MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Laserowy wykład na początek Święta Matki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 1 czerwca 2008, 8:09
Aktualizacja: 9:38
Autor: Ania
Fot. AGA
Mówi się, że w Polsce osiągnięcia nauki nie idą w parze z rozwojem gospodarki. Że tak nie jest udowodnił podczas wykładu w Pałacu Schaffgotschów profesor Sylwester Porowski, jeden z twórców niebieskiego lasera. Uważa, że dzięki nowym technologiom zyskuje nie tylko prywatny inwestor, ale i państwo.

Wielu miłośników nauki w sobotę wysłuchało wykładu fizyka na temat Nauka i rozwój gospodarczy w Polsce. Instytut Wysokich Ciśnień, w którym pracuje profesor działa obecnie w podwarszawskim Celestynowie. Zatrudnieni w nim naukowcy pracują m. in. nad fizyką półprzewodników, strukturami kwantowymi, nanomateriałami, biomateriałami oraz wysokociśnieniowymi metodami eksperymentalnymi.

Instytut prowadzi politykę patentową. Jego wynalazki są w 100 procentach jego własnością, a w przypadku wykorzystania patentu właściciel otrzymuje 50 procent zysków. W ten sposób instytut zapobiega „wyciekaniu” technologii.

Na powstanie niebieskiego lasera miało wpływ bardzo wiele czynników. Nie mniej jednak ogromne problemy wynikały z braku funduszy na prowadzenie badań. Początkowo tworzono wyłącznie kryształy z azotanu galu, co pozwoliło używanie go jako półprzewodnika

– W tej dziedzinie mamy wielkie możliwości chociaż Amerykanie i Japończycy wydali na badania nad niebieskim laserem ogromne pieniądze. W momencie, gdy instytut zdecydował się na wykorzystanie niebieskiego lasera, Japończycy zrobili ogromny krok do przodu, gdyż wyprodukowali błękitną diodę – opowiadał prof. Porowski.

Wykład był częścią sesji naukowej, która w sobotę otworzyła obchody Święta Matki organizowane przez komitet społeczny z parafii przy ul. PCK. Niestety, nie dojechał zapowiadany Krzysztof Zanussi z wykładem o monogamii. Niedzielny program imprezy jest bogaty.

Rozpocznie się uroczystą mszą w intencji matek, ojców i rodzin (godz. 12.30), a po niej, od godz. 14 do 22 organizatorzy zapraszają na wielki festyn z okazji XX-lecia Święta Matki, który odbędzie się na placu przy kościele. W programie przewidziano m.in. drużynowy turniej piłkarski (godz. 14-18), który poprowadzą: Włodzimierz Lubański, Jerzy Gorgoń i Marian Szeja, “Litanię do Najświętszej Panny w Bardzie Śląskim – prapremiera pod dyrekcją Stefana Strahla (godz. 15), koncert uwielbienia dla Matek – Leopold Twardowski (Poznań), piosenki sprzed lat w wykonaniu Piotra Szczepanika (godz. 16), majówkę z Leopoldem Twardowskim (godz. 19) oraz muzykę lekką, łatwą i przyjemną z refleksją – Leon Kołtowski (godz. 20-22).

Ogłoszenia

Czytaj również

II Integracyjna Spartakiada Milanos

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Ja 1-06-2008 8:54
Absolutnie nie odczytano wykładu o monogamii przez inną osobę. Przedstawiono natomiast materiał pt. "Magister Elegantiarum" /Mistrz Wytworności/, będący autoryzowanym wywiadem z wybitnym reżyserem.Dokonał tego Andrzej Bira - redaktor tekstu. Główne tematy tego wywiadu, to uniwersalne zadania sztuki filmnowej, pojęcie "duchowości" w filmie i przesłanie do młodzieży, jak znależć się we współczesnym świecie, by z jednej strony wieść życie godziwe, a z drugiej nie uchodzić za osobę "niedzisiejszą".Znalazła się tu też wypowiedź Mistrza, jako człowieka sukcesu, na temat kariery i szczęścia w dzisiejszych uwarunkowaniach.
zloty666 1-06-2008 9:32
Brawa dla Polskich Naukowców Wynalazców Niebieskiego lasera i dla Palantów, którzy tak skonstruowali prawo, że nie mogli oni sprzedać licencji na Niebieski Laser i zarobić na nim krocie. Wyprzedzili nas japońce i zgarniają całą kasę ! ! ! Typowo polskie myślenie . . . do d..y ! ! !
~TZE 1-06-2008 10:11
Jakoś dziwnie, już w kolejnej publikacji, dziennikarze z Jelonki, zapominają o drobnej informacji, że wykłady odbyły się w AULI POLITECHNIKI WROCŁAWSKIEJ w Zamiejscowyn Ośrodku Dydaktycznym w Jeleniej Górze. Przykro, że dziennikarze z Jelonki kolejny raz nie są precyzyjni w informacji. Pozdrawiam. <br><br> <i> Dla dziennikarzy Jelonki równie ważną informacją jest fakt, że to Pałac Schaffgotschów :-) </i>
~TZE 1-06-2008 17:53
re: Dla dziennikarzy Jelonki równie ważną informacją jest fakt, że to Pałac Schaffgotschów :-) Jednak precyzji zabrakło Panie i Panowie dziennikarze z Jelonki. Pałac Schaffgotschów nie wszystkim kojarzy się z Cieplicami i Jelenią Górą zwłaszcza, że w dobie internetu informacja jest dostepna w globalnej wiosce internetowej. Aula - SALA BALOWA jest przepiekna. Dobra Schaffgotschów to nie tylko Pałac w Cieplicach. Dziekuję, że informacja o ŚWIĘCIE MATKI jest na stronce Jelonki. Pozdrawiam.
~reflektor 2-06-2008 9:09
Jeżeli już mówimy o wykładach w Pałacu Schaffgotschów, to wedle sprawiedliwości i zwykłej grzeczności należałby wspomnieć, że pierwszy na sesji "naukowej" wygłosił wykład prof. H. Gradkowski - i to był jedyny wykład, który znakomicie wpisywał sie w temat Święta Matki. Świetnie, że prof. Porowski odpoczywając w górach znalazł czas, żeby podzielić się z nami rzeczywiście ciekawymi treściami, tylko nie mogę jakoś znaleźć wspólnego mianownika z głównym Świętem.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porządki przy cmentarzu

Wystawa świeżych grzybów – tylko na naszym portalu!

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Finał projektów

Strategia rozwoju

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1009
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%