MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Łamigłówka z Holokaustem w tle

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 20 października 2008, 21:42
Aktualizacja: Wtorek, 21 października 2008, 8:27
Autor: TEJO
Fot. TEJO
„Opowieści i pamięć” michałowickiej Cinemy oraz Teatru Acco, które zakończyły się dziś w trakcie kolejnego wieczoru Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, to spore wyzwanie dla widza. Sztuka ukazuje zbanalizowaną i ograną tematykę zagłady narodu żydowskiego w nowym świetle.

Trudno tu o przekazanie fabuły, bowiem w tradycyjnym pojęciu jej nie ma. Nie ma też intrygi, wątków, bohatera oraz innych wyznaczników tradycyjnego teatru. Jest za to potężna wymowa symboli wypisana gdzieś między wierszami odgrywanych sentencji.

Stoły i poukładane na nich krzesła. Te ostatnie dziwne – bo z wyciętymi nogami, przymocowanymi na sznurkach. Jeden z podstawowych przedmiotów towarzyszących człowiekowi przez całe życie, który właściwie nie spełnia swojej roli, bo usiąść na nim nie sposób. Wokół tych rekwizytów „bohaterowie” w to szalonej, to monotonnej pantomimie pokazują swoje emocje.

Do tego tło: „patefonowa” muzyka lat 30. i 40. przeplatana sefardyjską pieśnią i długim monologiem jednej z aktorek, która mówi to po angielsku, to po hebrajsku, to w jidysz.

W wyłowionych strzępkach zdań są słowa klucze: Auschwitz, Treblinka, obóz koncentracyjny. I cały historyczny kontekst tej „opowieści”, która – przez mur niezrozumienia – nie do wszystkich odbiorców dochodzi. Może właśnie to jest istota, że największe w dziejach męczeństwo swojego narodu rozumieją sami Żydzi?

Są też i kaci. Niemiec, który pojawia się na scenie, potrzebuje jednak tłumacza, którego wcześniej – kiedy o swoim życiu opowiadała Żydówka, nie było. – Niemcy są świetnie zorganizowanym narodem specjalistów – pada ze sceny. – Kiedy idę do piekarni, ufam piekarzowi, nie muszę iść w pole i patrzeć jak rośnie zboże – słyszą widzowie. A potem zapowiedź rewii. – Będzie muzyka, a wiecie, że najpiękniejszą muzykę skomponowali Żydzi? – pyta Niemiec.

Rewia w niczym nie przypomina varietes z kankanem. Spowolniony „taniec” pań z krzesłami, tym razem już kompletnymi, w rytm mieszanych przebojów międzywojnia i religijnych pieśni, dopełnia całości.

Po Teatrze Cinema z Michałowic można się było spodziewać czegoś niezwykłego. W „Opowieściach i pamięci” ta niezwykłość jest usprawiedliwiona zamiarem pokazania dziejowego szaleństwa II Wojny Światowej w nowym kontekście nie przekazując historii pod postacią gotowych formułek. To jednocześnie zaproszenie widza do własnej refleksji i pewnej łamigłówki: poszukiwań prawdy, której – jak wiele na to wskazuje – współczesność wciąż nie pojmuje i wielokrotnie dąży do „powtórki” z historii.

Sztuka powstała na podstawie scenariusza Moni Josef i Zbigniewa Szumskiego, który też przedstawienie wyreżyserował.

Ogłoszenia

Czytaj również

Czytelniczka: drogo i brudno

I love Nielestno

Wybrano I zastępcę komendanta policji

Komentarze (25) Dodaj komentarz

piipi 20-10-2008 22:47
..grzechy historii,ktore teraz "rozpatruje" teatr - "sad karny". Tak !!.~Powiedziec prawde o historii,bo prawda jest w pamieci..
~Sabath 20-10-2008 22:50
trudne to były czasy
~ 21-10-2008 8:15
piipi, bredzisz coraz bardziej...
~x 21-10-2008 10:51
Byłem,zgrany temat,nuuuuuuuuuda.
~pppp 21-10-2008 10:55
Jak nie holokaust to antysemityzm grają w teatrze! Może już wystarczy!
piipi 21-10-2008 11:49
..do - [~postu z godz.08:15..]...Bredze ?.~Musze Ciebie teraz uswiadomic ..~PRAWDA jest,ze Polacy zabijali Zydow !.~PRAWDA jest,ze grabili ich majatek !.~PRAWDA jest,ze deportowali ich z kraju,ktory byl ich Ojczyzna ~PRAWDA jest,ze antysemityzm w Polsce nadal istnieje !. ~Do uzupelnienia Twojej wiedzy..polecam ksiazke J.Gross "Strach".
~aristo 21-10-2008 12:27
piipi style: ...Bredze ?.~Musze Ciebie teraz uswiadomic ..~PRAWDA jest,ze chyba wszystkie narody zabijały inne narody !.~PRAWDA jest,ze grabili ich majatki !.~PRAWDA jest, ze deportowali ich ze swych krajów, które traktowali jako swe ojczyzny ~PRAWDA jest, że oprócz antysemityzmu w różnych krajach nadal istnieje jeszcze faszyzm !. ~Do uzupelnienia Twojej wiedzy..nie polecam wyłącznie fabularyzowanych historii z takich książek J.Grossa, jak "Strach", ale niezależne publikacje historyczne różnych autorów. Natomiast ciągłe wracanie do tematu jednego narodu i jego wyłącznie krzywd wprowadza już raczej irytację, niż współczucie.
~ppppp 21-10-2008 12:32
Jak się czyta takie komentarze to strach być Polakiem!
~x do piipi 21-10-2008 14:12
A ja jestem dumny z tego że jestem POLAKIEM,I NIE ZMIENIĄ TEGO ŻADNE KSIĄŻKI TYPU :SĄSIEDZI:Aristo cieszę się że tak myślisz.Wystarczy już posypywania głowy popiołem.Pipiii jedż do Jerozolimy a przekonasz się jaka nacja uratowała najwięcej żydów.Wystarczy pójść do muzeum holokaustu.Nie mamy się czego wstydzić.
piipi 21-10-2008 14:12
..do - [~Aristo..]...skup sie na temacie,bo teraz "rozmawiamy" o ludziach pochodzenia zydowskiego,ktorzy zostali skrzywdzeni przez Polakow. ~PRAWDA..jest to,ze ..ON jest Czlowiekiem.
piipi 21-10-2008 15:01
..do - [~Aristo..]...Pamietaj,ze ksiazka J.T.Grossa "Strach" jest skierowana nade wszystko przeciw kosciolowi..KATOLICKIEMU,ktorego ostoja byl zawsze lud,...takze z Kielc i Jedwabna.
piipi 21-10-2008 15:10
..tego tematu nie wolno przemilczec,bo ..PRAWDA jest w pamieci !.
piipi 21-10-2008 15:31
..do - [~postu z godz.14:12..]..wiem,ze oni zostali rowniez przez innych skrzywdzeni.~Jestem rowniez dumna z mojego pochodzenia - jestem Polka.Wiesz,..mam bardzo mile wspomnienia o NAJuczciwszym czlowieku, Czlowieku pochodzenia zydowskiego.~Mieszkal w Krakowie.Byl rowniez wiezniem obozu w Dachau.~Pan Goldmann zostal CZLOWIEKIEM uczciwym i bez nienawisci.
piipi 21-10-2008 16:05
..tego tematu nie wolno przemilczec,bo ..PRAWDA jest w pamieci !.
piipi 21-10-2008 21:10
..do - [~Aristo..]..Napisz,czy znasz przyklad okrutnego mordowania Polakow przez ludzi pochodzenia zydowskiego ?.
~ 21-10-2008 21:14
Do Piipi: Wrzuć w wyszukiwarkę google nazwę Deir Jassin - i poczytaj sobie tego co tam znajdziesz. Wytłumacz mi też co oznacza wyrażenie "goj" i jaki ma wydźwięk - wg Żydów jest ono pogardliwe czy ma dla nich znaczenie pozytywne. Dlaczego najmłodsza córka Tewjego w filmie "Skrzypek na dachu" nie mogła wyjść za mąż za "goja" - ojciec nie dał jej błogosławieństwa, zgadnij z jakiego powodu? Nie jestem antysemitką. Mój ojciec jak wiele innych Polaków pomagał ż...om w czasie wojny. W Polsce za to groziła śmierć.
~aristo 21-10-2008 23:09
piipi mam do powiedzenia tylko tyle: SZOWINIZM (franc. chauvinisme) – wyolbrzymione, bezkrytyczne i niezreflektowane uczucie przywiązania i podziwu dla ( jak się okazuje niekoniecznie) własnego kraju, grupy etnicznej lub społecznej i/albo przywódcy oraz wyolbrzymiania ich zalet, a pomniejszania lub negowania ich wad, idące zazwyczaj w parze z równie przesadnym i nieuzasadnionym deprecjonowaniem innych krajów, narodowości i osób oraz uznawaniem prawa do ich ujarzmiania; z tego powodu sz. bywa często definiowany jako „samoobronna wrogość”, ukrywająca immanentną niezdolność danego podmiotu do wchodzenia w równoprawne i oparte na wzajemnym poszanowaniu stosunki z innymi.
~nareszcie 21-10-2008 23:58
Decydenci w NKWD i UB to byli Żydzi, np Luna Brystigierowa, Berman, Światło (przybrał polskie nazwisko), Różański i inni zamordowali setki polskich patriotów.
piipi 22-10-2008 1:12
..do - [~postu z godz.21:14..]..~Wiem ..dlaczego.~Goja jest potomkiem duchow nieczystych,ktory zwiodl Ewe","Chrzescijanie sa nieczysci,bo spozywaja nieczyste rzeczy i nie sa obrzezani".itp..wiele zapiskow z tej fundamentalnej ksiegi wspolczesnie nie znajduje zastosowania,ale czy nie fajnie wpoic sobie pewne wartosci ?.~Nazista ze swojej "biblii" rowniez wyciaga wskazowki na przyszlosc. ~Wierze w Boga,...ale "ide" do ludzi innego wyznania..bez religii i moze dlatego ich rozumiem.~Czlowieka !.
piipi 22-10-2008 1:32
..do - [~Aristo..]..~Kochasz ta jedyna,ta Twoja..ta jedyna dziewczyne !. ~Religia ma rowniez te same "prawa" milosci ..~"Kocha" tylko swoich wyznawcow.
~do piipi 22-10-2008 9:50
Piipi, ja nie piszę o twoim bredzeniu w kontekście treści (bo ciężko zrozumieć o co ci dokładnie chodzi) tylko o właśnie o STYLU w jakim próbujesz cokolwiek przekazać! Naucz się stosować znaki interpunkcyjne we właściwych miejscach, zastanów się pięć razy co chcesz przekazać, potem znów się zastanów i dopiero pisz! Co w twoich postach ma oznaczać znaczek tyldy (~)? Chwiejność umysłu?
piipi 22-10-2008 11:08
..do - [~postu z godz.09:50..]..zrozumialam.Napisze krotko. Wyobrazam sobie,ze Nasz Hava Nagila jest moim mezem !.Czy jest to mozliwe ?.Czy dzieli nas przepasc....religia. Zapoznalam fajnych ludzi i nawet mnie do siebie zaprosili.~Baptisci tez *Piipi nie chca..
piipi 22-10-2008 11:17
~C.D..to sa tz."piipowe" - "ozdobki-klejnotki".~Lubie "ozabiac" zycie, a takze slowo drukowane.~PA.*piipi.
~ 22-10-2008 15:05
To może zmień lekarza...
~HAVA ...do niezadowolonych 24-10-2008 23:27
Ludzie , w wiekszosci katolicy , wierzacy w Jezusa Chystusa -Zyda- co jest z wami ? Czy wy jestescie otumanieni "slusznym" antysemickim Radyjem ? Ludzie opamietajcie sie . Zakopcie toporki wojenne i zapalcie fajke pokoju . Tak , jestem Zydem ale XXI wieku . Szanuje swoj narod , pochodzenie i historie . Szanujcie swoja rowniez . Nie wlewajcie oliwy do ognia . Szanujcie sie , to nie boli , jest zgodne z naukami waszego kosciola i slowami Karola Wojtyly -" otworzcie drzwi Chystusowi " . Nie wyzywajcie Zydow za to , ze sa Zydami . Nauczcie sie wybaczac , tak jak wasz Papiez czynil byl . Pozdrowienia doa Piipi . Hava Nagila

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

Trwają porządki w Mysłakowicach

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
926
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%