MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 9 sierpnia
im. Edyty, Romana

Lata dwudzieste, lata trzydzieste w Filharmonii Dolnośląskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 11 listopada 2010, 20:10
Aktualizacja: Piątek, 12 listopada 2010, 13:58
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czołowym motywem z filmu Janusza Rzeszowskiego rozpoczęła się koncertowa część wieczoru multimedialnego w Filharmonii Dolnośląskiej. Gwiazdą gali niepodległościowej była uznana śpiewaczka Grażyna Brodzińska, która zaśpiewała przy akompaniamencie świetnie dysponowanych filharmoników dolnośląskich. Zza fortepianu dyrygował Tomasz Chmiel.

W oficjalnej części publiczności kłaniali się wymieni przez prowadzącego goście: poseł Marcin Zawiła, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój (sponsor koncertu), wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak, przewodniczący rady miejskiej Hubert Papaj, starosta Jacek Włodyga, przewodniczący rady powiatu Zbigniew Jakiej, przewodnicząca komisji budżetu i finansów radna Zofia Czernow oraz przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki – Cezariusz Wiklik.

Jerzy Pokój w krótkim przemówieniu nawiązał do pojęcia niepodległości, za którą niegdyś trzeba było przelewać krew. Dodał, że niepodległość nie jest narodom dana: trzeba stać na jej straży i bronić w razie różnych zagrożeń. Przewodniczący sejmiku podkreślił także, że Dzień Niepodległości to wyzwanie do zgody narodowej.

Później zabrzmiała muzyka. Nie tylko w wykonaniu filharmoników, lecz także z taśm archiwalnych. Jak podkreślił Andrzej Więckowski, zamiarem było przywołanie klimatu najradośniejszych lat niepodległej Polski, kraju, w którym po przeszło stuletniej niewoli, naród cieszył się z wolności. Koncert otworzyła czołówka z filmu „Lata dwudzieste, lata trzydzieste”, nakręconego jeszcze w czasach PRL, a później – na ekranie przeplatały się zabawne scenki z przedwojennych filmów, między innymi, z Eugeniuszem Bodo i Jadwigą Smosarską.

Stanowiły one wstępy do poszczególnych utworów, bądź to wyśpiewanych perlistym głosem Grażyny Brudzińskiej, która korzystała z nagłośnienia, bądź też świetnie zagranych przez znakomitą dziś Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej. Zespół stawał się raz to rewiowym ensemble, raz to jazz bandem. Brzmiał świeżo, czysto i nad wyraz żywiołowo. Pośrednio dzięki opracowaniom dawnych przebojów przez Tomasza Chmiela, który dyrygował zza fortepianu. Koncert stał się swego rodzaju pokazem son et lumieres (dźwięku i światła) – jak przystało na klasyczną rewię międzywojnia: widownię raz po raz oświetlały szperacze, a muzycy na estradzie widoczni byli w nastrojowym półmroku.

Oklaskiwano największe przeboje międzywojnia, znane także z wielu późniejszych wykonań rozmaitych wokalistów. Wachlarz piosenek z muzyką Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Stefanii Górskiej, Izaaka Dunajewskiego, Hansa Borgmanna. Publiczność, która znała te wpisane w narodową tradycję muzyczną piosenki, podśpiewywała słowa niektórych z nich. Wysłuchano, między innymi: Ach jak przyjemnie, Na pierwszy znak, Zimny drań, Tango notturno, Miłość Ci wszystko wybaczy, Ta ostatnia niedziela, Umówiłem się z nią na dziewiątą, Ja się boję sama spać.

Szkoda jedynie, że wśród publiczności bardzo nieliczną grupę stanowili ludzie młodzi. Pewnie zaporową okazała się cena. Bilet wstępu na galę kosztował 70 złotych. Chętni mogli przy okazji nabyć płyty solistki.

Ogłoszenia

Czytaj również

"Świerzawa na deskach"

Śmierć na żwirowni

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~............ 12-11-2010 8:06
"goście: poseł Marcin Zawiła, przewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego Jerzy Pokój (sponsor koncertu), wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak, przewodniczący rady miejskiej Hubert Papaj, starosta Jacek Włodyga, przewodniczący rady powiatu Zbigniew Jakiej, przewodnicząca komisji budżetu i finansów radna Zofia Czernow oraz przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki – Cezariusz Wiklik." ----->>>CZY GOŚCIE ZAPŁACILI ZA SWOJE BILETY?...
~ 12-11-2010 8:13
"Bilet wstępu na galę kosztował 70 złotych. ";-)
~widzzz 12-11-2010 8:16
Papaj chyba w we wtorek stał pod kasą w filharmonii wiec placili
~mim 12-11-2010 8:30
I znowu jak co roku propagandowa impreza dla PO i sojuszników (nie tylko z Sojuszu Lewicy Demokratycznej) Taraz wiadomo, dlaczego partie rządzące wyznaczają termin wyborów samorządowych tuż po 11 listopada. Widomo ,kto będzie witał,przemawiał, poklepywał po plecach i sciskał rąsie. PRL wróciło na dobre do III RP.Św.pamięci M. Płażyński -jeden z trzech założycieli PO- przewraca się w grobie, A.Olechowski już dawno daleko od PO i tylko Tuska mi żal ,ża zszedł na manowce.
~............ 12-11-2010 8:56
do 12-11-2010 08:16 | ~widzzz | - No to pewnie kupił dla wszystkich z pierwszego rzędu...;-)
~Ute 12-11-2010 9:36
A na jakiej podstawie prawnej przedstawiciel publicznej instytucji zakazuje fotografowania osób publicznych, w miejscu publicznym, występujących w charakterze publicznym? Pan po prostu stchórzył, panie fotografie, albo jest pan dyspozycyjnym klakierem tych osób. Wizerunek osób publicznych w sytuacji jak powyżej, może być swobodnie rozpowszechniany. Jeśli ktoś uważa, że naruszono jego dobra osobiste, może wnieść wniosek z powództwa cywilnego do właściwego sądu powszechnego.Mam nadzieję,że wyborcy też nie wyrażą zgody na obecność tych osób w życiu publicznym - niech zajmą się one swoim życiem prywatnym i wtedy troszczą się o swoją prywatność.
~Gosc 12-11-2010 10:18
Co z Pana za reporter, ani jednego zdjecia nie zrobil Pan gwiazdy wieczoru!!!! Poszedl na latwizne buuuuuuu!!!!!! PS: Koncert byl prze piekny!!!!!
~u2 13-11-2010 11:38
Gdyby nie wielkość artystów ten koncert byłby nijaki nawet gdyby ważni goście byli jeszcze ważniejsi.Podzielam zdanie "Gościa" mało fotek gwiazd i mowy o nich.Równowaga zachwiana na rzecz podniesienia rangi wydarzenia.Jasne.
~Polak 14-11-2010 11:49
Głosujcie dalej na PO i Pana Pokoja - dotacje 1,5 bani dostał jak z bani...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Koncert organowy Františka Vaníčka

Projekt Laterna Futuri

Park Norweski – Park Kultury z Przystanią Twórczą

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
250
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
5%