MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Kto kupi zamek Czocha?

Wiadomości: REGION
Czwartek, 30 kwietnia 2009, 9:03
Aktualizacja: 9:04
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Najsłynniejsza budowla regionu jeleniogórskiego może zmienić właściciela. Nie jest wykluczone, że zostanie zamknięta dla turystów.

Nad losem zamku Czocha zastanawia się Polska Gazeta Wrocławska. Warownią zarządza spółka Hotele 21. Należy do niej 21 hoteli w Polsce, które mieszczą się w obiektach Agencji Mienia Wojskowego.

Spółka chce się części z nich pozbyć, a na liście wytypowanych do sprzedaży znalazł się zamek w Leśnej. Jego miłośnicy obawiają się, że przejęcie budowli w prywatne ręce zamknie do niej dostęp turystom. O swoją przyszłość martwią się także pracownicy obiektu. Zatrudnienie znalazło tam około 40 osób.

Szefostwo spółki Hotele 21 uspokaja: nic nie jest jeszcze przesądzone. Wprawdzie działania związane ze sprzedażą części obiektów mają poprawić „dynamikę finansową firmy”, jednak – zdaniem prezesa grupy – jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek chciał uniemożliwić turystom dostęp do zamku Czocha. To właśnie goście są bowiem źródłem dochodu placówki.

Czocha to najbardziej znany zamek w regionie jeleniogórskim o przebogatych dziejach sięgających XIII wieku. Zmieniali się na nim panowie, królowie i książęta - a to Czesi, a to Piastowie, a to katolicy, a to husyci, Polacy, Niemcy, a nawet ludzie związani z zakonem krzyżackim.

Pełen legend, zdarzeń tragicznych bez szwanku przetrwał jako warownia obronna i tylko raz - w roku 1793 - spłonął, ale go odbudowano i cieszy oczy do dziś. Znany jako plan z wielu filmów, które były tu kręcone po 1945 roku ("Gdzie jest generał?" i film Wołoszańskiego, "Twierdza szyfrów" - powstał tu nawet polski horror "Legenda").

Przez długie lata był tu luksusowy ośrodek wypoczynkowy Ludowego Wojska Polskiego, a po zmianie systemu działa tu hotel. Podobno można zobaczyć na Czocha ducha Wernera von Brauna, niemieckiego i amerykańskiego naukowca, który na zamku u kresu II Wojny Światowej eksperymentował nad Wunderwaffe V2.

Ogłoszenia

Czytaj również

Patriotyczne animacje na Ratuszu i Teatrze Norwida

Owocna współpraca

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~Łowca byków 30-04-2009 9:45
Ciekawe, że taki zamek który jest dorobkiem historycznym narodu jest w rękach AMW i po ewentualnej sprzedaży to ta agencja kasę wrzuci do swojej sakwy. Tak też się działo i dzieje z majątkiem likwidowanych jednostek wojskowych, a chyba armia jest nasza, państwowa. Została utworzona i jest utrzymywana z naszych podatków, więc kasa do budżetu do ogólnego spożytkowania, a nie do przejedzenia przez wojsko.
~forumJG 30-04-2009 9:56
Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony we wsi Czocha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. NIE WIDZĘ ODNIESIENIA DO "Najsłynniejsza budowla regionu jeleniogórskiego"
Ryba 30-04-2009 9:59
Kupic mozna buraki na targu. Zamek trzeba oblezyc i zdobyc. Taka tradycja;)
~ Janek Zabytek 30-04-2009 10:07
Piękny zamek w niepowolanych rękach , zagarnięty za darmo w ustroju socjakistycznym i prowadzony do dnia dzisiejszego w takim samym klimacie. Wymaga dobrego gospodarza i pilnych remontow , konserwacji - a zarządzanie przez kupę ludzi specjalistow od dzialań wojennch to nieporozumieniei .Dawno powinien być odebrany i sprzedany w dobre ręce bo w przeciwnym razie czeka jego to co z innymi zabytkami w państwowych kierownictwach i bylo PGR_owskich rękach , choć zapewne dowódcy mundurowi i wierchowka czyli obecny dziwoląg -mutant do konsumowania pieniędzy z nieruchomości wojskowych zapewne licza na dobry kąsek finansowy dla niektorych ,pochodzących z mnostwa pieniedzy pozyskanych za darmo ze sprzedaży zamku.Ach niektorzy żyją doskonale w tym kraju ! jak sie ustawia .
~viki 30-04-2009 10:41
a kto wydal pozwolenie zeby to podzielic na kawalki nic z tego nie rozumiem znowu cos na wspak
~s. 30-04-2009 10:41
Kupi, jakis członek poprzedniego systemu.
~kenołzc 30-04-2009 12:29
sam jestes członek;)
~galla 30-04-2009 12:46
wiadomo kto i kto na tym zarobi tez wiadomo ; niemcy
~nowojorczyk 30-04-2009 13:53
ja kupię Zamek Czocha i zrobię tam cacko!
~do ~kenołzc 30-04-2009 14:39
A jak określić członka PZPR ?
~iQ 30-04-2009 15:00
A co zrobili? na Paulinum? Grubsze Cfaniaki ;) Szmajdzinski w Zarzadzie !!!!
~ago 30-04-2009 20:35
A niby kto to może kupić jak nie jakiś były wysoko postawiony zasłużony "urwalacz"... na bardzo wysokiej "rencie" (to nie pomyłka, rencie, nie emeryturze).
~Karol 14-05-2014 15:14
Własny zamek to spore zyski i ciekawy pomysł na biznes. Czytałem o tym na poradnikinwestowania.pl/zarobic-na-tradycji/

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Klasyki zjechały do Kowar

Czytelniczka: drogo i brudno

Zamknęli przedszkole z powodu koronawirusa

Czernow, Machałek i Obaz byli za ogromnymi podwyżkami – dla siebie

Jak zagospodarować przestrzeń – warsztaty

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
926
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%