MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Łamanie barier

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 6 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 6 września 2007, 6:53
Autor: Angela
Fot. Angela
Wbrew własnym słabościom i ograniczeniom niepełnosprawni „podbijają” Europę.

Już po raz dziewiąty Oddział Terenowy Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem w Jeleniej Górze zorganizował wyjazd dla niepełnosprawnych. To dowód, że można przełamać własne słabości i żyć jak normalni ludzie. W tym roku niepełnosprawni zwiedzą Wenecję, Rzym, Watykan, Monte Casino, Pompeje, Capri, San Giovanni Rotondo, Rimini, San Marino i Florencję.

Dwunastodniowy turnus rehabilitacyjny połączony jest z wycieczką.
– Eskapada różni się od zwykłej rehabilitacji, ponieważ jest czymś więcej, czymś co mobilizuje osoby niepełnosprawne do podejmowania nowych wyzwań i dlatego jest ona taka istotna dla każdego z nas – powiedział Leszek Karbowski, prezes zarządu Oddziału Terenowego TWK w Jeleniej Górze.

Udział osób niepełnosprawnych o różnym stopniu dysfunkcji organizmu we wspólnej wycieczce ma ogromny wpływ na podnoszenie ich wiary w siebie każdego z uczestników, a co za tym idzie sprawniejszego funkcjonowania tych osób w codziennym życiu.

– Turystyka podnosi sprawność fizyczną do poziomu gwarantującego samodzielność życiową, pomaga przy pokonywaniu bólów, urazów i niewiary we własne siły – wymienia Leszek Karbowski. – Dodatkowo rozwija osobowość tych ludzi przez zmianę środowiska, rytmu życia. Łączy pożyteczne z przyjemnym, bo uczestnicy eskapad poznają najciekawsze miejsca Europy.

Jak podkreśla Leszek Karbowski dzięki tej wycieczce uczestnicy pozbędą się przynajmniej części stresów jakie niesie im codzienne życie.
– Po niektórych uczestnikach nie widać, że są niepełnosprawni. W życiu muszą radzić sobie jak sprawni w pełni. Jest to trudne zadanie i jednocześnie bardzo stresujące. Te dwanaście dni jest dla nich co roku pewnego rodzaju odskocznią od tych problemów – dodaje L. Karbowski.

Wyjazd jest możliwy dzięki finansowemu wsparciu PFRON, PPH ”PROINVAL”, Przedsiębiorstwu Simet, WTZ przy PTWK oraz OT PTWK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Debata o odpadach

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~Docia 6-09-2007 14:02
Zawsze podziwiałam ludzi niepełnosprawnych. Niestety niektórzy pełnosparwni nie ułatwiają im życia. Czasami jestem świadkiem sytuacji, kiedy w kierunku ludzi chorych padają niemiłe słowa, drwiące uśmiechy i komentarze. I tak wczoraj na Podwalu piękna dziewczyna w głos śmiała sie z niepełnosprawnej pani... nawet tego nie próbowała ukrywać, bo jeszcze pare razy oglądała się za nią i cos komentowała ze swoimi równie mądrymi koleżankami. Smutne , ale prawdziwe...
~przyjaciel 6-09-2007 17:18
Cieszę się, że w naszej szarej rzeczywistości istnieją ludzie, którzy prawdziwie patrzą na świat. Życzę powodzenia i wspanialej podróży. Do "Doci" Może niedlugo doczekamy się ludzi, którzy nie będą dziwić się na widok osób niepelnosprawnych, tymbardziej, że wreszcie doczekaliśmy się w Jeleniej Gorze przedszkola integraczjnego i juz od najmlodszych lat dzieci beda uczyc si tolerancji. GRATULUJE pomyslu wspolnej podrozy.
~J27 6-09-2007 20:45
A czy wypada żeby na wycieczki zagraniczne rok rocznie jechały te same osoby niepełnosprawne.Czy to jest ludzkie, kiedy takich ludzi jest tysiące?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
934
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%