MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 14 lipca
im. Kamila, Marcelina

Kto odnowi Basztę Wojanowską? Chętnych brak

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 10 grudnia 2010, 8:37
Aktualizacja: 9:25
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Miasto po raz drugi ogłosiło przetarg na remont Baszty Wojanowskiej. Przesunięto i wydłużono termin wykonania prac. Pierwszy przetarg został unieważniony we wrześniu, ponieważ oferenci za wykonanie zadania zażądali o 100 tys. zł więcej niż oferowano. Teraz oferty można składać do 16 grudnia.

Nie zmienił się zakres prac remontu wieży, która jest częściowo oświetlona, ma też instalację elektryczną oraz odgromową. Jednak stan zabytku pozostawia wiele do życzenia.

Zadaniem wykonawcy będzie zbicie, a następnie uzupełnienie tynków górnej części wieży oraz wyczyszczenie elewacji kamiennej i piaskowej z naprawą i fugowaniem. Ponadto wyczyszczone i zabezpieczone mają być portal, obramienia okien oraz siatki zabezpieczające przed ptactwem. Wykonawca zobowiązany będzie do wykonania konserwacji wszystkich drewnianych elementów wieży, z oknami i drzwiami wejściowymi włącznie. Do pomalowania jest też tynk.

W poprzednim przetargu ogłoszonym we wrześniu wykonawca miał wyremontować wieżę w dwa miesiące. Miasto przedłużyło termin do ośmiu. Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić 16 grudnia, a zakończenie robót określono na 29 lipca 2011 roku.

W poprzednim przetargu miasto planowało przeznaczyć na remont wieży przy ul. Konopnickiej niecałe 90 tys. zł. Czy teraz dołoży do tej kwoty dodatkowe pieniądze? To będzie już zależało od nowego prezydenta Marcina Zawiły, którego zaprzysiężenie odbędzie się dziś w ratuszu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Potok Łomnica ponownie został zanieczyszczony  

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Bezpieczne place zabaw

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~diabelek 10-12-2010 9:20
a może by tak "Jelonka" napisała, do jakich celów służy ów zabytek, na jakie cele jest przewidziany, co "miasto" zamiaruje w zwiazku z tym obiektem, czy ma "zarabiać" na siebie w jakis ciekawy i ciągnacy turystów (pieniądze) sposób, czy bedzie sterczał jako "nieruchomość" ?? każdy obiekt, nawet zabytek, musi na siebie niestety zarabiać, oczywiście jego remont i utrzymanie jest bardzo istotne, ale za 90 kilozłotych? za takie marne ;pieniążki to bedzie chyba jedynie takie "przygładzenie" strupów. zabytki, szczególnie w dolinie "pałaców i ogrodów" powinny błyszczeć, doslownie i w przenośni! jeden "grzybek" gdzies w lesie wiosny nie czyni. ale milo, ze robi sie "cokolwiek" ...
~ignorant 10-12-2010 9:32
Przy Konopnickiej jest Baszta czy raczej Brama?
~peuckert 10-12-2010 10:47
Jest brama i baszta wojanowska.
~? 10-12-2010 11:08
Taaaaaaaaaaaaaaaa???!!!
~... 10-12-2010 11:20
Ozdobna Brama Wojanowska jest obiektem powstałym w XVIII wieku, a w momencie wprowadzenia tramwajów przeniesiona była na Obronców Pokoju. Ta obecna (oryginalne są jedynie kartusze herbowe) powstała w 1997-98. Baszta Wojanowska i Kaplica Św. Anny są elementami murów obronnych średniowiecznej Jeleniej Góry. Kaplica powstała na dawnej bastei obronnej przyległej do Baszty.
ebee 10-12-2010 14:02
........" stan zabytku przedstawia wiele do życzenia....." a nasz konserwator Kapałczyński ugania sie za Gołębiewskim. Kieruje się oczywiście "troską" o zabytek jakim hotel Gołębiewski będzie zapewne za jakieś 300 lat. Ale niezłą pensję bierze za opiekę nad zabytkami. Premie za wyniki zapewne też. Tylko dlaczego te zabytki będące pod "opieką" konserwatora......popadaja w coraz większa ruinę ? Czegoś tu nie rozumiem ! Pozdrawiam, EBEE
~do ebee 10-12-2010 16:17
im większa ruina, tym większy zabytek!!!im więcej takich ruin tym więcej "pracy" dla Kapałczyńskiego. Wie jak sobie zapewnić byt doo późnej starości.... wiola
~pio 10-12-2010 18:26
dokladnie tak, dobrze prawisz ebee, taka polska zasrana,pzdr.
~kmam 10-12-2010 18:47
Mam pytanie ... na Mechaniku były zabytkowe uchwyty do trakcji tramwajowej ... był przeprowadzony remont i uchwyty nie wróciły na swoje miejsce. Gdzie one teraz są?
~... 10-12-2010 22:05
pewnie sprzedane na jakimś skupie:(
~ZABOBRZANIN 11-12-2010 15:55
A tak naprawdę kto jest właścicielem ? To lepiej niech się sam postara o pieniądze nie wyciagać od miasta, unii i innych instytucji. A swoja droga jak się remontuje strupy to tak naprawdę nikt nie jest wstanie wycenić tego co jest schowane pod płaszczykiem i co sie zastanie w trakcie prac remontowych. Potem nie ma kto dołożyć jak się za pare złoty chce złote klamki i wszystko z górnej półki. Taniego mięsa to i psy nie jedzą, a remontować strychniny czasem lepiej postawić nowe. To przestańcie się dziwić że ktos chce dużo za remont. A farbe to kupcie w NOMI, CASTORAMIE tylko duże po 20 L za 20 złoty i już macie na remont. Technologie kosztują lub idiotów szukają aby wkręcić, a potem zgnoić za niedotrzymanie umowy !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Politycy komentują wynik wyborów

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
708
Tak
46%
Nie
40%
Nie wiem
14%