MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Laboranci spotkali się w Książnicy Karkonoskiej

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 16 stycznia 2019, 6:38
Aktualizacja: 19:42
Autor: Krzysztof Tęcza
Fot. Archiwum K. Tęczy
Na poniedziałkowe popołudnie 14 stycznia zaproszono chętnych do Książnicy Karkonoskiej, by mogli podyskutować o publikacjach związanych z ziołami. Było to pierwsze spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „Laboranci z Karkonoszy”. Rozmowę poprowadziła Kamila Wilk z działu regionalnego.

Tym razem gości witano filiżanką ziołowej herbaty. Jej zapach czuć było jeszcze zanim weszło się do sali. Trzeba przyznać, że kilka łyków gorącego napoju znakomicie wpływa na chęć podjęcia dyskusji. Nic wiec dziwnego, że przybyli szybko nawiązali wspólny język i chętnie dzielili się swoją wiedzą o ziołach. Ale nie tylko, rozmowa bowiem dotyczyła wszystkich roślin występujących na naszym terenie. I tak jak dawniej laboranci, tak my dzisiaj korzystamy z tej wiedzy. Żeby jednak móc korzystać z takiej wiedzy trzeba znać się na roślinach. Trzeba wiedzieć, które zioła są dla naszego organizmu potrzebne, a które mogą nam zaszkodzić. Często jest tak, że konkretna roślina, zupełnie niegroźna, gdy zostanie nieodpowiednio spreparowana czy podana zostanie zbyt duża jej dawka, może nie tylko zaszkodzić ale wręcz pozbawić życia.

Od wieków ludzie znający się na zielarstwie wykorzystywali swoją wiedzę do produkcji różnego rodzaju lekarstw czy środków kosmetycznych. Niektórzy dobrze z tego żyli. Dzisiaj niewiele osób posiada taką wiedzę. Dlatego dobrze się stało, że na spotkanie przybyły osoby zajmujące się czy to produkcją różnych wyrobów, czy też potrafiące doradzić do czego można użyć poszczególne rośliny. Ważne jest także, by wiedzieć jak przetwarzać zioła, by nie zatraciły one swoich właściwości.

Aby podnieść poziom naszej, wiedzy na spotkaniu przedstawiono różne publikacje z tej dziedziny. Autorzy większości z nich opisują swoje doświadczenia związane z pozyskiwaniem ziół, jak i z ich przetwarzaniem czy przechowywaniem.

Myślę, że to pierwsze spotkanie spełniło oczekiwania, a kolejne przyczynią się do pogłębienia naszej wiedzy o ziołach. Ale nie tylko. Kolejne zebranie, zaplanowane na luty, poświęcone zostanie „ziołom miłości”. Dowiemy się, jakie rośliny mają wpływ na nasze uczucia i co dzięki ich używaniu może zmienić się w naszym życiu. Warto zatem spotkać się ponownie.

Twoja reakcja na artykuł?

7
70%
Cieszy
1
10%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
10%
Smuci
0
0%
Złości
1
10%
Przeraża

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Współpraca KPN z Muzeum Śląskim

Spór o edukację seksualną

Ślubowały pierwszaki

Laboratorium Szkła już działa!  

Kto do Sejmu? (aktualizacja)

Znakomita inauguracja sezonu artystycznego

Finał z przytupem

Premiera “Kto się boi Pani Eś” w Teatrze Animacji

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
382
Tak
55%
Nie
38%
Nie wiem
7%