MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Larwa zżera drzewa

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 11 maja 2006, 11:31
Autor: ryllit
Fot. rylit
Ponad 500 tysięcy kasztanowców rosnących w parkach i ogrodach w Jeleniej Górze i okolicach jest zagrożonych wyginięciem. W środę obchodzono Dzień Kasztanowca jako sygnał, że należy to piękne drzewo chronić przed szkodnikami.

Szrotówek kasztanowcowiaczek, niewielka ćma, jest częściowo sprawcą rzezi drzew. Jej larwy zżerają najbardziej delikatne części liści kasztanowców. Wskutek tego drzewa żółkną i obumierają.

Problem znany jest w wydziale ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze. Na zaszczepianie drzew przeznaczona jest spora suma pieniędzy. Jednak ochroną objęte są tylko drzewa rosnące na terenach komunalnych. Kasztanowce, które właśnie kwitną na posesjach prywatnych, często pozbawiane sa takiego zabezpieczenia.

Fundacja Nasza Ziemia i Clear Channer zaprasza do programu „Pomóżcie Kasztanowcom”. Szkodnika odpornego na wiele czynników atmosferycznych można zwalczyć wspólnymi siłami, biorąc czynny udział w programie „Pomóżmy kasztanowcom”.

Więcej informacji na temat akcji i o samym programie dowiemy się na stronie internetowej programu: http://www.pomozmykasztanowcom.pl/index.html

Ogłoszenia

Czytaj również

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Nie ma rady na wandali?

Chcesz wymienić piec? To informacja dla Ciebie!  

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~miłośnik władz miasta 11-05-2006 15:11
Jak zwykle w takich sytuacjach ekipa Józefa K. nic nie zrobi i przed maturami w przyszłym roku kwitły nie będą kasztany lecz może Szrotówek kasztanowcowiaczek mój Józku kochany.
~piterus 11-05-2006 18:25
Ale za to niedługo, bo już 5 listopada do boju wkroczy ekipa Roberta P. i wszystkie kasztanowce w Jeleniej Górze będa mogły odetchnąc z ulgą, tak będzie im dobrze w naszym mieście... ba nawet kasztanowce z ościannych powiatów będa chciały się do nas "przesadzić";)
~przyrodnik 12-05-2006 2:47
Obydwaj w/w to też niezłe "kasztany", ale już uodpornione i żadna zaraza ich nie rusza. Wrażliwi są jedynie nawzajem do siebie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wypadek na "trójce" w Kaczorowie

Śmierć na żwirowni

Rowerowa serpentyna

KD "odmrażają" kolejne połączenia

Remont Wojska Polskiego – jaka organizacja ruchu?

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
775
Tak
21%
Nie
74%
Nie wiem
5%