia. Przypisywać Korzonkowi intelektualnej niepełnosprawności raczej nie można. Opisywane w publikacji zdarzenie - to raczej drobny epizod w jego pracy. Powinniśmy jemu to po chrześcijańsku wybaczyć. Nawał pracy. Facet musi wybierać pomiędzy priorytetowa intrygą polityczną a niepełnosprawnymi. A może jakby nie było Korzonka - nie byłoby także problemów.
~~~ 21-07-2013 6:46
do poprzednika: po pierwsze-za organizację wypoczynku letniego dzieci i młodzieży odpowiada wydział oświaty, po drugie-miasto nie ma pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych
~ 21-07-2013 20:49
Ad.~ z 6:46. Na stronie internetowej Urzędu Miasta - określone są zadania wydziału dialogu społecznego. Po punkcie 18 akapit przed punktem 19 brzmi, cytuję: "Zadania pełnomocnika prezydenta d/s osób niepełnosprawnych". Wypada aby zainteresowani zrobili kserokopię - przed modyfikacją strony. Wszystkim jest wiadomo, że te zadania sam sobie Korzonek pisał i są one lipne. Tak jak działalność całego wydziału. A tak na marginesie; Czy w magistracie jest jakiś koordynator urzędniczych poczynań wydz.oświaty i niepełnosprawnego dialogu. DOLNOŚLĄZAK cdn.
~ 21-07-2013 20:57
Cd. z 20:49. Zresztą po co koordynacja. Wydział oświaty i dialogu świetnie współpracują ze sobą. Np. przy organizacji - przez wielebnych - 100-lecia harcerstwa /skautingu/ w "Żeromie". DOLNOŚLĄZAK.
~taksator 22-07-2013 10:28
Właściwie to ciągle te same hasła i sformułowania opluwające chyba jedną z najprężniejszych organizacji która działa dla niepełnosprawnych. Nawet jak się pozyskuje pieniądze z zewnątrz to trzeba mieć tzw. wkład własny. O co więc chodzi "pytkowi" opluwającemu na zmianę ze "zdziwioną" pożyteczne działania KSON-u?? Chyba tylko o to żeby zamieszać i zniechęcić innych do tej organizacji. To wystarczający powód żeby KSON zakończył swoje cierpliwe przyjmowanie razów i zażądał ujawnienia IP. Oni po prostu Wam szkodzą.
~kson 23-07-2013 9:56
Tak właśnie zrobimy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Świętowali z Złotoryi

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Rozbiórka „Kuźnicy”

Nowa rada sportu

Interwencja na Wiejskiej

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
941
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%