Czwartek, 9 maja
Imieniny: Grzegorza, Karoliny
Czytających: 10544
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Kto zgarnie kasę: Karpacz czy Szklarska Poręba?

Piątek, 13 października 2023, 12:00
Autor: MJr
Region: Kto zgarnie kasę: Karpacz czy Szklarska Poręba?
Miliony złotych za wysoką frekwencję! Rząd chce zachęcić Polaków do głosowania w niedzielnych wyborach. Robi co może, aby zmobilizować ludność do pójścia do urn. O ile frekwencja procentowa nie wygląda źle, to już liczby (nie procenty) wyglądają zgoła inaczej. W kraju aż 11 mln Polaków nie głosuje (w naszym powiecie jest to ok. 22 tys. osób). W powiecie karkonoskim praktycznie tylko dwie gminy mają szansę na pieniądze z budżetu państwa: to Karpacz i Szklarska Poręba.
Nie wszyscy uprawnieni do głosowania w wyborach korzystają z tego prawa. W wyborach w 2019 roku frekwencja w Polsce wyniosła nieco ponad 61 procent (w powiecie karkonoskim ponad 58 procent). W procentach niby to nieźle wygląda, ale już przekładając na liczby tak nie jest. Otóż nie głosowało aż 11 mln osób (z tych które mogły głosować), a w powiecie karkonoskim było to 22 tys. ludzi. Oczywiście wśród uprawnionych do głosowania. Czyli do urn wcale nie poszło aż tak dużo ludzi. I tu faktycznie jest o co się bić...

Absurdy też się zdarzają

Rządzący próbują to wykorzystać, zachęcając ludność pieniędzmi. Zachęcając, czyli rozdając na prawo i lewo budżetowe (czyli wszystkich Polaków) pieniądze. Rozdawnictwo przybrało w niektórych miejscach formę absurdu (obiecano pieniądze nawet kołom gospodyń wiejskich czy orkiestrom dętym). Jeśli tylko zmobilizują dużą większość mieszkańców do głosowania... W tych przypadkach poprzeczkę (frekwencję) ustawiono na 60%. I drugą poprzeczkę, gmina musi mieć poniżej 20 tys. mieszkańców (tutaj akurat większość się łapie - np. największą gminą w Polsce jest Pisz - ma tylko 27 tys. ludzi).

Remiza za rekord

Gminie z największą frekwencją w każdym powiecie obiecano milion na remizę. Ma to zachęcić strażaków-ochotników do namawiania mieszkańców małych miejscowości do głosowania. W Polsce mamy 314 powiatów, a w każdym z nich któraś gmina będzie miała tą frekwencję najwyższą. Tak więc tylko ta obiecanka będzie kosztowała budżet aż 314 mln zł. Jeśli do tego dodamy różne inne finansowe obiecanki, okaże się, że naobiecywano teraz grube miliardy, których za jakiś czas (kiedy obiecanki trzeba będzie spełnić) w budżecie po prostu nie będzie (formalnie znajdą się, gdyż trzeba będzie komuś zabrać). I to niezależnie od wyniku wyborów... Taka sytuacja w budżecie domowym Kowalskiego jest nie do pomyślenia i wręcz niemożliwa do zrealizowania...

Obiecanki-cacanki?

W Polsce mamy 2500 gmin (w tym jest aż 1500 wsi, pozostałe to gminy miejskie lub miejsko-wiejskie - np. Piechowice). Jeśli każdej gminie cokolwiek zostało obiecane, a w niektórych miejscach było po kilka obiecanek (przypomnijmy, że na rozmaite cele od dwóch tygodni obiecywane są grube miliony), już z prostego wyliczenia wynika, że finansowe obietnice wyborcze (bez względu na to kto wygra wybory) będą bardzo, bardzo trudne do realizacji.

Wygra Karpacz lub Szklarska Poręba?

Które z karkonoskich gmin "załapią się" na pieniądze z budżetu państwa? Teoretycznie każda, gdyż każda kwalifikuje się do kryterium poniżej 20 tys. mieszkańców (w całym powiecie jest ok. 63 tys. mieszkańców, z czego ok. 52 tys. uprawnionych do głosowania). Być może "Bitwę o remizy" wygra Jeżów? A być może Stara Kamienica. Jednak nie mają raczej szans z dwoma "turystycznymi" gminami.

Nie wygrają z Karpaczem i Szklarską

Tylko teoretycznie można założyć, że każda z 9 gmin w powiecie karkonoskim ma szansę przekroczyć próg 60 % i wygrać, czyli mieć najwyższą frekwencję. W praktyce jednak wygrać z Karpaczem lub Szklarską Porębą będzie niezwykle trudno. Dlaczego?

Otóż w tych dwóch miejscowościach głosuje dużo osób spoza regionu, które akurat weekend spędzają w Karkonoszach i głosują tam na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania. Dość powiedzieć, że w ostatnich wyborach w 2019 r. w Karpaczu frekwencja wyniosła aż 67 %, a w Szklarskiej Porębie 64 %. W pozostałych gminach było poniżej 60 %. Do granicznego progu zbliżyli się jedynie w Jeżowie Sudeckim 59 % i w Piechowicach 58 %. Ale obecnie lepsza frekwencja wcale nie oznacza wygranej.

Inni mają tylko teoretyczne szanse

Dość powiedzieć, że tylko w jednej z sześciu karpackich komisji wyborczych (największej) osoby głosujące na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania (czyli mieszkańcy spoza regionu) stanowiły aż... 50% wszystkich osób głosujących dzięki owym zaświadczeniom. Dla przykładu w Jeleniej Górze ten wskaźnik nigdzie nie przekroczył kilku procent, w niektórych miejscach wyniósł 0...

Twoja reakcja na artykuł?

7
29%
Cieszy
5
21%
Hahaha
3
13%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
9
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
4
Puzyńska Katarzyna
75%
Twardoch Szczepan
25%
Żulczyk Jakub
0%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Nie widzimy przeszkód do współpracy
 
112
Czołówka w cieniu dębu
 
112
Jechali powoli, a i tak kolizja
 
Aktualności
Piknik w KSON
 
112
Fiat, Ford i Seat zderzyły się na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group