MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Kupcie autobusy

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 12 sierpnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 13 stycznia 2006, 22:18
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Sypie się tabor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego.

Ponad połowa z 80 autobusów, które codziennie wyjeżdżają na ulice, wymaga remontu. Brak nowych może oznaczać zmniejszenie liczby linii, a nawet redukcję etatów. Niektóre pojazdy mają na liczniku ponad milion kilometrów, a w metryce - kilkanaście lat. Wielu nie jesteśmy w stanie sami remontować. Część taboru trzeba po prostu wymienić - mówi Marek Woźniak, dyrektor MZK.

Zakład nie kupował autobusów od trzech lat. Najnowszy nabytek z 2002 roku to trzy niskopodłogowe volvo. Kupione wcześniej nowsze modele jelczy są już wysłużone i psują się coraz częściej.
- Dla normalnego funkcjonowania firmy trzeba sześć, siedem nowych autobusów rocznie. Na to w budżecie miasta od lat nie ma pieniędzy. Nie będzie też w tym roku - usłyszeliśmy od dyrektora Woźniaka.

Na razie mechanicy w zajezdni robią, co mogą, aby autobusy jakoś jeździły. Nawet te najbardziej awaryjne, dwa przegubowe ikarusy. - Oszczędzamy je i wypuszczamy tylko w godzinach szczytu na najbardziej uczęszczane linie, aby rozładować tłok. Potem wracają do zajezdni - mówi jej szef Ryszard Zimmer.

Pracownicy MZK obawiają się jednak, że wkrótce nie będzie czego remontować, bo stare autobusy rozsypią się.
Kiedy będą nowe? Ich zakup może być rozważony dopiero w przyszłorocznym budżecie miejskim. Nie znaczy to jednak, że w 2006 tabor zostanie uzupełniony.

Trzeba ogłosić przetarg, poczekać na jego rozstrzygnięcie. To potrwa kilka miesięcy. Jeden autobus miejski kosztuje - w zależności od marki i modelu - od 500 do 600 tys. zł.
Tymczasem z powodu kłopotów z taborem, już podczas wakacji znacznie ograniczono kursowanie pojazdów na niektórych liniach, a kilka zawieszono. Nie wiadomo, czy od września wszystkie kursy wrócą na rozkłady jazdy.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Szokujący rachunek od "Wodnika"

Nad Śnieżnymi Kotłami

Fajfy dla każdego

Nowe nazwy przystanków MZK

Akcja Segregacja

Kandydaci PO

Radny chce upamiętnić synagogę

PiS ujawnił listy kandydatów

Sonda

Czy jeleniogórski SOR zasługuje na krytykę?

Oddanych
głosów
26
Tak
65%
Nie
12%
Nie wiem
23%