MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

KSWiK spotka się z Karpaczem w sądzie?

Wiadomości: Karpacz
Piątek, 24 maja 2019, 6:08
Aktualizacja: Niedziela, 26 maja 2019, 12:17
Autor: WAC
Fot. KED
Wszystko wskazuje, że to sąd zdecyduje o treści umowy Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji z miastem Karpacz w zakresie odbioru i oczyszczania ścieków.

Stanie się tak, gdyż fiaskiem zakończyły się trwające od wielu miesięcy negocjacje pomiędzy Karpaczem i KSWiK dotyczące zasad, na mocy których będzie się odbywać zrzut ścieków z miasta spod Śnieżki do oczyszczalni w Mysłakowicach. Poprzednia została wypowiedziana przez operatora wodno – kanalizacyjnego w sierpniu ubiegłego roku, a przestała obowiązywać 28 lutego 2019 roku. Od tej chwili Karpacz korzysta z oczyszczalni w Mysłakowicach w trybie bezumownym.

Dość długo kwestią, która dzieliła obie strony była gwarancja względnie stałej w okresie obowiązywania umowy ceny za odbiór ścieków jakiej domagał się Karpacz. Gdy wydawało się, że po miesiącach targów obie strony dojdą w tym względzie do porozumienia. Rozbieżnością na ten moment nie do przeskoczenia okazał się sposób, w jaki ma być rozliczany dopuszczalny ładunek dobowy ścieków jaki może trafiać z Karpacza do oczyszczalni w Mysłakowicach. Jest to o tyle istotne, że po jego przekroczeniu miasto spod Śnieżki byłoby zobowiązane do zapłaty kar umownych.

Jak zapowiada wiceprezes zarządu KSWiK Arkadiusz Gerono - oprócz skierowania sprawy na drogę sądową spółka wodociągowo – kanalizacyjna z siedzibą w Bukowcu zapowiada wdrożenie wobec Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Karpaczu działań windykacyjnych w zakresie dochodzenia zapłaty należności za odbiór i oczyszczanie ścieków w okresie bezumownego korzystania z urządzeń stanowiących własność z uwzględnieniem zwiększonej opłaty za dostarczenie ścieków, przekraczających dopuszczalny ładunek zanieczyszczeń.

W związku z uniemożliwieniem przez MZGK dostępu do komór pomiarowych w celu poboru próbek ścieków do określenia ich parametrów, KSWiK w najbliższym czasie ma zamiar zorganizować własne miejsca poboru, a nawet grozi wszczęciem procedury wstrzymania odbioru ścieków odprowadzanych z miasta spod Śnieżką do komór oczyszczalni w Mysłakowicach.

Nie mogę się odnieść do stanowiska KSWiK-u, bo jak do tej pory nie otrzymaliśmy go w formie pisemnej, a opieramy się jedynie na przekazach medialnych - mówi burmistrz Karpacza Radosław Jęcek. - Jednocześnie jesteśmy w dalszym ciągu gotowi zasiąść do negocjacji, oczywiście jeśli będą się odbywać się na uczciwych warunkach. Jeśli jednak spotkamy się z KSWiK-iem w sądzie, to również nie będzie to złe rozwiązanie.

W tle całej sprawy pozostaje kwestia zawieszonej od jakiegoś czasu rozbudowy oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Prace zostały wstrzymane ze względu na brak źródła finansowania, którym miała być pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Ten ostatni, jako jej zabezpieczenie wskazał ustanowienie hipoteki na nieruchomości należącej do gminy. Zgodę na to rozwiązanie wyraziła wprawdzie Rada Gminy w Mysłakowicach pod kilkoma jednak warunkami - między innymi, że dojdzie do podpisania umowy na zrzut ścieków do obiektu przez Karpacz. I w ten sposób kółko się zamyka.

Twoja reakcja na artykuł?

13
27%
Cieszy
3
6%
Dziwi
0
0%
Nudzi
1
2%
Smuci
11
22%
Złości
21
43%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Znikną bariery w podstawówkach

Gala Senioraliów

Ostatnia prosta kandydatów

Komentarze (32) Dodaj komentarz

~Kargul 24-05-2019 7:12
odłączyć Karpacz natychmiast !!! ile lat można znosić ten smród !!!
~Jaśko 25-05-2019 6:52
do: ~Kargul (7:12)
Michał nie daj się ZNOWU wydymać, odłączaj Karpacz !!!!
~Mietek 28-05-2019 22:34
do: ~Kargul (7:12)
Czemu Jelonka tego nie nagłośni że gmina Mysłakowice zlikwidowała pojemniki do segregacji śmieci !!!
~Turysta 24-05-2019 9:22
Wiecej betonu w karpaczu lejcie. Ale to efekt wybrania betonu..
~Grześ 24-05-2019 10:35
O.K. Tak trzymać. Karpacz musi przyjąć do wiadomości że kłopoty w Mysłakowicach spowodowane są ogromnymi ilościami ścieków zrzucanymi właśnie spod Śnieżki. I żadne czary nie pomogą jeżeli nie będzie to kompensowane odpowiednimi uczciwymi opłatami opartymi na kalkulacji kosztów i pomierzonej ilości zrzucanych ścieków. A jeżeli nie to pan burmistrz Karpacza może przecież rozpocząć budowę własnej oczyszczalni i zaprzestać korzystania z oczyszczalni w Mysłakowicach - oczywiście nie od tego roku, ale jest to do przewidzenia kiedy. Okaże sie wtedy( po odłączeniu Karpacza) że pojemność oczyszczalni w Mysłakowicach jest wystarczająca i nie wymaga rozbudowy. Koszty poniesie miasto Karpacz, a nie Mysłakowice i ich mieszkańcy.
~ 24-05-2019 10:39
Pobudowali w Karpaczu pensjonatów i hoteli ponad miarę i zdrowy rozsądek, a zapomnieli o budowie oczyszczalni i o tym, że te masy turystów produkują hektolitry goowna!?
~Grzesiek_5 24-05-2019 10:58
a gówna nie lecą dalej do rzeki :(
~Gość 24-05-2019 11:27
A poco ta cała szopka nie mamy dobrego wójta w gminie mysłakowice. Porobił sobie zastepców a teraz się śmieje i kase za darmo bierze. A na zebraniach wiejskich tumaczył ze zastepców ni potszebuje i co była bujda jak zawsze potrafi ten wójt
~petent 24-05-2019 19:27
do: ~Gość (11:27)
jesteś idiotą z karpnik to nie wymaga komentarza zmień nik czubku
~Mieszkaniec 24-05-2019 15:01
Brawo burmistrz. Jedna kadencja nie wystarczyła, na zrobienie deptaku, a tu kolejny problem się pojawia.
~Burmistrz 24-05-2019 15:33
Zaraz będą rozstrzygać wnioski o przekształcenie terenów zielonych pod apartamentowce. Zobaczymy co zrobi burmistrz.
~Zorientowany Mysłakowice 24-05-2019 17:02
Prace przy modernizacji oczyszczalni nie zostały wstrzymane, tylko wykonawca zszedł z budowy. A przy okazji, dlaczego ani słowa o rezygnacji Pani Prezes?!
~Gość 24-05-2019 17:51
Należy jak najszybciej wszcząć procedurę wstrzymanua odbioru ścieków z Karpacza.Mieszkańcy Gminy Mysłakowice organizujcie się i protestujcie wójt i rada gminy mają działać w waszym interesie i dla waszego dobra.Żyjecie tu i teraz i to Wy i Wasze dzieci macie ten smród na codzień.Cała ta historia nie pozostanie bez wpływu na ceny nieruchomości na terenie Gminy Mysłakowice.Należy zawiadomic ogólnopolskie media,które powinny nagłosnic te sprawe.Kazdy zgodny z prawem sposob jest dobry by walczyc o swoje ale na Ziemiach Odzyskanych ludzie nie potrafia sie integrowac i walczyc o swoje prawa.Czas to zmienic.
~petent 24-05-2019 19:31
do: ~Gość (17:51)
jesteś niereformowalnym czubkiem idż sie leczyć chyba że już na to za póżno a myśle że tak jest
~Real 24-05-2019 18:31
Kabaret, radzą, dyskutują o cenie zrzutu ścieków i ich OCZYSZCZENIE, tymczasem jak wszyscy wiedzą często wypuszczane są wprost do rzeki nieoczyszczone. Ścieki nieoczyszczone to każdy głupi potrafi wylewać do rzeki drodzy politycy, urzędnicy itp. pasożyty ;)
~Gość 24-05-2019 20:05
Weźcie pod uwagę że jeżeli karpacz dostarcza najwięcej ścieków, to też najwiecej wkłada do kasy KSWiK. Takze o to sie rozchodzi , lepiej wziąć kase a ścieki wyrzucić do rzeki i robić aferę jaki Karpacz jest zły
~Doktor Judym 24-05-2019 20:29
Utopić Karpacz w dochodach z apartamentów. Szkoda tylko mieszkańców.
~Turysta 24-05-2019 21:07
Jęcek! Skończ waść, wstydu oszczędź!
~Czytelnik 25-05-2019 16:53
do: ~Turysta (21:07)
"kończ waść, wstydu oszczędź” czy, aby lepiej zrozumieć, „kończ waść, wstydu mi oszczędź” powinniśmy wypowiadać w momencie, gdy to my musimy się wstydzić swojego zachowania lub swoich braków, które ktoś nam wskazuje. Czy szanowny pan Turysta właściwie rozumie tą kwestię?
~Turysta 25-05-2019 22:36
do: ~Czytelnik (16:53)
Cóż za wysoki poziom intelektualny mozna zaobserwować w/w komentarzu. Az miło na sercu się zrobiło ze sa ludzie ktorzy poza fb cos więcej czytaja. Ja sam nie mam czego sie wstydzic wiec niech sobie szanowny pan burmistrz oszczędzi. Ta droga dluga jest ale na pewno ma kres. Pożyjemy zobaczymy kogo gowno wyeliminuje.
~Typ 24-05-2019 21:12
Ale bajzel w tym Karpaczu. Dawajcie kogoś z głową na karku do urzędu a nie dorobkiewiczow samych.
~Monik 24-05-2019 22:44
Karpacz potrzebuje mądrego negocjatora -sprawa jest bardzo poważna , wymaga wyjątkowych,zręcznych rozmów i ustaleń , pozwalających podjąć na dziś takie decyzje , które będą racjonalne w tak niebywale trudnej sytuacji , w jakiej Karpacz się znalazł obecnie . Przez wiele lat nikt o tym nie myślał tylko czekał -ale na co? Totalna rozbudowa MIASTA DO TEGO DOPROWADZIŁA,a dziś nikt nie potrafi rozmawiać normalnie i rozwiązywać problemu -gdzie są teraz te osoby odpowiedzialne za miasto? Gdzie ?
~Michał Pyrek 24-05-2019 22:50
Pomijając fakt absurdalności wielu realizacji w ramach karkonoskiego systemu (np. ilość przepompowni, które generują niebotyczne koszty ponoszone przez mieszkańców gmin korzystających z usług KSWiK), warto zwrócić uwagę na jedną kwestię. Kilkanaście lat funkcjonowania spółki, nad którą gminy nie sprawują właściwie żadnej kontroli, 60 mln euro wydanych, które wciąż spłacamy w cenie wody i ścieków, a w efekcie niewydolny system zaopatrzenia i odbioru. Jestem mieszkańcem Szklarskiej Poręby, której oczyszczalnia, jak przyznała pani prezes Kryszkowska na jednej z sesji RM, w sezonie zimowym spuszczała do Kamiennej zrzuty o "podwyższonej mętności", czyli na polski tłumacząc rozmącone gówno. KSWiK wciąż wydaje warunki techniczne przyłączenia do sieci wod-kan. Dlaczego? Boom inwestycyjny, głównie w postaci zespołu bloków, czyli tzw. apartamentowce, sprzedawane na pniu przez deweloperów tylko pogarszają sytuację. Gmina udaje, że nic nie może zrobić. KSWiK się nie przejmuje, bo kto podskoczy? Mieszkańcy zapłacą za rozbudowę oczyszczalni i sieci, czyli zafundują deweloperom infrastrukturę. Bosko. Gazownicy już nie wydają warunków tech. przyłączenia do sieci, przez co gminny program ograniczenia niskiej emisji legł w gruzach. Zapraszam do mojego artykułu w naszej niezależnej gazecie internetowej "Głos Szklarskiej Poręby" pt. "Nie ma gazu dla mieszkańców". Drodzy mieszkańcy Karkonoszy, pogórza i kotliny, najwyższy czas zacząć się organizować, aby oddolnie zacząć zmieniać ponurą rzeczywistość, jaką fundują nam decydenci, którzy winni raczej zająć się sprzedażą pietruszki.
~Real 25-05-2019 13:10
do: ~Michał Pyrek (22:50)
Pytasz dlaczego? Ponieważ wraz z deweloperką idą duże pieniądze, nad stołem, pod stołem. To tylko kwestia sumy i każdego pasożyta w tym regionie co ma stołek kupisz. Wchodzą takie biedaki i nieudaczniki w sandałach do polityki, a po paru latach na nogach już ma lakierki, dom, dobry samochód.... 'światowcy' wylęgają się z g.wnojadów ;)
~Wciąż te same osoby 25-05-2019 14:23
do: ~Michał Pyrek (22:50)
Z Rysiem Karpaczańskim na czele niczego nie zmienicie.
~Michał Pyrek 29-05-2019 20:29
do: ~Wciąż te same osoby (14:23)
Ryszard w Kowarach ma fuchę. Własnemi siłami próbujem. Orka na ugorze, ale nie ma innego wyjścia.
~Michał Pyrek 29-05-2019 20:43
do: ~Real (13:10)
Myślę, że łapówkarstwem wszystkiego nie da się wytłumaczyć. Byłoby to zbyt grubo ciosane. Podobnie z głupotą. Na nietrafione decyzje lub zaniechanie składa się wiele czynników: lenistwo, braki merytoryczne, świadomość i nieświadomość problemów, przepływ informacji, chaotyczne zarządzanie, bylejakość, brak odpowiedzialności urzędników itd. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za błędy decyzyjnej garstki płaci ogół, a największe koszta zawsze spadają na najuboższych.
~Pdnw 24-05-2019 23:19
Brawo Wójt Orman. Złap Jęcka za jaja.... Celebryta chokerny
~Ala 25-05-2019 16:05
W Mysłakowicach kswik nie pozwala nowym domom jednorodzinnym podłączyć się do wody i kanalizacji a Karpacz bez pytania podłącza kolejne i kolejne i kolejne pensjonaty i hotele, j...ć kswik !!!!
~Gość 25-05-2019 23:32
Kswik , powinien jeszcze zapłacić olbrzymie kary za zanieczyszczenie rzek i spowodowanie klęski ekologicznej na rzece Łomnica ! Dlaczego tę sprawę zamieciono pod dywan? Kiedyś już pisałam o tym ,że część gospodarstw domowych nie jest podłączona pod wodociągi. Mamy wodę że studni. W większości są to stare, jeszcze przedwojenne ,dość płytkie studnie. Na dzień dzisiejszy woda w większości z nich , zwłaszcza w domach położonych w sąsiedztwie rzeki , nie nadaje się do picia:-( Nikt nie poniósł konsekwencji zatrucia rzeki. Ktoś skutecznie tuszuje przestępstwo. Teksty, że za rok, dwa,lub dziesięć, powstanie nowa oczyszczalnia mam gdzieś! Mamy prawo do czystej wody! Już, dziś! Nie za dekadę! Niech Karpacz wybuduje sobie własną oczyszczalnię ! A Kswik niech odpowie za zniszczenie życia rzece Łomnica I zatruwanie Kamiennej. Bo proceder opuszczania ścieków do rzek jest u Was stały I powszechny!
~Gość 25-05-2019 23:36
Spuszczania ścieków A nie opuszczania. Przepraszam. Słownik w telefonie poprawia, jak chce :-((
~Sapiens mundi? 26-05-2019 9:12
Ludzie, dlaczego jesteście tak zawistni, dlaczego tak plujecie żółcią, dlaczego jesteście takimi ignorantami nie rozumiejący rzeczywistości? Nie pojmujecie ograniczeń prawnych i finansowych? Jęcek robi co może by bronić mieszkańców Karpacza. Karpacz jest ofiarą własnego sukcesu i atrakcyjności. Napływowi tubylcy bronią się przed nowymi. Spróbujcie zapisać w prawach Karpacza: zabrania się innym budować w Karpaczu i najeżdżać na Karpacz!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Dla bezpieczeństwa

Wybory parlamentarne (aktualizacja)

Stop marginalizacji średnich miast

Dolny Śląsk wstępuje do WOT

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
581
Tak
13%
Nie
66%
Nie wiem
21%