MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 13 sierpnia
im. Diany, Heleny

Kuracja dla uzdrowiska

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 16 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:11
Autor: TEJO
Fot. rylit
Możliwość wyburzenia niektórych zabytków w Cieplicach zakładają plany zagospodarowania przestrzennego uzdrowiskowej części Jeleniej Góry. Jej mieszkańcy mogą się temu sprzeciwić.

Jak dowiedzieliśmy się w Wydziale Architektury Urzędu Miejskiego w Jeleniej Górze, każdy mieszkaniec miasta będzie mógł zapoznać się z planem zagospodarowania uzdrowiska.

Plan zakłada nie tylko remonty ulic, między innymi: Ceglanej, Cervi, Cieplickiej, Dolnośląskiej, Dworcowej, Jagiellońskiej, Lubańskiej, Podgórzyńskiej, Marysieńki Sobieskiej, Sobieszowskiej, Staromiejskiej oraz Źródlanej.

Z Cieplic mogą też zniknąć obiekty zabytkowe, w których kiedyś mieściła się restauracja i browar na rogu Cieplickiej i Rataja. Po zatwierdzeniu projektów, inwestorzy będą mieli możliwość zburzenia tych obiektów, w których jeszcze jakiś czas temu mieściła się zlikwidowana szkoła przy dawnych zakładach „Fampa”.

Niedawno plany zostały przedstawione Stowarzyszeniu „Miłośnicy Cieplic”. Ciepliczanie cieszą się, że drogi zostaną wyremontowane do 2007 roku. Ale ubolewają, że poza strefą ochrony znalazł się pałac Schaffgotschów, siedziba filii Politechniki Wrocławskiej. Zgodnie z propozycją planistów, w jego pobliżu będzie można coś zbudować.

Dowiedzieliśmy się także, że na niezabudowanej przestrzeni blisko wałów przeciwpowodziowych, która została sprzedana pewnemu inwestorowi, może powstać, na przykład, duży sklep.

Urzędnicy przypominają, że o tym, co będzie w Cieplicach, mogą wypowiedzieć się wszyscy jeleniogórzanie. Wydział Architektury i Budownictwa Urzędu Miasta udostępni plany. Będzie je można oglądać w pokoju nr 48 w magistracie przy ul. Sudeckiej 29.

Ważne jest zdanie mieszkańców, zanim rada miejska ten plan zatwierdzi. Rajcy będą mieli okazję zapoznać się z uwagami mieszkańców zanim podniosą rękę na „tak”.

Później potencjalni inwestorzy będą mogli burzyć i budować w Zdroju to, co chcą. Rzecz jasna – zgodnie z założeniami planu.

Z kolei członkowie Stowarzyszenia „Miłośnicy Cieplic” mają spotkać się w poniedziałek z nowym wojewodą dolnośląskim Krzysztofem Grzelczykiem. Ciepliczanie dowiedzą się, między innymi, co wojewoda zamierza uczynić z rozsypującym się budynkiem budynkiem dawnego szpitala przy ulicy Jagiellońskiej. Spotkanie zaplanowano na godz. 19 w cieplickim hotelu Śnieżka.

Ogłoszenia

Czytaj również

Śmierć na żwirowni

Stalowe rumaki w Karpaczu

Więcej bobrów na jeleniogórskim Zabobrzu

Komentarze (14) Dodaj komentarz

~Aniuta 16-01-2006 11:54
Nie widziałam planu,ale absolutnie się nie zgadzam na jakieś placówki handlowe w pobliżu wałów.Byłaby to bezmyślna decyzja.Zniszczono by cały urok Starego Parku.Rozważyłabym jakies centrum rekreacyjne,basen którego Cieplice nie mają. Żadnej nowej zabudowy w pobliżu zamku na placu,raczej remont kolejnych kamienic.Dbajmy o to co już jest i nie dopuszczjmy do dalszej dewastacji
~przemek 16-01-2006 13:46
Absolutnie zadnych sklepow pod walami nie chcemy!!!!!!!!!!! chociaz moze jakby powodz przyszla to by te sklepy zalalo!!!!!!!
~kazimierzp 16-01-2006 20:27
Ten pomysł ewentualnego sklepu Pod wałami dał wiceprzewodniczący Towarzystwa Miłośników Cieplic, a inni członkowie tegoz stowarzyszenia z nim sie zgadzali. Lobbysci bywają w różnych miejscach. Planisci nie chcą w tym miejscu sklapu tylko tak jak było we wszystkich planach obiekty uzdrowiskowe!
~Darek 16-01-2006 21:35
sklep przy walach? to skandal! to jedno z najladniejszych miejsc spacerowych w cieplicach ostoja natury i co supermarket chca wystawic/ a przy lubanskiej gdize tyle samochodow jezdzi to nie laska? moze tam wielcy planisci cos zaplanuja??!!!
~przemek 17-01-2006 10:39
Towarztystwo nie ma monopolu na decydowanie o planie Cieplic. Ich propozycja jest ewidentnym lobbowaniem i jej rozwazanie nie powinno miec miejsca!!!
~Ciepliczanin 17-01-2006 16:08
moze by tak uwzglednic w planie jakies atrakcje dla mlodziezy, jak narazie wszyscy dbaja o kuracjuszy ktorzy maja do dyspozycji 3 dansingi a rozrywek dla mlodych ludzi w zasadzie nie ma zadnych, zreszta co tu duzo pisac... prezydent jak zwykle nastawiony jest na zysk i woli sprzedac grunt dla inwestorow i z tego bedzie mial kase, a ktorym i tak umozy pozniej wszelkie mozliwe podatki zamiast dac mlodziezy chociaz JEDEN obiekt ktory mogli by sobie sami zagospodarowac...
~morele_baks 17-01-2006 16:31
Jeżeli to prawda jest, że klub "miłośników" Cieplic zgodził się na wybudowanie dużego sklepu obok parku to jest to po prostu HAŃBA !!!! Widac jak zależy tym ludziom na dobru Cieplic, widocznie wymiernym formom lobbingu nikt się nie oprze. Tylko niech ci liudzie nie wycierają sobie zakłamanej gęby, dobrem Cieplic. Nie wyobrażam sobie dużego sklepu obok parku, przy jednej z ładniejszych scieżek spacerowych w Cieplicach, prowadzącej obok rzeki i przez wały w kierunku oś. Orle. WSTYD I HAŃBA !!!!!!
~ninka 17-01-2006 18:58
Miłośnik Cieplic chce tam sklep? Żabkę, Biedronkę, czy może nowe Tesco? Myslałam że celem miłośników Cieplic jest raczej pielęgnacja historycznych miejsc Uzdrowiska, dbanie o kulturę i rozwój turystyki etc a nie popieranie zaśmiecania miejsc, które są jeszcze nie do konca skażone tego typu obiektami. Miałam lepsze zdanie o czlonkach tego Stowarzyszenia.
~Ciepliczanin 18-01-2006 13:58
No i prosze tak to jest, gdzies zniknal pewnien fragment tekstu, ktory byl wierutna bzdura, najpierw trzeba potwierdzic swoje informacje u kompetentnych osob zanim sie je zamiesci na forum publicznym. Moge z pelna odpowiedzialnoscia powiedziec ze Milosnicy Cieplic dbaja oto, zeby miasto powrocilo do sowjej dawnej formy zarowno w zabudowie jak i w przeznaczeniu, a wiec powinno przyciagac turystow swoja oferta uzdrowiskowa. Mam jedynie nadzieje ze w tym wszystkim nie zapomi sie o mlodziezy, ktora juz teraz skazana na nude probuje sama sie zorganizowac i wywalczyc swoje miejsce w ktorym bedzie mogla realizowac wlasne pasje.
~ciepliczanin 18-01-2006 15:21
To poprostu skandal aby w takim miejscu jak te przy walach i kolo parku budowac sklepy!!! Towarzystwo albo wiceprzewodniczacy ma pewnie obiecana niezla lapowe za przeforsowanie takiego pmyslu!!! bojkotowac towarzystwo!!
~Miszkaniec Cieplic 19-01-2006 15:11
Co za pomysł??? Po co to wogóle ruszać??? Przecież jest dobrze... sklepów nam wystarczy !!! W całej jeleniej jest już tyle sklepów, że nie wiadomo do którego iść !!! Widzę że dochodzi tu do tego że niedługo markety będę stały JEDEN NA DRUGIM !!!!! Zdecydowanie jestem przeciwny temu działaniu, nie chcemy więcej sklepów !!!! Czemu się nie zaczniecie rozbudowywać na boki ??? tylko budujecie wszystko na kupie!!!! Po co niszczyć zabytki??? Tylko po to żeby postawić jakąś gównianą Biedronkę??? albo jakieś inny szajs. Niedługo wogóle zaoracie nam te parki po to żeby wybudować jakieś kioski... A koło Pałacu też jest teraz nędza... po co niszczyliście to co było teraz jest syf i jakieś kostki brukowe a było tak pięknie... To nie jest ameryka to nie Nowy Jork... same blokowiska, pełno sklepów itp... JESTEM PRZECIWNY TEMU !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ninka 20-01-2006 12:45
Niestety akurat w tym przypadku, teren został sprzedany przez Uzdrowisko. Gdyby sprzedawal to Prezydent, byłaby możliwośc wpisania do aktu notarialnego przeznaczenia terenu. A tu można tylko pilnować zapisów w projekcie MPZP. Pilnujmy więc! >moze by tak uwzglednic w planie jakies atrakcje >dla mlodziezy, jak narazie wszyscy dbaja o >kuracjuszy ktorzy maja do dyspozycji 3 dansingi a >rozrywek dla mlodych ludzi w zasadzie nie ma >zadnych, zreszta co tu duzo pisac... prezydent jak >zwykle nastawiony jest na zysk i woli sprzedac >grunt dla inwestorow i z tego bedzie mial kase, a >ktorym i tak umozy pozniej wszelkie mozliwe >podatki zamiast dac mlodziezy chociaz JEDEN obiekt >ktory mogli by sobie sami zagospodarowac...
~plac piastowski reprezen 20-01-2006 16:01
nowy pomysł jest beznadziejny , przeciąg mamy na placu straszny , a sklepy w parku i pod wałami to jakis żart . . .
~MMM 23-01-2006 11:32
W naszym mieście głupich pomysłów nigdy dośća odpowiednie organy władzy i tak podejmą decyzję korzystną ze swojego punktu widzenia.Osobiści myślę że zdania Ciepliczan niewiele ich obchodzą.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zebrali 2000 baterii

Mieszkańcy chcą miododajnego skweru

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Czytelniczka: drogo i brudno

Przestępcza fortuna w rękach policjantów

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
696
Tak
38%
Nie
56%
Nie wiem
6%