MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Kupili szpital

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 17 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 17 kwietnia 2007, 12:02
Autor: TEJO
Fot. rylit
Czy zrujnowana była lecznica w Cieplicach przestanie straszyć?

Urząd marszałkowski sprzedał zabytkowe obiekty poszpitalne przy ulicy Jagiellońskiej w uzdrowiskowej części miasta. Udało się to po ponad sześciu latach. Tyle czasu minęło od przeprowadzki placówki do nowych obiektów szpitala wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Cieplicki szpital kupiła spółka z Wielkopolski, która sprowadza do Polski używane ciężarówki i furgonetki marki Mercedes. Za zrujnowaną nieruchomość (prawie 34 tysiące metrów kwadratowych z zabudowaniami) zapłaci do kasy urzędu ponad trzy miliony złotych.

Jeszcze nie wiadomo, czy przejęcie ogromnego placu z parkiem, na którym stoją poszpitalne obiekty, ożywi gospodarczo Cieplice. Takie było założenie przy sprzedaży tej nieruchomości. Przez lata blokowała ją „zaporowa” cena, jaką zaproponował właściciel. Pozbawiony opieki (urząd marszałkowski zamknął obiekty na cztery spusty i nie dbał o dawny szpital) obiekt niszczał, co potęgowało koszty inwestycji.
Teraz wymaga gruntownego remontu. Nie jest wykluczone, że tańsze okaże się wyburzenie części dawnego szpitala.
Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków należy zachować najstarszą jego część, główną bryłę, przed którą stoi figura świętej Jadwigi.

Co Cieplicom w tym miejscu przydałoby się najbardziej? Wielu myśli o poszerzeniu oferty uzdrowiskowej poprzez powstanie w miejscu szpitala kompleksu sanatoryjnego. Ale nie brak też głosów o centrum handlowym, a nawet – osiedlu mieszkaniowym.
Konkretne plany inwestor ma zdradzić za miesiąc. Wówczas oficjalnie spółka z Wielkopolski przejmie zrujnowaną nieruchomość, która na sprzedaż czekała ponad sześć lat.

<b> Odrobina historii </b>
Szpital pochodzi z roku 1865. Budynek powstał jako sanatorium wojskowe dla rannych na frontach wojny o Szlezwig prowadzonej z Danią. Później sanatorium zamieniono w szpital św. Jadwigi. Budynek rozbudowano pod koniec XIX wieku o dwa boczne skrzydła. O chorych troszczyły się siostry zakonne franciszkanki. Po 1945 roku działał jako szpital miejski i okręgowy aż do 2000 roku, kiedy oficjalnie oddano do użytku budowany przez ponad 20 lat szpital wojewódzki w Jeleniej Górze, dokąd przeniósł się personel.

Ogłoszenia

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Doczekają się ronda

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Życzliwa po raz trzeci 17-04-2007 10:01
Kochani,co się dzisiaj u Was dzieje? Co tu robi pani Hanna Reitsch? Zróbcie może z tym porządek i umieśćcie właściwe zdjęcie pod odpowiednim artykułem,a może przy okazji przerzućcie "ręcznie" komentarze ? Dziekuję za wyjaśnienie i pozdrowienia.Pozdrawiam również.
~Trochę odwagi panowie radni! 17-04-2007 10:24
Działalność urzędu marszałkowskiego na szkodę Jeleniej Góry jest powszechnie znana. Ostatni przykład to rozdział przez "marszałka" województwa /wrocławskiego/dolnośląskiego pieniędzy z puli 300 mln euro/pln-różnie podają/. Jelenia Góra dostała tylko 6 mln. Niwiele skapnęło z pańskiego stołu. Chyba trzeba brać przykład z górników. Jak im brakuje pieniędzy to jadą pod Radę Ministrów, rzucają kilka petard,..itp,. szybko władza nabiera rozumu i zaczyna myśleć. Myśleć o innych a nie tylko o własnej wygodzie. Pewnie marszałkowi tyłek się zatrząsł kilkakrotnie na wrocławskich wybojach i postanowił zadbać o siebie. Co na ten rozdział pieniędzy radni sejmiku z Jeleniej Góry? Ich obowiązkiem było energicznie protestować. Podobnie należało energicznie działać w przypadku szpitala w Cieplicach. Może któryś z radnych sejmiku zabierze głos na tym forum? Trochę odwagi panowie!
~projektant 17-04-2007 13:34
galerie cieplicką i jakiś basen konkretny zróbcie i bedzie gitara ze szpitala i tak nic nie bedzie toć ruina to przecie, nawet ścietych drzew nie ma komu pozbierać, ci od cieżarówek pewnie którejś nocy przypadkiem przejadą tą figurę i kawałek fasady, tak żeby potem rozebrać
~Taka jedna 17-04-2007 15:23
To, że ten szpital znajduje sie w takiej ruinie mozna podziękować panu byłemu prezydentowi. Chętnych na zakup tej nieruchomości było wielu. Między innymi bardzo bogaty lekarz z Niemiec, który chciał tu zorganizowac prywatna klinikę, dostępną również dla Polaków. Miasto na pewno by na tym skorzystało, a mozna rzec więcej miało by możliwośc wyboru, bo opieka w naszym miejskim szpitalu pozostawia wiele do życzenia
~Zenek 17-04-2007 15:37
Ciężarówki,furgonetki...hmm... Czy nie będzie tam przypadkiem lokal z czerwonymi zasłonami?
~ jura 17-04-2007 15:40
Dobrze że sprzedali chociaż , trochę za tanio , ale tą forsę i tak zgarnąl urząd marszalkowski a nie miasto Jelenia Góra . Trzy miliony zarobi się tylko na budynku bocznym jeżeli jego się przerobi na mieszkania i sprzeda , dobrze niech robią siano jak potrafią. .A Miasto to radni- jest nieudolne dużo wcześniej winno to przejąć i samemu coś wybornego wymanewrować , ale jak oni nawet z Aqwa parkiem się męczą nic nie dokonają pożytecznego - chyba że będą kolejne wybory to wezmą to jako kolejną kielbasę wyborczą.Niedlugo nasze kanapony z rady miasta pójdą na zaslużony urlop , bo już są zmęczeni i nie zajmują się nawet balaganem w miaście.
~hugo 17-04-2007 19:17
zenek potwierdzeam twoje zdanie!!! moze wybudujcie tam z 10 bankow bo mało ich w jeleniej i w cieplicahch,:))))))))))porazka
~hugo 17-04-2007 19:18
DO TAKA JEDNA!!!!!! potwierdzam twoje zdanie w 100% procentach,masz racje.
~jo ja 18-04-2007 8:01
a gdzie sie podział mój komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

A mury runą...

Wysyp grzybów w okolicznych lasach  

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Nietypowy finał Ligi Rocka

Śladami św. Jadwigi

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
669
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%