MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Kuracja młotem i błotem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 24 lipca 2010, 8:28
Aktualizacja: Niedziela, 25 lipca 2010, 8:08
Autor: TEJO/Angela
Fot. TEJO
Odgrodzone tereny zielone, zryte alejki, którymi od czasu do czasu przejeżdża zabłocona ciężarówka, odgłos młotów pneumatycznych – w tak w bieżącym sezonie wygląda Park Zdrojowy w Cieplicach. Wszystko przez prowadzone prace rewitalizacyjne.

Spokojniej jest tylko w wydzielonym terenie przy Zdrojowym Teatrze Animacji, gdzie trwają warsztaty „Lato w teatrze”. Ekipy budowlańców nie wszędzie dotarły, ale niemal wszystkie alejki parkowe zostały zryte. Na polanach ułożono już sterty kostki brukowej, którą zostaną pokryte nowo wytyczone trakty. Prowizoryczne ogrodzenie z cienkiej siatki ogranicza dostęp do parku. Jednak – w wielu przypadkach – mieszkańcy utorowali sobie drogę podnosząc siatkę lub obniżając ją.

Kuracjusze rozumieją, że jest to plac budowy i raczej rzadko wypuszczają się w parkowe alejki. Nie ukrywają jednak, że brak promenady to minus tego sezonu. Spacery po parku i odpoczynek przy fontannie były jedną z uzdrowiskowych atrakcji, której w tym roku nie ma. Rzeźba wyobrażająca królową Marysieńkę autorstwa Stanisława Brodziaka stoi osamotniona jako jedyna pozostałość po skwerze z fontanną.

Ci, którzy zapuszczą się do Parku Zdrojowego, zobaczą wybujałą po pas trawę, której od początku sezonu nikt nie wykosił. Co na to Michał Kasztelan, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Jeleniej Górze?

– Początkowo dochodziły do nas sygnały, że wykoszenie terenu Parku Zdrojowego zostanie nam zlecone, jednak nikt oficjalnie takiego zlecenia nam nie wydał. Obecnie jest to plac budowy, który podlega wykonawcy inwestycji dotyczącej jego waloryzacji. Czytałem ostatnio warunki realizacji zadania, w których nie ma ani słowa o koszeniu trawy. Sami, bez zlecenia i decyzji urzędu miasta nie możemy jednak wejść na ten teren – mówi prezes Kasztelan.

Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać do przyszłego roku, kiedy to prace będą już częściowo na ukończeniu w większości obszaru Parku Zdrojowego. Jednak już dziś wiadomo, że nie wszędzie będzie pięknie i kolorowo. Są bowiem w parku zakątki, które nie należą do miasta. Ich właściciele nie są zobowiązani, aby pozwolić ekipom budowlanym na rewaloryzację tego, co do nich należy. Może więc się zdarzyć, że w pewnym miejscu nowy trakt się urwie i będziemy spacerować po starym asfalcie.

Przypomnijmy, że docelowo cały Park Zdrojowy będzie ogrodzony i zamykany na noc. Nie będą mogli po nim jeździć rowerzyści. Mocno ograniczony będzie także dostęp samochodów. Te, które będą musiały wjechać w celach technicznych do Kawiarni Zdrojowej czy też Zdrojowego Teatru Animacji, skorzystają z wjazdu od strony ulicy Fabrycznej. Park zostanie urządzony na XIX-wieczną modłę ogrodu zdrojowego i będzie służył głównie kuracjuszom. Rewitalizacja zakończy się w trzecim kwartale 2011 roku i będzie kosztowała około 12 mln zł.

Ogłoszenia

Czytaj również

Utrudnienia w Witkowie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Wyrok dla sędziego

Komentarze (45) Dodaj komentarz

~ 24-07-2010 8:49
Park dla kuracjuszy a my mieszkancy to do biedronki na spacer?
~Mama Muminka 24-07-2010 8:57
Mieszkańcy mogą iść do Parku Norweskiego albo na wały, tam tak pięknie o każdej porze roku...
teessi 24-07-2010 9:05
do 08:57 - Kiedy ostatnio szła pani na spacerek na wały ścieżką od strony tablicy dla trzech poetów? Zaiste piękny widok po prawej stronie, wspaniałe śmietnisko na łące tam widać, bardzo malowniczy krajobraz! Ciekawe do kogo należy ta łąka? Straż miejska jakoś też skrzętnie omija ten kawałek Cieplic!
~A to ciekawe 24-07-2010 9:09
Nowość "bele z kostką brukową" Czego to nasze "gwiazdy" jelonkowego dziennikarstwa nie wymyślą.
~s. 24-07-2010 9:30
W parku są zakątki nie należące do miasta. Może więcej szczegółów.
~ZABOBRZANIN 24-07-2010 9:44
A widział ktoś remonty, adaptacje i rewitalizacje bez brudu, hałasu i utrudnień ? Trzeba to przeżyc i przeczekać czy się komuś podoba czy nie.
~X 24-07-2010 9:46
Brawa dla zatwierdzających plan rewitalizacji !!! ( buuu!!!)
~Jano 24-07-2010 10:35
zobaczymy jak skończą z tą rewitalizacją i nie omieszkam wypowiedzieć się na ten temat ,bo jeśli będzie tak jak jest zrobiona ulica 1-go Maja w Jeleniej Górze to już mówię ze będzie to straszne dziadowo i panie na obcasach nie mają po co do parku zdrojowego iść ,no chyba że ten co tą rewitalizacje rozplanował i zaakceptował bedzie te panie na barana nosił .
rymcycymcy 24-07-2010 11:02
...wystarczyło zakupić budowlańcom ładne uniformy i bambosze ! :) ...no tak, ale leniwi urzędnicy musieliby pomyśleć, a z tym już problem ;)
~hana 24-07-2010 11:21
do Jano: panie na obcasach to niech sobie radzą same, tak jak to robią na 1-go Maja (czasem na czworaka), kłaść kostki nie mogą bo przecież to park dla kuracjuszy a oni często są na wózkach inwalidzkich, o kulach, albo laskach(chociaż w tym kraju wszystko się może zdarzyć). Z ocenianiem prac się wstrzymam - w tej chwili jest totalny bur... bałagan. Żal że park nie będzie już dla mieszkańców. Przez park można było z przyjemnością skrócić drogę z osiedla XX-lecia do centrum, a tak to ul. Fabryczna pozostaje...
~ 24-07-2010 11:47
Starą kostke brukową zdjeli , wytyczą nowe kręte alejki , położą z powrotem tą starą kostkę brukową ,stara fontanna zostaje, i skasują 12 milionów za roboty , to się nazywa biznes.
~pio 24-07-2010 12:14
czy ten park po remoncie zrobi aż taką furrore?????????????? a wy sie pocicie w swoich postach. jak jestescie na miejscu zacznijcie dzialac zeby bylo w porzadku. pozdrow.
~oj. 24-07-2010 12:19
hehe ew. położą nową kostkę a starą opchną jako nową przy okazji innego zlecenia ;)
~ 24-07-2010 13:08
Nie rozumiem dlaczego park ma słuzyć kuracjuszom skoro utrzymywany jest z podatów mieszkańców Jeleniej Góry. Dlaczego nie powstaną tam ścieżki rowerowe skoro taka jest potrzeba. My mieszkańcy powinniśmy to oprotestować.
teessi 24-07-2010 13:37
Jak kuracjusze będą przeważnie z Niemiec (bo krajowi wolą inne udrowiska), to będzie park zdrojowy jak za czasów II wojny światowej - Nur für Deutsche! ;-)
teessi 24-07-2010 13:44
A co będzie, jeśli do Parku Zdrojowego zechce wjechać Romopolak z Rumunii na rowerze? ;-)
~ToTo 24-07-2010 13:50
Przeczytajcie inne artykuły o Parku zdrojowym na portalu jelonki np. cyt...– Ze względu na wartość historyczną i objęcie Parku Zdrojowego ochroną konserwatorską, poprzez wpis do rejestru zabytków, podstawowym założeniem rewaloryzacji obiektu jest dążenie do odtworzenia i podkreślenia jego historycznego charakteru. Wszystkie nowo zaprojektowane elementy oparto na zasadach XIX-wiecznej sztuki ogrodowej. Dzięki temu zachowana część Parku nabierze nowego, atrakcyjnego wyglądu – zapewniają urzędnicy. Niestety, planiści nie wykreślili z projektu zakazu wjazdu dla rowerzystów, dla których Park Zdrojowy będzie zamknięty. Cykliści będą mogli pojeździć po pobliskim Parku Norweskim. Czy dawniej nie jeżdżono po Parku na bicyklach? Nie wierzę ten park został stworzony dla mieszkańców i tak powinno być nadal.
teessi 24-07-2010 14:07
Czytaliśmy te inne artykuły. Najbardziej boli zamykanie tego parku, bo ludzie sobie skracali tamtędy drogę, idąc zadrzewioną aleją, a teraz nie będą mogli. Ponadto ludziom nie chodzi o "pojeżdżenie po parku", bo tam na to za mało miejsca, lecz bezkolizyjne skrócenie sobie drogi, ścieżką BEZ SAMOCHODÓW.
ρiiρi 24-07-2010 14:15
~Czy *zapytano o ~ZGODE ..parkowe *pszczolki i *motylki .. a ktore tez sa *uzytkownikami tego terenu ? ~SMUTNE ..
~ 24-07-2010 14:17
Inny artykuł cyt...Jednym z celów rewitalizacji jest przywrócenie dawnej funkcji Parku Zdrojowego, kiedy pełnił on rolę cieplickiej promenady: miejsca spacerów i wypoczynku dla kuracjuszy i mieszkańców. Pomysłodawcy całego projektu zachęcają cyklistów do udania się do pobliskiego Parku Norweskiego, gdzie będzie można jeździć rowerem do woli. Dotrzeć do Norweskiego bez roweru i pojeździć do woli!!!
~ToTo 24-07-2010 14:33
Architektem który przygotował ten bezsensowny i nie pokrywający potrzeby mieszkańców projekt jest Anna Śniegulska-Pawłowska. Wcześniej planowano chociaż skwer dla dzieci ale w projekcie już go nie ma. Ta Pani nie lubi dzieci ani rowerzystów.
~jg 24-07-2010 14:37
Park bedzie dla wszystkich, nie tylko dla kuracjuszy. Bzdura (wg mnie) jest zamykanie parku na noc. Taka sama bzdura jest niewyznaczenie sciezek dla milosnikow rowerow (w tym dzieci) i lyzworolek. Dla mnie jest to jawna glupota obecnej wladzy ktora pracuje DLA MIESZKANCOW MIASTA(sic!). Nie zapomnijcie o tym. Mam nadzieje, ze nast prezydent i rada okaza sie ludzmi bardziej...ze zmienia zdanie w tej kwestii i zaczna liczyc sie z glosem ludnosci. Jesli nie beda wydawac rozsadniejszych decyzji (w swietle opinii wiekszosci) trzeba bedzie zaczac ich odwolywac. Widze,ze na razie nie ma sie kto przygladac poczynaniom wlaszy miejscowej. Niedobrze mi sie robi, kiedy patrze jak bezmyslne (moim zdaniem) sa niektore decyzje..za moje pieniadze. Wystarczy.
~Ciepliczanin 24-07-2010 14:37
Jestem prawie co dzień i obserwuję postępy prac. Niepokoi mnie to,że ekipa budowlana nie licząc operatorów maszyn liczy 13-16 osob. Za nim upra się ona z z tak wielkim frontem robot mionie trochę czasu, a park został zmieniony w totalne gruzowisko.Zagrodzono to wszystko drucianym płotem Po co było dewastować całość ,kiedy mozna było sukcesywnie posuwać się krok po kroku a ludziom przywykłym do tego miejsca od kilkudziesięciu lat grodzić płotami miejsca do których się przyzwyczaili. Można było udostępnić przynajmniej część terenów zielonych dla kuracjuszy i mieszkańców.Ci ostatni i tak sobie wytyczą ścieżki i poniszczą płoty w tych miejscach gdzie zawsze chodzili. Co się tyczy samego projektu to i tak zostanie on po pewnym czasie zaadaptowany do potrzeb jakie mają mieszkańcy przez nich samych,czyli będa rowery,będą rozwrzeszczane dzieci, będzie niesforna i głośna młodzież i wałęsające się psy.Taka właśnie jest potzeba funkcjonowania tego miejsca a nie tworzenie jakiegoś skansenu wg. cz
ρiiρi 24-07-2010 15:15
..do autora *postu ..z godz.14:38 .. ~KLONKU .. gdzie ~ZGUBILES *fajne ozdobki ..a *tzn.gwiazdeczki i kropeczki ?
~DLACZEGO 24-07-2010 15:42
JADĄC NA WAŁY TRZEBA BEDZIE PRZEJECHAĆ PRZEZ ŚMIERDZĄCA OD SPALIN ULICE WOLNOŚCI ? DLACZEGO NIE BĘDZIE MOŻNA JEŻDZIĆ ROWEREM PO PARKU? ten co projektował to jest dość mocno chory.
~X 24-07-2010 15:48
Niestety, z tego co wiem, to kostka brukowa zaznaczy jedynie krawędzie ścieżek, a reszta to będzie drobny grys,więc po deszczu będzie błotko...
~Solo 24-07-2010 16:57
Do nicku ToTo dodaję ToTo Czepialstwo.
~Grześ 24-07-2010 17:22
Temat powraca jak bumerang. Niestety my to znaczy pospólstwo nie mamy nic do gadania. Pisalem nieraz na tych lamach, argumentowalem. I mamy co mamy. Bzdurne rewitalizowanie parku. To trochę tak jakby Wawel przywracać do punktu wyjścia - odzierając z nalecialości. Na codzień brak jest środków by kosić i zapewnić opiekę dendrologiczną, ale na bramy, mury i ploty jest. A co potem? Unia da na koszenie? Kto będzie gracowal ścieżki gdy zaczną zarastać trawą i chwastami? Tego jakoś nikt nie wyjasnia i o tym nie piszą w artykulach. Tracę serce do glupiej wladzy. Na Madagaskar z nimi bo tu tylko szkodzą. Pozdrawiam zawiedzionych jak ja.
~ 24-07-2010 18:00
W jednym z artykułów Pani architekt wypowiedziała się że nie planuje ścieżek dla rowerów i placu zabaw dla dzieci ponieważ kuracjusze boją sie rowerzystów i rozkrzyczanych dzieci. Szkoda że srajacych ptaszków i wiewiórek się nie boją. Kuracjusze są tutaj chwilowo a my mieszkańcy powinniśmy mieć swobodę korzystania z parku. Park powinien być przede wszystkim dla nas miedzkańców.
~re 24-07-2010 19:08
nic tylko wystosowac jakis protest tak aby park byl bardziej "przyjazny" dla mieszkancow. Rozumiem ze Cieplice chca byc uzdrowiskiem i w tym kierunku sie pracuje tak aby przyciagnac kuracjuszy ale wybaczcie mieszkancy maja tutaj tez cos do powiedzenia.
~ 24-07-2010 19:11
Jak widać nie mają i są tacy jak Solo co jak widać popierają bzdurne pomysły.
ρiiρi 24-07-2010 19:31
..do autora *postu ..z godz.18:00 .. ~ODCZEP SIE od *ptaszkow i *wiewiorek ..a ktore w *parku maja swoj *fajny ~DOMEK ! ~BRAVO dla ..*Pani Architekt !
teessi 24-07-2010 19:41
Taa... Park powinien być przede wszystkim dla nas mieszkańców, a będzie nur für Deutsche, no, może jeszcze dla "kuracjuszy" z Rumunii albo Romopolaków...
~ 24-07-2010 19:52
pipi czytaj ze zrozumieniem. To nie jest trudne to poziom pierwszych klas szkoły podstawowej.
ρiiρi 24-07-2010 20:46
~TEESSI .. Kazdy *mieszkaniec naszej cudownej *Jelonki ..ma swoj maly,przytulny *DOMEK ! ~DLACZEGO zabieramy jeszcze domki *ptaszkom i *wiewiorkom ..a ktore *zyja w ~PARKU w trawie i na drzewach ? ~SMUTNE ..
~novator 24-07-2010 22:20
Noooo, zakaz rowerom i samochodom, ale jako że o pojazdach latających nic nie było, więc motolotnie i śmigłowce mile widziane :) A strachliwi kuracjusze oraz pani architekt niech się cieszą, że będzie gdzie spokojnie krowy wypasać :D
~EUREKA 24-07-2010 22:21
To może ta Szanowna Pani Anna Śniegulska - projektantka "nowego" parku to jest właśnie Piipi . Nie dość ,że nie lubi chłopów to do tego dochodzą dzieci , rowery ,hulajnogi itp. Piipi ja i inni lubią Cię ale nie bądż aż taka okrutna . PRZEMYŚL to Pa
~ 24-07-2010 22:53
Do [..~Eureka] - .. piipi to .. *MĘŻCZYZNA z Wrocławia, który .. NIE lubi ~kobiet !! SMUTNE..
dolnoślązak 24-07-2010 22:59
W swoich zbiorach mam fotkę z przełomu XIX/XX wieku, ukazującą dwoje cyklistów /pan i pani/ w parku zdrojowym Warmbrunn. Przednie koło jest ogromne, tylne malutkie. Za Schaffgotschów po tym parku można było jeździć. Niech tak pozostanie, przynajmniej na tego typu rowerach i w strojach z epoki.
~~Eureka ! 25-07-2010 0:12
...on /ona ma rację ! (..patrz.post z godz.22:53 ) Prawdziwa Piipi lubi krytykowac,ale ..w *jej serduszku nie mieszka złosliwa nienawisc ! ~PA.*piipi .. z *tamtych czasów,ktora mieszka w Jelonce
ρiiρi 25-07-2010 1:04
~EUREKA ..*Hi ! ~Kocham *zwierzatka ..a ktore *tez sa czujacymi *istotkami .. i tez ~POTRZEBUJA spokojnego *domku ! ~PA.*piipi
~ 25-07-2010 8:05
~ Hi !! ~Jaka jedna *piipi dobra .. taka druga **piipi dobra !! .. a jakby nie bylo zadnej .. to ~bylaby WIELKA *ulga na FORUM !! .. jaki bylby wtedy *SWIETY SPOKOJ !!
dolnoślązak 25-07-2010 13:51
ad. 8:05. Na każdym forum jest jakiś troll. Piipi jest kąśliwie-przenikliwa, słowotwórczo niezależna, polemicznie obojętna. Cieszy fakt, że ukwieca niektóre posty, przydając im blasku, a przy okazji dykwalifikuje intelektualnie co poniektórych forumowiczów. Niestety mnie się też to przydażyło. Chwała jej za to. Można się przy niej rozwijać, czego co poniektórym serdecznie życzę.
ρiiρi 25-07-2010 14:25
~Dolnoslazak ..*Hi ! ~Masz *fajna racje ! ..Moje *posty sa jak ~ZRODELKO na *pustyni ..bo one ODSWIEZAJA *umysly naszych jelonkowych ! ~PA.*piipi
~ 25-07-2010 23:19
Protestujmy ale gdzie i jak?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

PSZOK tylko bez zaległości

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Interwencja w Jeżowie  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Mobilizacja przed II turą

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2210
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%