MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Łapówkarstwo na wymarciu?

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 15 grudnia 2011, 11:58
Autor: maciek.rylkiewicz
maciek.rylkiewicz
Fot. maciek.rylkiewicz
Czy łapówki, tak wszechobecne w czasie komunizmu, zniknęły z polskiej rzeczywistości wraz z odejściem starego systemu?

Z czym kojarzy się jeleniogórzanom biała koperta? Czy młodzi ludzie brzydzą się łapówkarstwem, a może biorą przykład z pokomunistycznych naleciałości systemowych? Jakie są kary za wręczenie „prezentów” w celu uzyskania korzyści i czym właściwie jest łapówka, dowiecie się w programie Agaty Galas „Głos Ulicy”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Kary za picie alkoholu w ciąży?  

Trwają porządki w Mysłakowicach

Znowu 49 województw?  

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~Zmiany ? 15-12-2011 13:57
H.Papaj i R.Bobkier nazywają to Prowizją :) przy kawie na przeciw ratusza.
~ 15-12-2011 17:22
Urzędnik nie może być sam na sam z petentem, bo inaczej jest bezbronny, jeśli ktoś go oskarży o coś. A na okoliczność próby wręczenia czegokolwiek musi spisać protokół z czynności na podstawie art. 67 KPA. Zasada pisemnego załatwiania spraw administracyjnych obejmuje ogół czynności dokonywanych przez organ i stronę postępowania administracyjnego na wszystkich jego etapach.
~lapowkarz 15-12-2011 20:19
jak wszyscy skorumpowani to trzeba lapowki dawac.poki wszystko w tym glupim kraju na glowie stoi to tak bedzie.
~mk 15-12-2011 22:16
Może warto zapytać o łapówki naszych policjantów, tych którzy dostali wyrok a później wrócili do służby. Maślak i reszta ekipy. W Polsce za łapówki się nie siedzi, co chwile jakaś nowa afera. Nie jest to tylko domena komunizmu, teraz łapówkarstwo przeniosło się na salony. Ryba psuje się od głowy, wystarczy spojrzeć na nasze podwórko. Jeleniogórska policja, nędzny samorząd jeleniogórski dla którego źródłem utrzymania jest urząd i praca za przysługi po znajomości. Warto też zastanowić się dlaczego wręczane są łapówki. Ludzie często dają łapówki bo jest to naturalny instynkt przetrwania. Nie dasz łapówki w szpitalu traktują cię jak szmatę, nie dasz łapówki policjantowi możesz stracić prawo jazdy lub zapłacić jeszcze większą kare, która pójdzie niewiadomo na co.
~urszula 15-12-2011 22:30
żyłam w okresie komuny i nigdy nie słyszałam w gronie znajomych, rodziny, w pracy, by ktoś komus dawał łapówka np. w służbie zdrowia, w urzędzie itp, a po 1989r to stała się jakaś norma nie tyle łapówki ile usługi bez rachunku u prawników, lekarzy, różnej maści fachowców od dużych i drobnych remontów
~Frank 16-12-2011 6:22
W koncu zobaczylem Edyte
~dobre ha ha 17-12-2011 7:33
łapówy to norma nie zniknęły tylko zostały zalegalizowane dzisiaj wszystko odbywa się oficjalnie nie smarujesz nie jedziesz zacznijcie budowę domu pozwolenia woda,gaz,prąd na każdym kroku źle pan wypełnił dokumenty,tak się nie da to będzie trwało 2 miesiące i na koniec ale znam kogoś kto to załatwi ten ktoś przeważnie ma legalną firmę i znajomości bierze od nas grubą kasę za to co potrafimy zrobic sami i idzie z tym do urzędów z tą małą różnicą że nie trafia na mur oporowy bo wokół sami kolesie i znajomki
~ 17-12-2011 17:25
to prawda
~ 17-12-2011 19:08
usługi bez rachunku u prawników, lekarzy, różnej maści fachowców od dużych i drobnych remontów; pozwolenia woda,gaz,prąd na każdym kroku źle pan wypełnił dokumenty,tak się nie da to będzie trwało 2 miesiące i na koniec ale znam kogoś kto to załatwi; a jak się chce zrobić w domu jakąś modernizację, to projekcik, chociaż wystarczyłby szkic, no ale trzeba projekcik, który drogo kosztuje, jak się chce postawić kibel w mieszkaniu, bo jest na korytarzu, jak się chce łazienkę w domu to też projekcik, chociaż dwudziesty pierwszy wiek i w każdym mieszkaniu powinna być łazienka, to trzeba pozwolenia od konserwatora zabytków, bo budynek stary, ale walący się, i kiedyś miał iść do rozbiórki, ale zrezygnowano z tej rozbiórki - czego chce taki dziad jak nie łapówki, jak tak gada do lokatora?
~ 17-12-2011 19:23
DOLNOSLĄZAK. Moją uwagę zwróciła przepytująca Agata. W jej pytaniach dominowało słowo "komuna" i odmienione zostalo przez wszystkie przypadki, sugerujac ze łapownictwo ma swój prolog w tej epoce. A to nie prawda. Za Nikodema Dyzmy kwitło łapownictwo. W okresie komuny dominowały wziątki /kawa,bomboniera, czekolada, kwiaty oraz pewexowskie alkohole, kryształy/. Ja preferowałem dobrze zakrapianą kolację z pokerem, w którym wygrany był z góry określony. Ale to wszystko pryszcz w porównaniu z tym jak rozkwitło łapownictwo za szycztowej formy Solidarności i w latach następnych.
~do dolnoslaz 17-12-2011 23:00
"Ja preferowałem dobrze zakrapianą kolację z pokerem, w którym wygrany był z góry określony." - brałeś takie łapówki?
~ 18-12-2011 16:11
ad.~ 23:00. PREFEROWAŁEM takie kolacje, podczas których grano w pokera. Czasami miałem tak nędzną kartę, że przegrywałem. Ale zdarzało się, że - pomimo mizernej karty, blefując wygrywałem. Przegranej lub wygranej w pokera nie należy kojarzyć z łapówkarstwem, gdyz - z prawnego punktu widzenia - te pojecia nie sa tożsame. Po dziś dzień uwielbiam tą grę. Szczególnie tzw. "hard poker" w wersji amerykańskiej. DOLNOŚLĄZAK.
rymcycymcy 19-12-2011 0:03
Dolnoślązak, jak rzadko, uchwycił ciekawostkę materiału gadanego ! :) ...rzeczywiście, jasnowłosa reporterka nigdy nie miała okazji poznania zarówno oblicza komunizmu jak i prawdziwego, współczesnego łapówkarstwa :) ...dlatego może pytać z taką fajną, szczerą naiwnością ...i z pełnym przekonaniem szukać dopasowanych do założonej tezy odpowiedzi :)
~ 19-12-2011 9:30
i tu się mylisz rymcymcymie
rymcycymcy 19-12-2011 21:39
09:30 | ~ | ...mylenie się jest rzeczą ludzką ! ...ale to chyba fajnie, że widzę w sympatycznej reporterce osobę młodą i uczciwą ? ;) PS: ..hmm ;)
~ 20-12-2011 10:04
szczególnie lekarze zmuszają pożądnych ludzi do dawania łapówek, bo przecież życie ludzkie jest wazniejsze niż złamanie prawa, czy zasad mo...lnych, oczywiście dla rodziny chorej osoby, dla wielu lekarzy kasa jest ważna!!!!
~123 23-02-2012 16:43
JAK SWIAT SWIATEM W ŁAPE TRZEBA DAC BY ZYŁO SIE LEPIEJ!!! JAK BEDZIE 1000 RZECZPOSPOLITA TO NADAL W ŁAPE TRZEBA BEDZIE DAC I TYLE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Czytelniczka: drogo i brudno

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Rzeźby dla Kowar

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
932
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%