MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 4 lipca
im. Malwiny, Odona

Ku nowemu obliczu mieszkaniówki. Rozmowa z Jerzym Lenardem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 27 lipca 2011, 7:30
Aktualizacja: Czwartek, 28 lipca 2011, 7:37
Autor: Angela
Fot. Angela
Co w najbliższym czasie czeka Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, jedną z najbardziej problemowych jednostek urzędu miasta, stworzoną z połączonych zakładów gospodarki lokalowej? Wiele zmian, w tym schematu wewnętrznej struktury organizacyjnej, sposobu rozliczania lokatorów, nowa siedziba oraz zaostrzona procedura ściągania długów i odzyskiwania mieszkań.

Nowa jednostka o nazwie Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej powstała z początkiem lipca br. z dwóch zakładów gospodarki lokalowej „ Północ” i „Południe”. O przyszłości ZGKiM rozmawiamy z jego dyrektorem Jerzym Lenardem.

– Jaką sytuację zastał Pan w jeleniogórskiej mieszkaniówce przychodząc na stanowisko dyrektora Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej?

– Trudną. Problemów w tej jednostce jest i będzie dużo. Wiele spraw nawarstwiało się przez lata, chociażby słynne rozliczanie wody, dewastacja lokali przez lokatorów, dłużnicy przez lata niepłacący za czynsz i opłaty. Część z tych problemów jest już systematycznie rozwiązywana, w tym również rozliczanie wody czy „wyprowadzanie” wspólnot i ich prawidłowym rozliczeniem. Problem w tym, że księgowość elektroniczna wspólnot została wprowadzona w 2008 roku, a wcześniejsze dokumenty są w setkach segregatorów. Poza tym 1 /3 wspólnot jest jeszcze na tzw. wspólnym rozliczeniu. Są wspólnoty, które nie mają jeszcze NIP- ów, regonów, uchwał itp. Wszystkiego nie da się jednak zrobić w pięć minut. To wymaga czasu i ogromnej ilości pracy.

Co i kiedy zmieni/ zmieniło się w jeleniogórskiej mieszkaniówce?

– Obecnie dla mieszkańców nie zmieniło się nic. W dalszym ciągu mogą oni załatwiać swoje sprawy związane z zakładem gospodarki komunalnej i mieszkaniowej, w tych samych miejscach. Jak na razie zmieniamy system organizacji wewnętrznej. Na ukończeniu jest nowy schemat organizacyjny, który wejdzie w życie jeszcze w tym roku. Zakłada on jednego dyrektora, dwóch zastępców oraz inny podział. Dotychczas zakłady były podzielone na dwa piony: wspólnot mieszkaniowych i zasobu komunalnego. To jest podział sztuczny. Będą dwie struktury: ekonomiczno-administracyjna oraz techniczno-zarządcza podzieloną na dwa wymiary: część eksploatacyjno-techniczną (wykonawcza) oraz część zarządca podlegająca bezpośrednio pode mnie. Będzie też kilka pionów. Nowością będzie m.in. komórka odpowiedzialna za odpracowywanie długów. Jeszcze w tym roku stworzymy bowiem możliwość odpracowania zadłużenia w formie prac przy porządkowaniu klatek, podwórzy, remontach odzyskanych mieszkań itp. Nie będzie to forma zatrudnienia dla tych osób, ale świadczenia ekwiwalentnego, które nie będzie podnosiło wysokości dochodów tych ludzi. Zaostrzymy też działania dotyczące eksmitowania osób, które nie płacą przez całe życie za czynsz i żyją na koszt uczciwych lokatorów. Intensywniej będziemy prowadzili rozpoczęte w minionym roku eksmisje do lokali zastępczych.
Powstaje też masa zarządzeń, dokumentów wewnętrznych, których nie widać na zewnątrz, a które muszą powstać w nowym podmiocie, jakim jest ZGKiM. Do końca wakacji chcemy skończyć wszystkie sprawy proceduralne, by we wrześniu dokonać fizycznego połączenia tych dwóch jednostek z przejściem do nowej siedziby, która będzie się mieściła przy ul. Podgórnej. Dzisiaj jest pięć lokalizacji, w których komunikacja nie jest doskonała, a systemy organizacji pracy bardzo się różnią. Trzeba ich więc ujednolicić, stworzyć na nowo. Punkty obsługi klienta zostaną jednak w tych samych miejscach lub w lokalizacjach zbliżonych.
Pracujemy też nad nowym systemem zarządzania elektronicznego, którego w zakładach nie było, a co przyspieszy i ułatwi pracę oraz zminimalizuje ilość błędów ludzkich, które pojawiały się przy ręcznym wypełnianiu dokumentów.

– Jak zostanie rozwiązana kwestia zatrudnienia w ZGKiM oraz byłych pracowników ZGL – u?

W obydwu zakładach gospodarki lokalowej pracowało 196 osób i taka liczba pozostanie. Wszyscy pracownicy przeszli do ZGKiM i stali się jego pracownikami. Rozmawiałem już z kadrą kierowniczą. Na podstawie tych rozmów wprowadzone zostały zmiany w stworzonym wcześniej schemacie organizacyjnym . Nie chciałem nikomu narzucać stanowisk, ale wspólnie chciałem uzgodnić pewne rozwiązania. Po zatwierdzeniu schematu organizacyjnego pójdą kompletne propozycje. Zmienią się stanowiska i zakres kompetencji. Chcę by pod konkretnych pracowników podlegało mniej mieszkań ale w szerszym zakresie.

Jakie są obecnie zasoby ZGKiM?
Zasoby się nie zmieniły. Mamy około 5 tysięcy mieszkań, ale ta liczba na pewno zmieni się w styczniu 2012 roku, do kiedy lokatorzy mogą wykupić swoje lokale z 99 procentową bonifikatą czyli za tzw. 1 procent wartości mieszkania. Odnotowujemy większą ilość składanych wniosków w tej sprawie i przewidujemy, że w grudniu br. będzie ich jeszcze więcej.

– Jako dyrektor ZGKiM nie ma Pan obaw, że nie podoła Pan tym wszystkim problemom, które nawarstwiły się przez lata w jeleniogórskiej mieszkaniówce?
Gdybym zakładał, że mi się to nie uda, wówczas nie podejmowałbym się tej funkcji. Nie było tajemnicą, że w tej sferze jest wiele problemów, a ZGL-e są jednostkami znienawidzonymi przez wielu mieszkańców. Zakładam jednak, że zrealizuję swoje założenia i wyprowadzę tę jednostkę na tzw. „prostą”. Wierzę, że pomysł, który przyjąłem, jest pomysłem dobrym i do zrealizowania. Zdaję sobie sprawę, że nie wszystko uda mi się zrealizować w takich terminach, w jakich założyłem. Wiem, że pracy w tym zakładzie jest więcej niż na 24 godz. na dobę, czego osobiście doświadczam. Doświadczałem już tego jednak na różnych stanowiskach i nie jest to dla mnie żadne zaskoczenie ani wielki problem.
Będę chciał doprowadzić do tego, by wychodzić z pracy, o takiej samej porze, jak inni pracownicy. Będzie to bowiem świadczyło o tym, że zakład funkcjonuje prawidłowo i mam nadzieję, że mi się to uda zrealizować do końca roku. W całym tym działaniu niezwykle ważna jest dobra współpraca ZGKiM z Prezydentem i radą miasta. Bez tej współpracy żaden projekt się nie uda.

Dziękujemy za rozmowę

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Rondo w tym roku?

PKS Kamienna Góra wznawia połączenia

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~były 27-07-2011 8:29
Z treści tej rozmowy mozna wywnioskować jedno, było żle, jest żle, a będzie jeszcze gorzej. Nowa miotła, nowe zarządzenia, za pewne nowi pracownicy, tony papierowej biurokracji i nowa siedziba, jak by było mało obecnych placów. Dyrekcja bedzie siedziała wygodnie na ul. Podgórnej, czyli na końcu świata, a auta i ludzie bedę ku własnej uciesze krążyły między placówkami od 7 rano do 15-stej. no i dniówka poleciała. W zgl-ach zawsze panowała samowola, i brak konkretnego dozoru, każdy kombinował i kombinuje jak coś chapnąć dla siebie, i zrobić jakąś fuchę w godzinach pracy. Pan Lenart mówi dużo o niedobrych lokatorach, ale nie mówi nic, co zrobić z niedobrymi pracownikami :-) Jednym słowem bajzelek się dalej kręci ;-)
~mako 27-07-2011 8:42
może by pan Lenard zrobił wreszcie porządek w cieplickim ZGL-u... Pani z działu technicznego robi wielką łaskę że wysłucha petenta,jest opryskliwa wręcz niekiedy po prostu niegrzeczna.Poza tym sprawdziłbym od czasu do czasu stan jej trzeźwości...
~do Mako 27-07-2011 9:00
Nie pisz o tym na komentach tylko napisz oficjaklmne pismo doDyrektora, tego co pisze sie tutaj, nikt nie bierze pod uwagę. A ja daje sobie uciąć głowe, że kolejne osoby zostana zatrudnione do gl-u juz we wrzesniu.....
~sqandal 27-07-2011 9:08
no prosze nova jednostka i zaczynają od straszenia, zle się dzieje jeżeli w ten sposób zaczyna się działanie a powinna być współpraca między najemcami ( czyli tą biedotą ) w paniskami z mieszkaniówki , ale po co pańsko bierze kija i wali
~galla 27-07-2011 9:16
czy pan Lenard jest na kontrakcie czy to dozywotni etat, bo jak czytam takie to bedzie bleblowanie, jak na stolku w ratuszu, przepisy i staranie sie wychodzic z pracy o normalnej godzinie, no i czy bedzie taki ludzki jak Krystyna Jankowiak Witek, czy taki tepo patrzacy przed siebie podobnie jak robil w ratuszu gdy sluchal skarzacego sie obywatela, jakby czekal az ten skonczy i wyjdzie i da mu wreszcie swiety spokoj
~ 27-07-2011 9:17
A jakie wynagrodzenie otrzymuje nowy szef ,może jest to tajemnica ?
~cd 27-07-2011 9:22
Godziny przyjęć pozostały bez zmian ale niestety trzeba się odpowiednio wcześniej zapisać, jak u prezydenta .Moim skromnym zdaniem dyrektor, który zamierza przyjmować interesantów raz w tygodniu przez trzy godziny to porażka przy tak niekompetentnych pracownikach. Mimo wszystko zyczę powodzenia.
~ 27-07-2011 11:10
Na początek będzie ciężko,ale z taką załogą napewno się uda.Aby tylko w Jeleniej Górze pokazało sie czyściej.Dziś elewacje budynków komunalnych są w opłakanym stanie.Nasze miasto powinno byc ładniejsze ,a zapomina się o bocznych uliczkach.Wstyt mi jak kuracjuszka z BELGII wydała negatywną opinie o naszych budynkach.Mam nadzieje ze p Lenard i p Zawiłą staną na wysokości zadania i miasteczko będzie śliczne .
~? 27-07-2011 11:37
Magnae periculo sunt opes obnoxiae (Wielkie bogactwo jest narażone na niebezpieczeństwo.) Fedrus
~siłynazamiar 27-07-2011 11:42
Co z kasą, czyli bilansem finansów nowej jednostki? Wygląda że jest nieżle, stan zatrudnienia bez zmian, nowe stanowiska wicedyrektorów. dobrze było by żeby pan dyrektor przedstawił plan działań razem z planem finansowym.
~ 27-07-2011 11:45
do 9:17, na pewno nie takie same jak w kabelkach
~--- 27-07-2011 11:50
odrzuca od gościa
~ja 27-07-2011 12:13
najpierw sprawdzic pracownikow ktorzy rano ida do pracy nietrzezwi i co robja podczas pracy .
~polo 27-07-2011 12:45
praca konserwatora to ; 8,30 h - wyjście w rejon, 10,30 - 11,0 śniadanie w szatni, 14,0 h powrót do szatni = 5h pracy
~palka 27-07-2011 13:17
jak co sie zmieni bedzie podwyzka czynszow tak jak w wodniku po zmianie szefa bez przerwy tylko podwyzki czy ci z platformy potrafia cos wiecej smiem watpic gratuluje szefa
~ja 27-07-2011 13:31
Niech się pochwali pańcio Lenarcik ile dostaje pensyjki. Nie ma to jak mieć partyjnych kolesiów, co załatwili posadkę.
~ra 27-07-2011 13:47
POwiem tak gospodarz to idzie i ogląda swoje gospodarstwo. urzędas wali w kompa z tego zarządzania to będzie wielkie g... oni już tyle lat i co zdziałali.Zgm-y do likwidacji
~polo 27-07-2011 14:17
byli dyrektorzy zostali zastępcami tylko nowa fikcyjna posada po znajomości zostanie jak było,jedno wielkie bagno do przeżerania czynszów
~ 27-07-2011 16:18
Dac ludzia te chalupy za darmo i napewno zrobiliby odnowili swoje domy .A my placimy duze pieniadze i ZGL nic nie robi aby je utrzymac bo i niczego sie doproscic nie mozna .Moj budynek ma ponad 100 lat i dach nigdy nie byl zrobiony a przecieka strasznie tylko my sami latamy a podania leza i leza juz kupe lat tylko placic i placic musimy. Moze wreszcie cos Nowy Dyrektor pomysli....
~ 27-07-2011 17:54
Dajcie najpierw temu czlowiekowi cos zrobic,troche cierpliwosci a nie odrazu ,,huzia na Juzia bo Juziu to dran".To prawda domy w Jeleniej Gorze wymagaja remontow,zarowno wewnatrz jak i zewnatrz,ale to wymaga tez nakladow finansowych,moze zamiast remontow instytucji sakralnych,cos zrobic dla domow swieckich?Nazekanie na forum nic nie da pisma do zaintresowanych osob,dadza wiecej.Na forach sie tylko ,,nakrecacie".
~ 27-07-2011 17:57
ciekawe, jaki miał program wyborczy ten facet. czy juz go zrealizował, czy mu sie odwidziała działalność społeczna. A może to tak jak wiekszości, chodziło tylko o dobre koryto?
~teresaa 27-07-2011 18:50
Witam! Brawo,po przeczytaniu zgadzam się zupełnie.Ja myślę jeszcze gorzej,to co napisałeś to ujęte delikatnie.ja od 2008r nie pracuję i nie ma dla mnie żadnej pracy bo jestem stara a mam 53lat.pomyśl co ja mogę czuć w takiej sytuacji- nienawiść.Gdybym chciała wyjechać to jak nie znam języków. Pozdrawiam.
~Gość 27-07-2011 21:07
Jestem ciekaw co dalej będzie z garażami ????? Dalej nie będą podpisywać umów dzierżawnych i walić 3 krotne stawki i mieć na premie ,wypłaty i spotkania integracyjne w Kaczorowie przy świniaku ?????!!!!!!????? KIEDY PRZESTANĄ NAS DOIĆ TE WSTRĘTNE URZĘDASY PRZY KORYCIE ?????? NIC DLA LUDZI -popatrzcie na Bolesławiec - tam te ryje są przyjazne mieszkańcomi ułatwiają im życie a nie tylko kłody pod nogi,są dla ludzi a tu GÓWNO !!!!!!!
~jestem za 27-07-2011 22:24
cierpliwości...zmiany są potrzebne,mam nadzieję,że po poprzednim zarządzaniu,nareszcie mamy operatywnego Dyrektora.
~Trzy grosze 28-07-2011 2:17
27-07-2011 18:50 | ~teresaa |- Teresko, masz dopiero 53 lata, nie jestes stara! napewno nielatwo jest byc bezrobotnym, ale wspominasz o wyjezdzie - przeszkoda jest brak znajomosci jezykow, zacznij sie uczyc w wolnych chwilach... jezeli w JG nie bezplatnej lub z niewielka odplatnoscia szkoly jezykowej(w grupie uczyc sie latwiej), to moze wyjdz z inicjatywa i sprobuj taka zalozyc, sprawdz jakie sa mozliwosci uzyskania finansowania na tego typu przedsiewziecie! chetnych moze byc wiecej niz sie spodziewasz...pomysl nierealny?, ale przeciez nie probowalas? zycze powodzenia...
~Ania P 28-07-2011 10:53
Nareszcie kompetentna osoba. Znam Pana Lenarta jego wiedza, doświadczenie, sumienność i operatywność pozwoli na wyprowadzenie ZGL z bałaganu i jestem pewna, że nareszcie będzie porządek.
~ttaa 29-07-2011 23:47
Taa ja też znam p. Lenarta, nabruzdził w urzędzie teraz jeszcze dołoży w zgm. Niech się zajmie dokumentacją. Mają tam taki bałagan, że niech Pan Bróg broni, a większość pracowników jest niekompetentna. Niech oddadzą dokumentację i kasę wspólnotom i ich nowym zarządcom. A Lenarcik zgarnie kaskę za parę miesięcy, gębą poświeci, łbem pokiwa a guzik zrobi. A później hyc na nowe stanowisko jak sprawa w urzedzie przycichnie. Żenada. A myślałam, że Zawiłła coś zmieni, a tu jak zwykle
~waw 2-08-2011 16:25
Dajcie spokój człowiekowi i tak ma przerąbane.
~Toma' 18-08-2011 21:31
Na początek p. Lenard powinien przeprosić mieszkańców Cieplic i Jeleniej Góry za te aroganckie bzdury, które wypowiadał dzisiaj (18 sierpnia) w Telewizji ODRA. Jak taki arogant śmie powiedzieć, że jak sobie lubdzie wykupią mieszkania to be∂ą o nie dbali, bo owłąśność sie dba. To w takim razie za "dbanie o włąśność" jaką prezentowały koeljen dyrekcje kolejnych wcieeń Zarządu Mienia Komunalnego ci wszsycy ludzie lącznie z p. Lenardem powinni iść na cięzkie roboty albo dostać po 1000 godzin prac społęcznych przy remonotwaniu budunków komunalnych. Najpier biurkokraci jak p Lenard doprowadzili swoim lenistwem i nieudolnością budynki komunalne do ruiny, a teraz taki Dyrektor smie powiedzieć, że miasto nie remontowało mieszkan przez 50 lat bo nie wszyscy płacą czynsz. Ot nomenklatura urzędnicza
~EMI 31-01-2012 11:47
Pan Lenard jak to w ratuszu robił wysłucha pokrzepi i w CZERWONE KÓŁECZKO ZAKREŚLI !!! bo załatwi pod siebie interesy z wolnostanem a ty zwykły bidoku patrz na to bo nic Ci innego niestety nie pozostanie jedna wielka klika rączka rączkę myje ...EMI z Jeleniej Góry

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Droga rowerowa w budowie

Drastyczne billboardy

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Maseczki od osadzonych

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1288
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%