MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Kto ma pomysł na basztę grodzką? Będzie konkurs

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 marca 2011, 8:46
Aktualizacja: 8:48
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Miasto zamierza powierzyć zagospodarowanie jednego z najcenniejszych zabytków jeleniogórskich podmiotowi, którego oferta okaże się najciekawsza. O sprzedaży nie ma mowy.

Chodzi o średniowieczną basztę grodzką, o która w ubiegłym roku – jeszcze w poprzedniej kadencji – radni toczyli spory. Najpierw zgodzili się na sprzedaż zabytku, później wycofali się z tej intencji. Fiaskiem zakończył się także przetarg dla zainteresowanych przejęciem baszty. Teraz idea wraca, a miasto chce oddać budynek w dzierżawę wieloloetnią.

– Ważne jest, aby obiekt miał funkcję kulturotwórczą – mówi Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry. – Jeśli radni na najbliższej sesji się na to zgodzą, rozpiszemy konkurs dla tych, którzy mają plan działania i pomysł na basztę – dodaje. Może się tam znaleźć kawiarenka, galeria, sklep z pamiątkami, punkt informacji turystycznej – usłyszeliśmy. Ten ostatni byłby powrotem do przeszłości, bowiem IT działała w baszcie do 2008 roku, poczym została przeniesiona do Książnicy Karkonoskiej.

Dodatkowo podmiot, który by taki konkurs wygrał, będzie miał za zadanie opiekę nad sąsiednią basztą zamkową, która już w tym roku zostanie oddana do użytku po remoncie i adaptacji na punkt widokowy. Działania zmierzające ku odnowieniu zabytku podjęła ekipa prezydenta Marka Obrębalskiego. Wciąż nie wiadomo tymczasem, jak miasto zamierza uatrakcyjnić wycieczki na Wzgórze Krzywoustego, gdzie – po zimowej przerwie – zostanie niebawem otwarta wieża widokowa zwana „grzybkiem”.

Mieszkalna baszta grodzka jest jedną z nielicznych pozostałości po wyburzonych na początku XIX wieku murach obronnych Jeleniej Góry. Przed 1945 rokiem, jak i krótko po wojnie znajdowały się tam mieszkania. Później siedzibę miały w niej różne instytucje i placówki handlowe. Aktualnie od trzech lat budynek baszty stoi pusty i czeka na zagospodarowanie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Wiceminister podsumowała kampanię prezydenta

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~g.niedzielny 12-03-2011 10:09
hmmm... no dzierżawcy pchają się drzwiami i oknami... tak jak do galerii zbudowanej opodal...
~kasia.hawk 12-03-2011 10:14
Ja jestem za punktem IT (Informacji Turystycznej). Zalety: w centrum, wszyscy kojarzą miejsce bo zawsze tu IT była, dobry dojazd i parking dla autokarów, budynek zabytkowy-podkreśli atrakcyjność miejsca i jego funkcję, a w jednym pomieszczeniu można także zrobić sklepik z pamiątkami - to dobry pomysł. Natomiast zamiana tego punktu w galerię to słaby pomysł, a restauracja jeszcze gorszy, nie w tym miejscu- zmarnowany potencjał zabytku. Restauracje to na ratuszu albo na majówce być powinny, zamiast tych straszących banków. Banki na bankową!
~bass 12-03-2011 10:45
...Proponuje tam zamknąć i zamurować Pasztelana,Wędzla,Bigos i Obrzępalskiego...nad Zawisszą trzeba sie jeszcze zastanowic...
~hi-hi, ha- h 12-03-2011 11:16
wezme ten zabytek na Galerie
~masakra 12-03-2011 11:22
Zróbmy salki prób dla zespołów. W tej dziurze nawet nie ma gdzie ćwiczyć!!!
~kazik orzeł 12-03-2011 11:25
niech miasto wyremontuje ten ZABYTEK, rozpisza konkurs,i od dnia przejecia zaczna liczyc czynsz oczywiscie cena za metr bedzie z kosmosu
~trol-lolo 12-03-2011 11:39
hahahaha Bass co dobre hahahahahahaha
~galla 12-03-2011 12:04
mam pomysl i podziele sie nim jak zostanie ogloszony konkurs, ale juz czuje ze to bedzie hicior, ale warunek baszta ma byc wyremontowana na koszt miasta, a czynsz bardzo kulturalny
~rutra72 12-03-2011 13:45
Idea powstania w Baszcie Grodzkiej - Jeleniogórskiego Centrum Organizacji Pozarządowych oraz dodatkowych funkcji typu (IT, sali wystawniczej dla lokalnych artystów, pracowni np.modelarskiej, rękodzieła) - oraz opieka nad Basztą Zamkową - w której można by było zorganizować wypożyczalnie rowerów - wydaje mi się, że taka powinna być funkcja tego wspaniałego miejsca - służąca nam mieszkańcom Jeleniej Góry oraz osobom przybywającym do tego miasta. I taki plan posiadam - gdyż taką funkcję dla tych obiektów widziałem już od dłuższego czasu próbowałem i próbuję ją przedstawić !!!!!! Stworzenie Jeleniogórskie Centrum Organizacji Pozarządowych (JCOP) powinno również przynieść korzyści poprzez wspólne działanie różnych organizacji na rzecz miasta i mieszkańców. Następna korzyść - przekazanie zbędnych lokali od niektórych organizacji do UM, gdyż miały by zapewnione miejsca właśnie w JCOP do swoich spotkań i działań statutowych itd itp.... Tak powinno wyglądać to piękne historyczne miejsce :)
~Gość 12-03-2011 14:50
Zaś chcą znaleść d...li na horendalne czynsze , nic nie dają od siebie a ludzi doją i póżniej w Kaczorowie budżetówka przy świniaku się bawi!!!!! Za nasze,a my zdychajmy za grosze.DLACZEGO ?????? Rada i p .Prezydent (ten już nowy) nie robią nic dla nas szaraków tylko nas w dupę walą.Popatrzcie na Złotoryję czy Bolesławiec ,tam ci przy korycie są dla ludzi (jeżeli jeszcze tak można nas nazwać) Gotuję się ,złodziejstwo!!!!!!
~mario 12-03-2011 18:54
Mam pomysł a le byłby hicior ale nie POzwolą? a może??
~ZABOBRZANIN 12-03-2011 20:02
No i ceny z górnej pólki niech wymyślą jak w kościele co łaska (ale nie mniej niż...) Już jeden moloch nowozbudowany nieopodal stoi. Tam też promocje na stoiska...
~Gość 12-03-2011 21:51
zabytek to i może to jest ,ale jak wszystko co jest jeszcze miasta własnością jest zrujnowane i tak można tu wiele obiektów pokazać ,sprzedać to prywatnemu inwestorowi to zadba o to i wyremontuje tę runie bo jeszcze kilka miesięcy i runie całkowicie i zostanie tylko kupa gruzu ,chociaż nie bardzo widzę kogoś odważnego co by chciał zainwestować w to miejsce swoje pieniądze bo to raczej w naszym podupadłym mieście jest ryzykowne ,tak samo dzieje sie ze wszystkimi lokalami w jeleniej górze po prostu zaczynają świecić pustkami ,brak turystów i młodzieży ,a emeryci to raczej siedzą w swoich domach przed telewizorami ,więc p.Zawiła nie bardzo widzę tu jakiś sensowne zagospodarowanie tegoż obiektu.
~Jano 12-03-2011 22:01
Buahahahahaha--w tej zapadłej dziurze to normalnie tylko wodę spuścić po sobie ,galeria jest tego przykładem hangar stoi i do tego pusto w nim jak w lochach ,a miasto koszty ponosi bo prąd woda i puste stoiska ,nawet ta jadłodajnia nie wytrzymała tam kolosalnego czynszu ,a następne galerie sie budują same się miedzy sobą pozamykają bo tu nic niema w tych zas...ych molochach ,ruchome schody to prawie wszędzie teraz robią i nie potrzeba do galerii chodzić,p.Zawiła pan pomyśl jak tu ludzi zatrzymać i życie w tym zas...ym mieście przywrócić bo zamiera w tempie sprinterskim .
~@ jano 13-03-2011 10:22
A Widzisz w maju to i jeszcze z JG do Niemiec wyjedzie pare tyśięcy osób
~mieszkaniecJG 13-03-2011 10:22
Właśnie Baszta powinna zostać w rękach miasta i służyć nam mieszkańcom a nie jakiemuś bankowi albo adwokatowi - na restaurację szkoda kasy, aby spełnić wymogi sanitarno-epidemiologiczne a i zysk niepewny. Dość ciekawy pomysł z tym centrum organizacji pozarządowych i wypożyczalnią rowerów.
~iras 13-03-2011 11:23
Tak tak informacja ze sklepikiem w ktorym mozna kupic mapy i inne interesujace broszury dot.regionu.Podziemia pod miastem udostepnic do zwiedzania a w baszcie bilety sprzedawac.
~JAA 13-03-2011 19:47
Punkt info jest dobry ale ja jeszcze dołożyłam bym jakies mini muzeum miasta z np. makietą miasta kiedyś i dziś:)
~napakowany 13-03-2011 20:49
bass to jest super pomysł ha ha ha jestem za
~JAA 13-03-2011 21:10
Punkt info jest dobry ale ja jeszcze dołożyłam bym jakies mini muzeum miasta z np. makietą miasta kiedyś i dziś:)
Piipi Jelonkowa 13-03-2011 23:26
..do - [~Bass ].. odpada ! .. bo na tym bezrobociu zaczną pic alkohol .. będą ludzi straszyc !
~xyz 14-03-2011 12:07
inicjatywa godna poparcia, super pomysły mają niektórzy z nas jak widać brawo !!!!!!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zebrali 3 tony odpadów

W KSON–ie dzieje się

„Zielony” przystanek

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Stadion nie dla kibiców – jak długo? [aktualizacja]

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2062
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%