MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Łakomy kąsek na Przedmieściu Nyskim

Wiadomości: Dolny Śląsk
Czwartek, 28 lipca 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 22:20
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Czy zabytkowy Dom Studzienny, stojący u stóp repliki Słupa Poczty Polsko-Saskiej w Zgorzelcu, stanie się przedmiotem przepychanek?

Punkt stoi w doskonałym miejscu, vis a vis przejścia granicznego na Moście Staromiejskim, i aż się prosi, żeby robić w nim interes.
Latami całymi kamienna piwnica stała zdewastowana i zabita dechami. Nie powinno tak być, bowiem obiekt jest zabytkiem. Jak wynika z zachowanych dokumentów, właśnie w tym miejscu znajdował się punkt przystankowy kurierów konnych, służących w królewskiej Poczcie Polsko-Saskiej.

Dom Studzienny odkopało z zapomnienia Polskie Stowarzyszenie Euroopera, które powzięło plan odtworzenia słupa pocztowego. Przygotowanie trwałej podstawy dla kilkutonowej repliki słupa było czaso- i kosztochłonne. Euroopera wystąpiła do Urzędu Miasta o przekazanie DS w użytkowanie. Z formalnego punktu widzenia stowarzyszenie nadal pozostaje użytkownikiem obiektu - ale najwyraźniej tego użytkownika nie traktuje się poważnie.

Urząd Miasta Zgorzelec ogłosił niedawno konkurs na prowadzenie Punktu Informacji Turystycznej, właśnie w Domu Studziennym. Pomysł sam w sobie znakomity. W mieście nad Nysą nie było dotąd profesjonalnego biura turystycznego. Tak więc ten, kto dostanie klucz od Domu Studziennego, wejdzie na gotowe.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Większość wniosków do poprawki

Wspaniała integracja

Wszyscy za strajkiem

Żeromalia na filmowo

Zamiany w przepisach wyborczych  

Głosy za strajkiem?

Każdy był zwycięzcą!

Zmiany w PKW  

Sonda

Czy wszystkie handlowe niedziele powinny wrócić?

Oddanych
głosów
326
Tak
62%
Jest dobrze, jak jest
14%
Nie
23%
Nie ma zdania
1%