MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Lasy pełne bomb

Wiadomości: Dolny Śląsk
Sobota, 23 lipca 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 22:34
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dawny radziecki poligon zostanie oczyszczony z groźnych niewypałów

Tysiące bomb zalega w przemkowskich lasach. Pozostałości po wojskach radzieckich stwarzają potężne zagrożenie dla okolicznych grzybiarzy i zbieraczy jagód.
– Musimy usuwać pozostałości po Rosjanach, bo przez to lasy są niebezpieczne – mówi Bogusław Stankiewicz, nadleśniczy z Przemkowa. – Ludzie chodzą na jagody. Na grzyby. Nie pomaga, że wieszamy tablice z zakazami wstępu – dodaje.

Żeby nie doszło do tragedii, do końca tego roku nadleśnictwo planuje rozminować 400 hektarów nafaszerowanych zardzewiałymi bombami lasów.
Do tej pory rozminowano prawie 1400 ha lasów przemkowskiego nadleśnictwa. Saperzy wyciągnęli z ziemi prawie 2 tysiące bomb lotniczych, prawie pół tysiąca rakiet ziemia-powietrze oraz ok. 30 tys. min i pocisków. Większość bomb i rakiet wypełniona jest betonem, ale ok. 20 proc. to prawdziwa broń, która może śmiertelnie eksplodować. – Są tu nawet bardzo nowoczesne, samouzbrajające się miny przeciwpiechotne wielkości jabłka – dodaje Stankiewicz.

Z planowanej przez nadleśnictwo akcji najbardziej cieszą się okoliczni mieszkańcy.
– Lubię chodzić po lesie, ale tylko blisko domu, bo dalej może być niebezpiecznie – mówi 22-letnia mieszkanka Wilkocina Joanna Bober. – Jednak wielu mieszkańców tych okolic, to ludzie bezrobotni. Wiadomo, że zapuszczają się daleko na poligon, gdzie zbierają grzyby. Miesiącami żyją z ich sprzedaży. Dobrze więc, że lasy będą oczyszczone z bomb i min – dodaje kobieta.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Byle do wiosny!

Kończy się referendum strajkowe

Kiedy ponownie otwarty zostanie plac zabaw przy SP nr 10?  

Wszyscy za strajkiem

Tajemnice Drogi Sudeckiej

Jeszcze o zarzutach dla prezesa DIOZ

Zderzenie toyoty z karetką pod szpitalem

Wiosna Biedronia sprawdza i zapowiada

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
395
Tak
60%
Jest dobrze, jak jest
14%
Nie
24%
Nie mam zdania
2%