MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Łamanie barier

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2007, 6:53
Autor: Angela
Fot. Angela
Wbrew własnym słabościom i ograniczeniom niepełnosprawni „podbijają” Europę.

Już po raz dziewiąty Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze zorganizował wyjazd dla niepełnosprawnych. To dowód, że można przełamać własne słabości i żyć jak normalni ludzie. W tym roku niepełnosprawni zwiedzą Wenecję, Rzym, Watykan, Monte Casino, Pompeje, Capri, San Giovanni Rotondo, Rimini, San Marino i Florencję.

Dwunastodniowy turnus rehabilitacyjny połączony jest z wycieczką.
– Eskapada różni się od zwykłej rehabilitacji, ponieważ jest czymś więcej, czymś co mobilizuje osoby niepełnosprawne do podejmowania nowych wyzwań i dlatego jest ona taka istotna dla każdego z nas – powiedział Leszek Karbowski, prezes zarządu Oddziału Terenowego TWK w Jeleniej Górze.

Udział osób niepełnosprawnych o różnym stopniu dysfunkcji organizmu we wspólnej wycieczce ma ogromny wpływ na podnoszenie ich wiary w siebie każdego z uczestników, a co za tym idzie sprawniejszego funkcjonowania tych osób w codziennym życiu.

– Turystyka podnosi sprawność fizyczną do poziomu gwarantującego samodzielność życiową, pomaga przy pokonywaniu bólów, urazów i niewiary we własne siły – wymienia Leszek Karbowski. – Dodatkowo rozwija osobowość tych ludzi przez zmianę środowiska, rytmu życia. Łączy pożyteczne z przyjemnym, bo uczestnicy eskapad poznają najciekawsze miejsca Europy.

Jak podkreśla Leszek Karbowski dzięki tej wycieczce uczestnicy pozbędą się przynajmniej części stresów jakie niesie im codzienne życie.
– Po niektórych uczestnikach nie widać, że są niepełnosprawni. W życiu muszą radzić sobie jak sprawni w pełni. Jest to trudne zadanie i jednocześnie bardzo stresujące. Te dwanaście dni jest dla nich co roku pewnego rodzaju odskocznią od tych problemów – dodaje L. Karbowski.

Wyjazd jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu PFRON, PPH ”PROINVAL”, Przedsiębiorstwu Simet, WTZ przy PTWK oraz OT PTWK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont tarasu Karczmy Sądowej

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

WOŚP prowadzi nabór wolontariuszy  

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Docia 6-09-2007 14:02
Zawsze podziwiałam ludzi niepełnosprawnych. Niestety niektórzy pełnosparwni nie ułatwiają im życia. Czasami jestem świadkiem sytuacji, kiedy w kierunku ludzi chorych padają niemiłe słowa, drwiące uśmiechy i komentarze. I tak wczoraj na Podwalu piękna dziewczyna w głos śmiała sie z niepełnosprawnej pani... nawet tego nie próbowała ukrywać, bo jeszcze pare razy oglądała się za nią i cos komentowała ze swoimi równie mądrymi koleżankami. Smutne , ale prawdziwe...
~przyjaciel 6-09-2007 17:18
Cieszę się, że w naszej szarej rzeczywistości istnieją ludzie, którzy prawdziwie patrzą na świat. Życzę powodzenia i wspanialej podróży. Do "Doci" Może niedlugo doczekamy się ludzi, którzy nie będą dziwić się na widok osób niepelnosprawnych, tymbardziej, że wreszcie doczekaliśmy się w Jeleniej Gorze przedszkola integraczjnego i juz od najmlodszych lat dzieci beda uczyc si tolerancji. GRATULUJE pomyslu wspolnej podrozy.
~J27 6-09-2007 20:45
A czy wypada żeby na wycieczki zagraniczne rok rocznie jechały te same osoby niepełnosprawne.Czy to jest ludzkie, kiedy takich ludzi jest tysiące?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Studium na początek

Cecylia Woźniak skończyła 100 lat!

Droga pod Reglami

VII Dolnośląski Kongres Samorządowy

Radni KO przeciw kupcom?

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
977
Tak
65%
Nie
28%
Nie wiem
7%