MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Latający zabójca

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 28 lipca 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Fot. www.naturelpixel.com
Po ukąszeniu osy kilka osób dziennie zgłasza się do jeleniogórskiego szpitala.

Po tragicznej śmierci aktorki Ewy Sałackiej, która zmarła po wstrząsie alergicznym wywołanym przez jad wspomnianego owada, wybuchła panika. Jak w większości przypadków, wynika z niewiedzy.

– Pacjenci, którzy do nas przychodzą, na przykład wieczorem, twierdzą, że zostali ugryzieni przez osę...rano – mówi ordynator oddziału pediatrycznego Anna Podlacha.
Prawda jest taka, że jeśli ktoś jest silnie uczulony na jad osy, reakcja jest natychmiastowa. W ekstremalnych przypadkach ugryziony człowiek nie ma właściwie żadnych szans na przeżycie. Umiera w ciągu kilku minut. Ważne jest, żeby wiedzieć, czy jest się rzeczywiście uczulonym.

– Można zrobić specjalne testy, a potem zastosować kurację odczulającą –informuje Anna Podlacha. – Trwa ona nawet kilka lat, ale może uratować życie.

Jeśli mamy pewność, że jad osy jest dla nas niezwykle niebezpieczny, możemy zaopatrzyć się w specjalne zastrzyki z adrenaliną. Jednak nie w każdej aptece są one dostępne. W przypadku ugryzienia osoby średnio uczulonej jad nie jest groźny, ale mogą pojawić się duszności, pokrzywka czy obrzęk.

Warto mieć przy sobie np. wygodny do zastosowania altacet w żelu lub zrobić okład z zimnej wody albo sody oczyszczonej. Objawy po użądleniu złośliwego owada mogą utrzymywać się nawet kilka dni.

Inwazja os dopiero czeka mieszkańców regionu. Najwięcej tych owadów pojawia się w sierpniu i we wrześniu. Dokuczliwe bywają także w ciepłych dniach października.

Ogłoszenia

Czytaj również

Na pomoc dzieciom krzywdzonym

Ostatnia prosta kandydatów

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ja 1 28-07-2006 19:33
ja tez mam uczulenie ale nie wiedziałem ze od tego umrzeć mozna
~rak71 28-07-2006 23:48
A Mnie wczoraj uje..ła w powiekę.Oko spuchło jak bym co najmniej strzał z piąchy pod oko dostał!
~zzx 29-07-2006 9:15
Sliczna jest ta osa.
~Kwiatek 29-07-2006 11:10
sciubi, jestes jakis niedorobiony!! Jak możesz urzywac wulgaryzmów na forum publicznym? Droga redakcjo, domagam sie usuniecia komentarzaściubiego w którym uzył tak niecenzuralnego słowa. To nawet Patol nie pisze tak niemiłych rzeczy!!
~zabawny 30-07-2006 23:44
A mnie kiedys ugryzla w jezyk jak jadlem bulke slodka. i strasznie spuchl ze nie moglem nic powiedziec przez caly dzien, na drugi dzien bylo troche lepiej ale dalej mialem wielki jezyk:)) pozdro:)))......dla osy. hehe

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wybory: Zwycięstwo PiS

Znów odmierza czas

Gala Senioraliów

Od jutra kolejny Lidl w Jeleniej Górze

Porozumienie z firmą Atmoterm  

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
580
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%